REKLAMA

Aktualizacja dla Xboksa wprowadzi bałagan do Windowsa 10. Pojawi się nowa wersja systemu

Windows 10 jest zwyczajowo aktualizowany co pół roku. Tymczasem już teraz Microsoft zapowiada wersję 1805 tego systemu operacyjnego. Administratorzy, nie martwcie się, nie jest ona przeznaczona na firmowe pecety.

23.04.2018 12.55
Xbox darmowe gry z Gold luty 2018
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 otrzymuje co roku dwie aktualizacje rozwojowe: wiosenną i jesienną. Prawdopodobnie już jutro pojawi się pierwsza z wymienionych, a więc wersja 1803, która Microsoft nazywa aktualizacją kwietniową. Pojawi się ona na PC, tablety, gogle holograficzne i konsole do gier. Kolejna aktualizacja to jesienna, oznaczona jako 1809.

Te cyferki nie są wbrew pozorom losowe. Pierwsze dwie to rok (2018), drugie to miesiąc (03 – marzec; 09 – wrzesień) i oznaczają datę ukończenia prac na tą wersją. Microsoft jednak w weekend zapowiedział osobną aktualizację majową, oznaczoną jako 1805. Jest ona przeznaczona wyłącznie na konsole Xbox One.

Nie tylko zawartość aktualizacji jest ciekawa. Do tej pory wszystkie edycje Windows 10 były ze sobą zsynchronizowane pod względem rozwoju. Dodatkowa wersja pomostowa przeznaczona tylko dla jednego rodzaju urządzenia zmusza do zastanowienia, czy Microsoft zamierza kontynuować starą strategię spójnego rozwoju. A jeśli nie, to czy tylko Xbox One jest odłączany od głównego nurtu rozwoju systemu, czy też wszystkie kategorie urządzeń.

Majowa aktualizacja dla Xbox One, a więc Windows 10 1805 – co nowego?

majowa aktualizacja Xbox One class="wp-image-721785"

Zmiany nie będą rewolucyjne, choć będą też mile widziane. W nowym systemie znalazło się kilka pożytecznych usprawnień dla graczy. Są to:

REKLAMA
  • Foldery. Gry będzie można od teraz segregować po folderach, którym będziemy mogli nadawać dowolną nazwę. Na przykład strzelanki, w którym umieścimy sobie Halo czy Geats of War. Foldery, tak jak do tej pory kafelki z grami, będzie można przypinać do ekranu głównego interfejsu konsoli.
  • Obsługa odświeżania w 120 Hz. Pojawi się ona dla zgodnych wyświetlaczy, w rozdzielczościach 1080p i 1440p.
  • Szybkie przycinanie klipów z gier. Nie trzeba będzie uruchamiać całej aplikacji Upload Studio, by wyciąć niepotrzebne fragmenty z nagranego filmu z gry. Opcja przycinania będzie dostępna bezpośrednio w Przewodniku, a więc tym bocznym menu wywoływanym przyciskiem Xbox.
  • Usprawnienia w ochronie rodzicielskiej. Ustawienia mają teraz być czytelniej rozmieszczone.
  • Nowa wersja aplikacji Akcesoria Xbox. Z ponoć czytelniejszym interfejsem, z wzornictwem pasującym do reszty systemu.
  • Zmiany w skrótach do interfejsu na padzie. Microsoft z sobie tylko znanego powodu zdecydował się nieznacznie zmienić sposób nawigacji po ekranie głównym interfejsu. Przycisk Widok (View) na padzie będzie teraz służył do układania przypiętych kafelków i grup.

Nie wiemy kiedy dokładnie pojawi się majowa aktualizacja dla Xbox One. Kwietniowa prawdopodobnie już jutro. Jeżeli tak będzie, omówimy od razu w materiale wszystkie zmiany, jakie zawiera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA