REKLAMA

Smartfony Huawei zajęły w Polsce całe podium. Ale nie mówimy o ostatnim roku, a o… ostatnim tygodniu marca

Polacy coraz częściej kupują smartfony Huawei. Urządzenia chińskiego producenta stają się na tyle popularne, że ten niebawem może stać się liderem polskiego rynku mobilnego.

11.04.2018 09.16
huawei
REKLAMA
REKLAMA

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że już nim się stał. Huawei bowiem zorganizował konferencję prasową, by powiadomić media, że po raz pierwszy w historii udało mu się uzyskać największą sprzedaż spośród wszystkich producentów telefonów komórkowych w naszym kraju.

Rezultat taki udało się uzyskać w ostatnim tygodniu marca, w dniach 25 - 31.03.2018 r. Raport GFK za ten okres mówi, że Huawei zanotował 33,1 proc. udziałów rynkowych, podczas gdy Samsung miał 29,1 proc. udziałów.

 class="wp-image-714744"

Warto jednak podkreślić, że dane te to swego rodzaju demagogia. Przyjęło się, że dane za udziały rynkowe są rozliczane w ujęciu rocznym, kwartalnym lub miesięcznym. Tymczasem w marcu 2018 r. telefony Huaweia (30 proc.) nadal sprzedawały się gorzej od modeli Samsunga (32,3 proc.). Ogłoszenie przejęcia pałeczki pierwszeństwa przed Chińczyków należy zatem traktować wyłącznie w kategorii wydarzenia symbolicznego.

 class="wp-image-714747"

Huawei zatem nadal nie jest liderem, ale… może niebawem się nim stać.

Należy przypomnieć sobie, że rok temu Huawei, choć był wiceliderem, radził sobie znacznie gorzej. Samsung miał wówczas 29,9 proc. udziałów w rynku, zaś Huawei 21,3 proc. - dystans pomiędzy obiema firmami był znacznie większy niż obecnie. Jeżeli obecna tendencja się utrzyma, Huawei niedługo stanie się faktycznym liderem polskiego rynku smartfonów.

 class="wp-image-714750"

Jest to tym bardziej możliwe, że konkretne modele Huaweia cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Najpopularniejszym smartfonem wszechczasów w Polsce jest wydany w 2015 roku Huawei P8 Lite. Także Huawei P9 Lite oraz P10 Lite także sprzedawały się nieźle, zaś od kilku miesięcy najchętniej kupowanym smartfonem jest Huawei Mate 10 Lite.

REKLAMA

Dzieje się tak z kilku powodów.

Pierwszy to fakt, że jakość sprzętów Huaweia cały czas się poprawia. Nawet urządzenia ze średniej półki są dobrze wykonane, a ich wydajność jest wystarczająca dla zdecydowanej większości użytkowników. Nie bez znaczenia jest też, że Huawei ściśle współpracuje z operatorami, dzięki czemu jego telefony w dystrybucji operatorskiej są bardzo atrakcyjne cenowo. Chińczycy bardzo mocno wykorzystują fakt, że argument cenowy dla polskich klientów jest bardzo ważny. Zwłaszcza jeżeli idzie za nim dobra jakość urządzeń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA