REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Komórki macierzyste uratują wzrok wielu starszych ludzi. Medycyna pokona zwyrodnienie plamki żółtej

Brytyjscy lekarze z londyńskiego Moorfields Eye Hospital znaleźli kolejne, cudowne zastosowanie komórek macierzystych. Okazuje się, że są one w stanie cofnąć wady wzroku spowodowane zwyrodnieniem plamki żółtej.

komorki macierzyste
REKLAMA
491 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to postępująca i przewlekła choroba oczu, na którą zapadają najczęściej osoby po 50. roku życia. Powoduje ona uszkodzenia centralnej części siatkówki (czyli plamki żółtej), co przekłada się bezpośrednio na pogorszenie naszego wzroku. Choroba ta dotyka ok. 9 proc. całej populacji. W związku z postępującym się starzeniem społeczeństwa, procent ten będzie rósł.

Komórki macierzyste wyleczą zwyrodnienie plamki żółtej.

Eksperymentalną kurację z wykorzystaniem komórek macierzystych przetestowano na dwóch starszych pacjentach, chorych na zwyrodnienie plamki żółtej. Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej w większości przypadków wygląda mniej więcej tak samo.

Lekarze wyhodowali komórki macierzyste kompatybilne z organizmami pacjentów, po czym zostały one umieszczone w gałkach ocznych pacjentów. Resztą zajęły się ich organizmy, czyli: komórki macierzyste przekształciły się w część barwnikową siatkówki.

Zabieg ten wystarczył, żeby obydwaj pacjenci, którzy wcześniej nie byli w stanie przeczytać czegokolwiek (z założonymi okularami do czytania), mogli wrócić do czytania z szybkością od 60 do 80 słów na minutę. Co więcej, wyniki opublikowane w Nature Biotechnology uzyskane zostały na podstawie rocznych badań. Nie można więc mówić o tymczasowej poprawie wzroku. Zamiast tego mamy do czynienia z trwałą zmianą na lepsze.

To kolejny przykład na potencjał, jaki drzemie w medycynie regeneracyjnej.

REKLAMA

Co prawda wzrok u obu pacjentów nie powrócił do 100 proc. sprawności. Sami lekarze z Moorfields Eye Hospital podkreślają jednak, że był to bardzo wstępny eksperyment, którego metodę można znacznie ulepszyć. Temat komórek macierzystych i ich zastosowania w medycynie regeneracyjnej jeszcze niedawno omawiany był czysto teoretycznie. Dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat lekarze i naukowcy z całego świata zaczęli testować te teorie w praktyce.

Większość dotychczasowych terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem macierzystych komórek potwierdziła ich ogromny potencjał, jeśli chodzi o medycynę regeneracyjną. Oczywiście minie jeszcze trochę czasu, zanim terapie te zaczniemy stosować powszechnie, ale moim zdaniem nie będziemy musieli czekać na tę zmianę zbyt długo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA