Sprzęt  / News

Odważny ruch Acera. Firma wprowadza do Polski pierwszy na świecie tablet z Chrome OS

Byłem przekonany, że to w końcu będzie miało miejsce. Android nie jest już dla Google’a systemem dla tabletów. Stał się nim Chrome OS. Pierwsze tego typu urządzenie właśnie trafia do Polski.

Tablety z Androidem nigdy nie odniosły spektakularnego sukcesu. iPady i hybrydy z Windows okazały się z wielu względów znacznie bardziej atrakcyjną propozycją dla firm i konsumentów. To jednak nie oznacza, że Google zamierza się poddawać i odpuścić sobie ten rynek. Próbuje więc nowego, bardziej właściwego podejścia.

To podejście to poleganie na systemie Chrome OS. Ten już obsługuje aplikacje z Androida, a zarazem od początku był projektowany z myślą o hybrydowym interfejsie. A więc takim, który jest dostosowany zarówno do obsługi za pomocą palca, jak i myszki i klawiatury.

Pierwszy tablet z Chrome OS – Acer Chromebook Tab 10 – właśnie trafia do Polski.

- Szkoły wybierają Chromebooki z uwagi na fakt, że są szybkie, łatwe w obsłudze i zarządzaniu, łatwo je udostępniać innym, są bezpieczne i niedrogie. Wysłuchaliśmy uważnie informacji od nauczycieli z całego świata, wszyscy powtarzali, że chcieliby korzystać z zalet Chromebooków na tablecie – swego czasu pisała Cyrus Mistry na oficjalnym blogu Google’a.

Acer Chromebook Tab 10 cena

Acer Chromebook Tab 10 jest pierwszym urządzeniem tego typu. Promowany jako urządzenie do nauki tablet zawiera 9,7-caowy wyświetlacz IPS LCD pracujący w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (QXGA). Obsługuje też rysik Wacom EMR oraz oferuje 9 godzin pracy na akumulatorze bez konieczności podłączania tabletu do ładowarki.

Tablet mierzy 17 cm x 23 cm. Za jego wydajność odpowiada 6-rdzeniowy procesor (2 x Cortex-A72 + 4 x Cortex-A53), który jest wspomagany przez 4 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono 32 GB miejsca i można je rozbudować poprzez zastosowanie kart microSD. Tablet wyposażono w kamerę 2 Mpix i aparat fotograficzny 5 Mpix.

Czy znajdzie nabywców? Tu mam pewne wątpliwości, stąd tytuł tego tekstu.

Chromebooki zdobyły popularność w Stanach Zjednoczonych, jednak w pozostałych częściach świata nadal są na marginesie. W udzielonym niedawno wywiadzie dla Spider’s Web, dyrektor HP Polska przyznał wręcz, że odzew na Chromebooki HP w naszym kraju jest właściwie zerowy.

Trzymam jednak kciuki, by pan dyrektor się mylił i kibicuję sukcesowi Chromebook Taba w naszym kraju. Sam nie jestem przesadnie nim zainteresowany, ale im większa konkurencja na rynku, tym lepiej dla nas wszystkich.

Acer Chromebook Tab 10 dostępny będzie początkowo wyłącznie w modelu B2B i dla klientów edukacyjnych w cenie 1400 zł. Dla porównania najtańszy nowy iPad (2018), który też pozwala na obsługę rysikiem, w oficjalnym sklepie Apple kosztuje 1599 zł.

Na razie nie wiemy czy i kiedy Chromebook Tab 10 trafi na półki sklepowe.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst