REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Odważny ruch Acera. Firma wprowadza do Polski pierwszy na świecie tablet z Chrome OS

Byłem przekonany, że to w końcu będzie miało miejsce. Android nie jest już dla Google’a systemem dla tabletów. Stał się nim Chrome OS. Pierwsze tego typu urządzenie właśnie trafia do Polski.

17.04.2018
16:48
Acer Chromebook Tab 10 cena
REKLAMA
REKLAMA

Tablety z Androidem nigdy nie odniosły spektakularnego sukcesu. iPady i hybrydy z Windows okazały się z wielu względów znacznie bardziej atrakcyjną propozycją dla firm i konsumentów. To jednak nie oznacza, że Google zamierza się poddawać i odpuścić sobie ten rynek. Próbuje więc nowego, bardziej właściwego podejścia.

To podejście to poleganie na systemie Chrome OS. Ten już obsługuje aplikacje z Androida, a zarazem od początku był projektowany z myślą o hybrydowym interfejsie. A więc takim, który jest dostosowany zarówno do obsługi za pomocą palca, jak i myszki i klawiatury.

Pierwszy tablet z Chrome OS – Acer Chromebook Tab 10 – właśnie trafia do Polski.

- Szkoły wybierają Chromebooki z uwagi na fakt, że są szybkie, łatwe w obsłudze i zarządzaniu, łatwo je udostępniać innym, są bezpieczne i niedrogie. Wysłuchaliśmy uważnie informacji od nauczycieli z całego świata, wszyscy powtarzali, że chcieliby korzystać z zalet Chromebooków na tablecie – swego czasu pisała Cyrus Mistry na oficjalnym blogu Google’a.

Acer Chromebook Tab 10 cena class="wp-image-718620"

Acer Chromebook Tab 10 jest pierwszym urządzeniem tego typu. Promowany jako urządzenie do nauki tablet zawiera 9,7-caowy wyświetlacz IPS LCD pracujący w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (QXGA). Obsługuje też rysik Wacom EMR oraz oferuje 9 godzin pracy na akumulatorze bez konieczności podłączania tabletu do ładowarki.

Tablet mierzy 17 cm x 23 cm. Za jego wydajność odpowiada 6-rdzeniowy procesor (2 x Cortex-A72 + 4 x Cortex-A53), który jest wspomagany przez 4 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono 32 GB miejsca i można je rozbudować poprzez zastosowanie kart microSD. Tablet wyposażono w kamerę 2 Mpix i aparat fotograficzny 5 Mpix.

Czy znajdzie nabywców? Tu mam pewne wątpliwości, stąd tytuł tego tekstu.

Chromebooki zdobyły popularność w Stanach Zjednoczonych, jednak w pozostałych częściach świata nadal są na marginesie. W udzielonym niedawno wywiadzie dla Spider’s Web, dyrektor HP Polska przyznał wręcz, że odzew na Chromebooki HP w naszym kraju jest właściwie zerowy.

Trzymam jednak kciuki, by pan dyrektor się mylił i kibicuję sukcesowi Chromebook Taba w naszym kraju. Sam nie jestem przesadnie nim zainteresowany, ale im większa konkurencja na rynku, tym lepiej dla nas wszystkich.

REKLAMA

Acer Chromebook Tab 10 dostępny będzie początkowo wyłącznie w modelu B2B i dla klientów edukacyjnych w cenie 1400 zł. Dla porównania najtańszy nowy iPad (2018), który też pozwala na obsługę rysikiem, w oficjalnym sklepie Apple kosztuje 1599 zł.

Na razie nie wiemy czy i kiedy Chromebook Tab 10 trafi na półki sklepowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA