REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Zanim wyruszysz w drogę, załóż na plecy komputer. Tak wygląda wirtualna rzeczywistość od HP

Największym ograniczeniem zaawansowanych gogli wirtualnej rzeczywistości jest konieczność podłączania ich do komputera. Plątanina kabli krępuje ruchy. HP rozwiązało ten problem, projektując komputer w formie plecaka. HP Z VR Backpack PC można obejrzeć podczas IEM 2018.

03.03.2018
17:51
HP Z VR Backpack PC 1
REKLAMA
REKLAMA

Gogle wirtualnej rzeczywistości z prawdziwego zdarzenia wymagają do pracy stacjonarnego komputera. Urządzenie zakładane na głowę musi być stale podłączone kablem z jednostką centralną, która wykonuje obliczenia, przesyła obraz i zapewnia zasilanie. Ten problem da się jednak obejść.

Wirtualna rzeczywistość bez kabli.

Jednym ze sposobów pozbycia się kabli jest zamontowanie w goglach specjalnego modułu, który komunikuje się bezprzewodowo z komputerem. Innym pomysłem jest noszenie ze sobą… całego peceta. W ten sposób do sprawy podeszła firma HP, czyli jeden z największych producentów komputerów na świecie.

HP Z VR Backpack PC 3 class="wp-image-692041"

Produkt tej firmy o nazwie HP Z VR Backpack PC jest potężnym komputerem, zamkniętym w dość niecodziennej formie. Zestaw składa się z materiałowego stelaża, który zakłada się na plecy niczym plecak. Zamontowane zostały w nim podzespoły, które mogą działać bez przeszkód, pozostając w ruchu.

Wirtualna rzeczywistość potrzebuje masę mocy obliczeniowej. W tym celu w komputerze HP zamontowano kartę graficzną Nvidia Quadro P5200, która oferuje aż 16 GB pamięci (GDDR5). Wspiera ją procesor Intel i7 vPro (7820HQ) oraz do 32 GB RAM.

Sporym problemem w przypadku przenośnego stacjonarnego komputera jest zasilanie.

Sprzęt generujący wirtualną rzeczywistość w wysokiej jakości pobiera mnóstwo prądu. By niepotrzebnie nie zwiększać wagi zestawu, HP pozwoliło w locie wymieniać akumulatory.

HP Z VR Backpack PC może oczywiście używać jak zwykłego komputera podłączonego do gniazdka. W tym celu wyprodukowano HP Z VR Dock z dodatkowym zasilaczem. W stacji dokującej znalazła się masa dodatkowych portów:

  • 2x USB 3.0;
  • USB-C Thunderbolt 3;
  • Mini-DP 1.3;
  • HDMI 2.0;
  • audio combo jack;
  • HMD power port.

Oprócz tego na boku komputera można znaleźć 2 dodatkowe gniazda USB 3.0 oraz port zasilania 330W. Nie zabrakło też modułów Wi-Fi oraz Bluetooth. Komputer działa pod kontrolą systemu Windows 10 Pro.

Na żywo podczas IEM 2018 niezwykle zaskoczyły mnie wymiary i waga tego komputera. Pełny zestaw waży zaledwie 4,6 kg, a jednostka centralna - niecałe 2,6 kg. Jej wymiary to 333,5 x 236,4 x 60,9 mm.

HP Z VR Backpack PC 2 class="wp-image-692032"

HP przekonuje, że ich plecak to nie zabawka.

Komputer generujący VR można wykorzystać do zabawy, ale nie tylko. Można wykorzystać go jako narzędzie edukacyjne lub prowadzić za jego pomocą w firmach szkolenia w wirtualnej rzeczywistości.

REKLAMA

Komputer współpracuje w dodatku bezproblemowo z różnymi rodzajami gogli VR. Producent przygotował własne gogle HP Windows Mixed Reality, ale nic nie nie stoi jednak na przeszkodzie, by podłączyć do niego HTC Vive Business Edition.(_gdeaq = window._gdeaq || []).push([‘hit’, ‘gde-default’, ‘nGibIAC5rBGm._N3nKfS9mYmfXTBryOyZ1KSnpwROsL.m7’, ‘weftmmprvo’, ‘jrmezlwccmccxuhhigoxbgihouky’], [‘viewable’, ‘gde-default’, ‘nGibIAC5rBGm._N3nKfS9mYmfXTBryOyZ1KSnpwROsL.m7’, ‘tfmjqjjgan’, ‘_gde_isndwl_tfmjqjjgan’]);
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA