REKLAMA

Lightroom z rewolucyjną zmianą profili kolorystycznych. To największa aktualizacja programu od lat

Adobe zaktualizowało wszystkie swoje programy i aplikacje z rodziny Lightrooma. Główną nowością jest wielki update profili kolorystycznych, co wiele osób uznaje za rewolucyjną zmianę w programie.

04.04.2018 14.05
lightroom aktualizacja profile adobe raw
REKLAMA
REKLAMA

Być może nie wszyscy użytkownicy Lightrooma kojarzą małą sekcję „Camera Profiles” znajdującą się na samym spodzie prawej kolumny z suwakami. Niewiele tutoriali skupia się na tym elemencie programu, przez co jest on stosunkowo mało znany.

Dotychczas można było zmienić proces wywoływania zdjęcia oraz profil fotografii, który był odzwierciedleniem profili wbudowanych w aparat, z którego pochodzi plik RAW. Można było też skorzystać z domyślnego profilu Adobe Standard.

Adobe zamierza to zmienić. Nowa sekcja Profiles w niczym nie przypomina starego rozwiązania, a do tego pojawia się sześć nowych profili Adobe RAW.

We wszystkich wersjach Lightrooma CC pojawia się nowa sekcja „Profiles” poświęcona profilom kolorystycznym odpowiadającym za sposób wywołania pliku RAW. Ustawienie odpowiedniego profilu powinno być punktem wyjścia przy obróbce zdjęcia, ponieważ profil definiuje sposób odwzorowywania m.in. kontrastów i kolorów. Profil odpowiada za to, jak Lightroom przetworzy surowe dane z pliku RAW na obraz, który widzimy.

To bardzo istotna sekcja, a jej wyeksponowanie jest sporą zmianą. Panel „Camera Profiles” zmienił nazwę na „Profiles” i znalazł się w interfejsie znacznie wyżej - w Lightroomie Classic CC trafił z sekcji Camera Calibration do podstawowego panelu Basic. W Lightroomie CC również znalazł się na górze kolumny.

lightroom aktualizacja profile adobe raw class="wp-image-710310"

Najważniejszą informacją jest jednak fakt, że Adobe dodało do programu sześć nowych profili przetwarzania RAW-ów. Wcześniej (poza profilami sprzęgniętymi z aparatem) był do wyboru tylko Adobe Standard, który ma już 10 lat. Teraz dochodzi do niego sześć nowych:

  • Adobe Color - profil poprawia wygląd ciepłych tonów, niektóre przejścia tonalne i delikatnie podbija kontrast;
  • Adobe Monochrome - to punkt wyjścia dla czarno-białej obróbki. Daje lepsze przejścia tonalne od profilu Adobe Standard przekonwertowanego do czerni i bieli;
  • Adobe Landscape - profil do krajobrazu, który uwydatnia błękit nieba i kolor zielony;
  • Adobe Neutral - profil o niskim kontraście, przeznaczony dla osób chcących mieć jak największą kontrolę nad edycją;
  • Adobe Portrait - nastawiony na lepsze odwzorowanie kolorów skóry poprzez stosowanie mniejszego kontrastu i nasycenia w tych kolorach;
  • Adobe Vivid - mocny, nasycony i kontrastowy profil, który podbija kolory.

Profile Adobe to tylko punkt wyjścia do stosowania profili kreatywnych.

lightroom aktualizacja profile adobe raw class="wp-image-710307"

Nowe profile Adobe są dobrym punktem wyjścia do dalszej obróbki, ale do programu trafia też ponad 40 profili kreatywnych, podzielonych na cztery grupy: Artistic, Modern, Vintage, i Black & White. Profile kreatywne można stosować nie tylko w zdjęciach RAW, ale i w JPG. Adobe nawiązało też współpracę z zewnętrznymi twórcami profili.

Co ważne, nowa sekcja z profilami zyskała świetną przeglądarkę z podglądem pokazującym wygląd profilu zastosowany na zdjęciu, które obrabiamy. Czegoś takiego nadal bardzo brakuje w przypadku presetów, które oczywiście pozostają w programie jako zupełnie niezależny byt. Profil działa na poziomie przetwarzania (renderowania) zdjęcia, natomiast preset to zestaw konkretnie ustawionych parametrów edycji nałożonych na fotografię.

Dla wielu osób jest to największa zmiana w Lightroomie od lat.

lightroom aktualizacja profile adobe raw class="wp-image-710313"

Dodanie sześciu nowych profili Adobe RAW to zmiana z gatunku fundamentalnych. Nieco mniej ciekawie brzmi możliwość stosowania profili kreatywnych (w tym zewnętrznych), ponieważ taką możliwość mieliśmy już w poprzednich Lightroomach, choć mało kto z niej korzystał.

REKLAMA

Sześć nowych profili stworzonych od podstaw przez Adobe daje ogrom nowych możliwości dla zaawansowanych fotografów. Profile działają na bardzo głębokim poziomie, dlatego trzeba z nich korzystać z rozwagą. Niedoświadczona osoba poprzez ingerencję w profile może wywołać więcej szkody niż pożytku. Z pewnością pojawi się mnóstwo opracowań zestawiających wady i zalety nowych profili Adobe RAW. Ich dokładne poznanie zajmie najpewniej długie tygodnie lub wręcz miesiące.

Aktualizacja trafia do wtyczki Adobe Camera RAW (ACR), Lightrooma Classic CC, Lightrooma CC i obu wersji mobilnego Lightrooma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA