REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Współpraca Intela i AMD przyniosła rezultaty. Nawet cienkie laptopy będą nadawały się do grania

Większości osób komputer do gier kojarzy się z ogromną skrzynką stojącą pod biurkiem. Jednak coraz większą popularnością cieszą się niestandardowe formy pecetów. Jednym z nich jest miniaturowy komputer NUC.

04.03.2018
19:29
Intel Spectre Meltdown Intel Core 9. generacji
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście tego typu urządzenia nie są niczym nowym. Seria NUC jest wspierana przez Intela już przez długi czas, jednak dopiero teraz zaczęły dysponować wydajnością wystarczającą do komfortowego grania.

Okazało się to możliwe dzięki współpracy Intela i AMD.

Sercem komputera jest procesor Core i7-8809G. To szczególny układ, ponieważ został wyposażony w zintegrowany chip graficzny Radeon RX Vega M. Oferuje on 24 jednostki obliczeniowe, co przekłada się na 1536 procesorów strumieniowych. Ich taktowanie wynosi 1063 MHz, które w trybie Boost może wzrosnąć do 1190 MHz. Radeon ma dodatkowo 4 GB własnej pamięci HBM 2 o częstotliwości 950 MHz.

 class="wp-image-692563"

Oczywiście nie uważam, że Intel NUC stanie się standardem na rynku gamingowym. Zainteresował mnie on, ponieważ zastosowany w nim chip znajdziemy w smukłych laptopach. Urządzeniach, które do tej pory niespecjalnie nadawały się do grania i pozwalały wyłącznie na uruchamianie dosyć wiekowych tytułów.

Osoby kupujące komputer z myślą o gamingu musiały decydować się na drogą kobyłę wyposażoną w zewnętrzną kartę graficzną, której noszenie było niewygodne. Teraz będzie można kupić smukłego laptopa radzącego sobie w grach.

Jak Intel NUC sprawdza w praktyce?

Co ciekawe, sprawuje się on naprawdę nieźle i pozwala na uzyskanie płynnej grafiki w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli w wysokich ustawieniach graficznych, w grach takich jak Rise of Tomb Raider, Metro 2033 Redux oraz Tekken 7. Potwierdzają to niezależne testy.

 class="wp-image-692566"
REKLAMA

Komputer ten umożliwia nawet uruchamianie mniej wymagających tytułów w wirtualnej rzeczywistości. Miałem okazję z niego korzystać i co tu dużo mówić, sprawdza się wybornie, pozwala na komfortową grę w płynności 30, a niekiedy nawet 60 klatek na sekundę. Jest to rezultat nieosiągalny dla innych układów ze zintegrowanym chipem graficznym.

Jeżeli jednak chcecie już teraz kupić laptopa wyposażonego w procesor Core i7-8809G, mam dla was bardzo złą wiadomość. Intel potwierdził, że trafi on do przenośnych pecetów, ale nie sprecyzował kiedy. Dlatego możliwe jest, że kupno smukłego laptopa do gier będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Już nie mogę doczekać się premiery tych maszyn.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA