REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nintendo Switch dostał aktualizację oprogramowania 5.0.0. Okrągła liczba, ale nowości rozczarowują

Już na wstępnie pozbawię was nadziei. Brak zapisów w chmurze. Brak systemu osiągnięć/trofeów. Brak przeglądarki internetowej. Brak wsparcia dla słuchawek bluetooth. Najbardziej oczekiwane funkcje konsoli Nintendo Switch to wciąż pieśń przyszłości.

13.03.2018
9:06
Nintendo Switch dostał aktualizację oprogramowania 5.0.0
REKLAMA
REKLAMA

Co takiego wprowadza aktualizacja oprogramowania 5.0.0? Gdybym miał ją jakoś podsumować, update nazwałbym społecznościowo-rodzinnym. Najciekawszą nowością wydaje się możliwość wyszukiwania znajomych za pośrednictwem platform Twitter oraz Facebook. Jeżeli którykolwiek z kolegów posiada Switcha ze sparowanym kontem platformy społecznościowej (aby dzielić się zrzutami ekranu oraz krótkimi wideo z rozgrywki), od razu to zobaczycie.

Słodko-gorzka możliwość. Szukanie znajomych za pośrednictwem Facebooka oraz Twittera wiele ułatwia, ale co nam po kolegach, do których nie możemy nawet wysłać prywatnej wiadomości tekstowej. Zgadza się. Po roku od premiery Nintendo Switcha, ta konsola wciąż nie pozwala na podstawową komunikację między graczami. Czy to głosową, czy tekstową. Po prostu dramat. Co dopiero marzyć o odpowiedniku Imprezy dla PS4.

Rodzice oraz opiekunowie docenią obecność tak zwanych białych list.

To zaufane katalogi, do których można dodawać gry, które pozwalamy uruchamiać podopiecznym. Tytuł znajdujący się na takiej białej liście będzie działał zawsze, pomimo włączonych ograniczeń rodzicielskich, które rozciągają się na wszystkie inne gry w bibliotece. Jeżeli chcesz pozwolić zagrać nastolatkowi w Resident Evil, ale uważasz, że Outlast 2 to dla niego wciąż za wiele, biała lista służy pomocą. Blokada treści 18+ będzie funkcjonować przy jednoczesnym wyłączeniu z zakazu gry o zombie.

Od teraz można również wpisywać kod PIN administratora, bez wyświetlania dotykowej klawiatury systemowej. Wszystko po to, aby nasz podopieczny nie wpadł na to, jakie jest hasło do narzędzi kontrolnych zaszytych w konsoli oraz aplikacji mobilnej. Co jeszcze lepsze, koniec z podglądaniem zapisanych wideo, zarejestrowanych podczas grania w tytuły dla pełnoletnich. Użytkownik dziecięcego konta na Switchu już ich nie zobaczy.

 class="wp-image-608831"

Aktualizacja 5.0.0 to także szereg kosmetycznych zmian.

W zakładce ustawień konta można wybierać pośród nowych awatarów, wraz z edytowalnymi kolorami teł. Obrazki pochodzą z dwóch gier Nintendo - ARMS oraz Kirby Star Alliance. Miło, chociaż każdy szanujący się gracz wie, że jedyny prawilny awatar na Switchu to Mii - karykaturalna i sympatyczna imitacja siebie samego, stworzona z prostych elementów 3D.

Inną zmianą jest alternatywny tryb wyświetlania wiadomości w sekcji „News“. Za pomocą przycisku Y można teraz wywołać listę z bocznym podziałem na gry wideo. Dzięki temu ma być przejrzyściej. Do tego w standardowym trybie wyświetlania nagłówki przeczytanych artykułów będą teraz jaśniejsze od tych nieprzeczytanych. Wszystko po to, aby gracz nie czytał dwa razy tego samego.

Naprawiony został również błąd z mylnym naliczaniem godzin spędzonych na rozgrywce. Do tego gry, które kupiliśmy w eShopie za pośrednictwem komputera lub aplikacji mobilnej, szybciej znajdą się w pamięci konsoli. Nawet gdy ta jest uśpiona. Procesy w tle mają od teraz działać nieporównywalnie lepiej. Wisienką na kosmetycznym torcie są zaktualizowane miniaturki Joy-Conów oraz Pro Controllerów. Te są teraz zgodne nawet z wersjami limitowanymi, jak np. z padem dedykowanym Xenoblade Chronicles 2.

REKLAMA

PS Dlaczego Nintendo zdecydowało się na przeskok z wersji 4.1.0 do 5.0.0, skoro zawartość aktualizacji nie jest powalająca? Zgodnie z zasadami wdrażania poprawek, zmiana znaku na przedzie może oznaczać zmianę kodu źródłowego. Boleśnie pokrzyżowałoby to plany złodziei, którzy liczą na możliwość uruchamiania pirackich kopii gier.

PS 2 Koniecznie zaktualizujcie nie tylko konsolę, ale również bezprzewodowe kontrolery.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA