REKLAMA

Jest sposób na to, żeby Facebook cię nie śledził. Wystarczy sprytne rozszerzenie do Firefoxa

Ostatnie miesiące nie są łaskawe dla Facebooka. Po aferze z przymykaniem oka na kłamliwe, łańcuszkowe ogłoszenia, przyszła kolejna, związana z Cambridge Analytica. Zakończyło się to nie do końca udanym przesłuchaniem Marka Zuckerberga w amerykańskim senacie i tym, że nawet osoby dotąd lekceważące zagadnienia prywatności danych na Facebooku, zaczęły się nimi przejmować.

19.04.2018 13.17
Facebook Container - sposób na to, żeby Facebook cię nie śledził
REKLAMA
REKLAMA

Firefox ma już gotowe wbudowane w przeglądarkę rozwiązanie pomagające odseparować naszą sesję w Facebook od innych. Jest to funkcjonalność nieco podobna do trybu incognito w Chrome, ale o wiele bardziej rozbudowana.

Multi-account containers - o co w tym chodzi?

Od jakiegoś czasu w Firefoksie istniało oficjalne (wypuszczone przez Mozillę) rozszerzenie o nazwie Multi-account containers. Umożliwia ono separację poszczególnych sesji w zakładach od siebie. Jaka jest tego praktyczna zaleta? Na przykład taka, że możemy bez problemu być zalogowani w kilku zakładkach różnymi kontami danej usługi. Jest to przydatne, gdy ktoś używa kilku kont pocztowych, Twittera, etc. Szczególnie często staramy się oddzielić od siebie konta prywatne i firmowe.

To nawet dość przydatne, móc być zalogowanym w różnych zakładkach pod różnymi kontami. Teoretycznie coś podobnego można osiągnąć uruchamiając okno incognito w Chrome, jednak działa to trochę inaczej.

Multi-account container trzeba było specjalnie konfigurować, dodając do niego obsługiwane strony. Dodatek Facebook container jest na nim oparty, ale działa automatycznie dla otwieranych stron Facebooka.

Na co pozwala Facebook container?

Dodatek do Firefox o nazwie Facebook container pozwala izolować sesję Facebooka:

  • od innych naszych sesji na innych stronach, i ciasteczek (cookies) innych stron, w tym stron reklamowych
  • od innych sesji Facebooka - umożliwiając zalogowanie na więcej niż jedno konto jednocześnie
  • zainstalowanie dodatku automatycznie wylogowuje nas ze wszystkich dotychczasowych sesji na Facebooku.

Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej - jesteśmy zalogowani jedynie w zakładce Facebooka. Zagnieżdżone komentarze oparte na tożsamości z Facebooka, przyciski "Lubię to" i inne dodatki do stron trzecich nie będą wiedziały o naszym koncie.

Zapobiegnie to połączeniu informacji o naszej aktywności poza najpopularniejszą siecią społecznościową z naszym kontem w tej sieci.

Jak używać Facebook container?

Aby zainstalować dodatek, wystarczy, posiadając zainstalowanego i uruchomionego Firefoxa wejść pod adres dodatku w repozytorium dodatków Mozilla Addons. Klikamy następnie "Dodaj do Firefoksa".

 class="wp-image-719427"

Następnie wchodzimy na Facebook i powinniśmy zobaczyć, że nazwa strony na zakładce jest podkreślona na niebiesko. Oznacza to, że Facebook został załadowany w izolowanym kontenerze.

 class="wp-image-719430"

Będziecie używali? Ja tak

Nie podobało mi się, jak bardzo wszędobylska stała się funkcjonalność związana z Facebookiem. Pojawiające się jak grzyby po deszczu systemy komentarze oparte o tę stronę oraz przyciski typu Podziel się czy Lubię to pokazywały dominację i monopolizację rynku przez jedną aplikację. Tym samym zaczęliśmy tracić kontrolę nad tym, co i kiedy przekazujemy Facebookowi. Otwierając serwis w kontenerze, ograniczamy choć trochę jego zapędy nad przejęciem naszych danych w celu sprzedaży ich sieciom reklamowym.

REKLAMA

Więcej o ustawieniach prywatności na Facebooku dowiecie się z naszego poradnika:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA