REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Aplikacje dla Windows 10 będą mądrzejsze. Sztuczna inteligencja trafi wprost do systemu operacyjnego

Trwa konferencja Windows Developer Day, podczas której Microsoft zapowiedział zupełnie nowy mechanizm w Windows 10, na którym zyskają twórcy aplikacji. A w efekcie, również i my sami.

07.03.2018
22:06
Sztuczna inteligencja w aplikacjach dla Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory Microsoft oferował sztuczną inteligencję jako usługę, z której mogli korzystać twórcy aplikacji powiązanych z Azure. Teraz firma zapowiada, że mechanizmy SI oraz nauczania maszynowego trafiają bezpośrednio do samego systemu operacyjnego. I będą otwarte dla twórców aplikacji.

Możemy się spodziewać aktualizacji Visual Studio – narzędzia deweloperskiego Microsoftu – wprowadzającej obsługę ONNX (Open Neural Network Engine). Dzięki temu twórcy aplikacji będą mogli stosować moduły uczenia maszynowego bezpośrednio w nich samych, bez konieczności odwoływania się do usług w chmurze. Po dodaniu pliku ONNX do projektu w Visual Studio, programiści będą mogli wytrenować swoje modele w chmurze Azure Machine Learning Workbench, a następnie wdrożyć je jako modele ONNX do swoich aplikacji.

Inteligentne aplikacje inteligentnie wykorzystają dostępną moc obliczeniową.

windows 10 sztuczna inteligencja class="wp-image-694897"

Mechanizmy nauczania maszynowego będą mogły selektywnie dobierać sobie zasoby sprzętowe, jakie przydzieli im system operacyjny – który z kolei będzie dbał o stosowne alokowanie zasobów przy zachowaniu ich podziału między różne zadania i z uwzględnieniem potencjalnego negatywnego wpływu na czas pracy na akumulatorze danego komputera.

Wspomniane mechanizmy będą mogły wykorzystać nawet akcelerację sprzętową przez DirectX 12 API. Pojawi się też obsługa układów scalonych, budowanych specjalnie z myślą o sztucznej inteligencji i nauczaniu maszynowym. Tego typu procesory pojawiają się już w pierwszych urządzeniach mobilnych. Microsoft przewiduje, że staną się one powszechne również w komputerach PC oraz urządzeniach typu IoT.

Zaprezentowano też nowy kontener dla aplikacji, nazwany MSIX.

Podczas Windows Developer Day firma Microsoft zaprezentowała również format MSIX, który ma łączyć zalety dotychczas stosowanych rozwiązań. Instalator MSIX będzie można stosować w aplikacjach pisanych do środowisk Win32, WPf, WinForm i UWP. Będzie też obsługiwany przez Microsoft Store oraz microsoftowe narzędzia do nadzoru IT dla korporacji.

REKLAMA
windows 10 sztuczna inteligencja class="wp-image-694894"

MSIX jest projektem otwartoźródłowym. Jego dokumentacja oraz kod źródłowy znajduje się pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA