REKLAMA

Polacy w końcu dostali polską telewizję online działającą za granicą. WP Pilot za darmo w UE

Polską telewizję będzie można oglądać przez internet na terenie całej Unii Europejskiej. Wszystko dzięki aplikacji WP Pilot i zmianom w prawie. Jest tylko jeden haczyk. Trzeba najpierw udowodnić, że mieszka się w Polsce.

20.03.2018 13.44
Polacy w końcu dostali polską telewizję online działającą za granicą. WP Pilot za darmo w UE
REKLAMA
REKLAMA

Polacy podróżujący za granicę mają utrudniony dostęp do naszej lokalnej telewizji, w tym takich popularnych kanałów jak TVP (TVP1, TVP2), Polsat i TVN. Często nie mają dostępu do polskich treści ze względu na blokady regionalne. Te same, które przez lata odcinały nas w kraju od takich serwisów jak Netflix czy Spotify.

Na szczęście już niedługo to się zmieni - przynajmniej na terenie Unii Europejskiej.

Podobne regulacje, co na rynku telekomunikacyjnym (gdzie pojawił się roaming bez dodatkowych opłat w myśl zasady roam like at home) dotknęły rynek VOD. Twórcy usług online z treściami cyfrowymi będą udostępniać klientom katalog taki sam jak w domu podczas podróży do innych krajów. Ucieszy to z pewnością Polaków podczas wyjazdów służbowych i urlopów.

Jak na razie czekamy na wdrożenie odpowiednich mechanizmów w większych serwisach VOD takich jak np. Netflix. Przed szereg wyszli natomiast twórcy aplikacji WP Pilot, która umożliwia dostęp do polskiej naziemnej telewizji przez internet. Od teraz kanały TVP1, TVP2, Polsat, TVN i nie tylko będzie można oglądać poza granicami Polski.

WP Pilot polska telewizja online za granica unia europejska 1 class="wp-image-702246" title="Polacy w końcu dostali polską telewizję online działającą za granicą. WP Pilot za darmo w UE"

WP Pilot stawia tylko jeden warunek: trzeba być mieszkańcem Polski.

Zanim będzie można uruchomić transmisję telewizyjną na stronie internetowej lub w aplikacji WP Pilot przebywając poza granicami Polski, trzeba zweryfikować swoje konto. Można dokonać tego bezpłatnie w ustawieniach.

Pierwszym sposobem jest podanie numeru polskiego konta bankowego. Weryfikacja powinna nastąpić automatycznie. Alternatywą jest wysłanie skanu dowodu osobistego. W tym przypadku weryfikacja konta potrwa do 5 dni.

WP Pilot polska telewizja online za granica unia europejska 1 class="wp-image-702243" title="Polacy w końcu dostali polską telewizję online działającą za granicą. WP Pilot za darmo w UE"

A co z osobami mieszkającymi na stałe za granicą?

Nowe regulacje zostały stworzone z myślą o osobach podróżujących okazjonalnie do innych krajów - podobnie jak zasada roam like at home na rynku telekomunikacyjnym. Jestem jednak pewien, że nasi rodacy na emigracji i tak będą z tego rozwiązania korzystać, skoro do weryfikacji w WP Pilot wystarczy skan dowodu osobistego lub podane numeru konta z polskiego banku.

REKLAMA

Niewykluczone jednak, że dostawcy treści cyfrowych, zwłaszcza tych płatnych, wprowadzą podobne obostrzenia, co operatorzy w przypadku roamingu bez dodatkowych opłat na terenie Unii Europejskiej. W przypadku kart SIM telekomy badają, czy użytkownik częściej korzysta z usług w kraju, czy poza jego granicami.

Trzymam jednak kciuki, by takie serwisy jak Netflix czy Spotify się na to nie zdecydowały. Jak to będzie w praktyce dowiemy się jednak dopiero po 1 kwietnia 2018 roku, bo wtedy kończy się okres dostosowawczy do nowego rozporządzenia wymagającego od dostawców treści udostępniania użytkownikom tego samego katalogu treści cyfrowych na terenie całej Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA