REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Nie masz trybu portretowego w smartfonie? Dostaniesz go w Instagramie

Nie wszystkie smartfony dysponują trybem portretowym, w którym można ładnie rozmyć tło za fotografowaną osobą. Rozwiązaniem może być już niebawem Instagram, w którego kodzie znaleziono taki tryb.

06.03.2018
21:40
kasia nosowska na instagramie
REKLAMA
REKLAMA

Tryb portretowy to bardzo sprytny dodatek do aparatu, dzięki któremu zdjęcia wykonane smartfonem przypominają efekty, jakie można uzyskać np. za pomocą lustrzanki. Smartfon jest w stanie odseparować fotografowaną osobę od tła i następnie rozmyć drugi plan. Wygląda to efektownie, ale sukces zależy od tego, jak skutecznie smartfon wykryje krawędzie.

Taka funkcja początkowo była dostępna tylko w smartfonach wyposażonych w podwójny aparat. Dwa obiektywy pozwalają dość skutecznie wykrywać krawędzie, ale niektórzy producenci - jak na przykład Google w swoim Pixelu - oferują tryb portretowy, wykorzystujący tylko jeden aparat. Jest więc możliwość uzyskania efektu rozmycia w smartfonach z pojedynczym obiektywem, choć wymaga to sprawnego oprogramowania.

Nie wszystkie smartfony pozwalają na rozmywanie tła, ale być może zmieni się to za sprawą Instagramu.

Czytelnik Techcrunch rozłożył na czynniki pierwsze plik instalacyjny APK najnowszej wersji Instagramu i znalazł w nim ikonkę nowego trybu zdjęciowego. Widać na niej postać, a plik nazywa się „portrait_shutter_icon”, czyli „portretowa migawka”.

 class="wp-image-693805"

Taki tryb jest zaszyty w sekcji Instagram Stories i jest obecny w menu, tuż obok opcji nadawania na żywo i robienia tzw. Boomerangu, czyli krótkiego wideo odtwarzanego na zmianę do przodu i wstecz.

Na razie tryb portretowy jest ukryty w aplikacji, a Instagram nie komentuje oficjalnie swoich zamiarów wprowadzenia nowości. Warto jednak przypomnieć, że w identyczny sposób odkryto możliwość dodawania GIF-ów do relacji Stories, po czym Instagram wdrożył oficjalnie tę nowość tydzień później.

 class="wp-image-693802"

Kto będzie mógł korzystać z trybu portretowego w Instagramie?

REKLAMA

Warto podkreślić, że znalezisko pochodzi z pliku instalacyjnego APK Instagramu, a wiec z aplikacji androidowej. To sugeruje, że rozwiązanie będzie ogólnodostępne w skali całej platformy, a wiec możemy je zobaczyć również w tych smartfonach, które nie mają podwójnego aparatu.

Tryb portretowy byłby bardzo ciekawą nowością w Instagram Stories. Widać, że serwis przykłada obecnie największą uwagę do znikających relacji. W ciągu ostatnich miesięcy to właśnie ta część serwisu zyskała najwięcej nowości, a statystyki pokazują, że użytkownicy ją pokochali.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA