1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Tabelki w Excelu będą jeszcze większe. Najlepszy kalkulator w historii otrzyma nowe funkcje

Najlepsza aplikacja do produktywności w historii zyska coś zupełnie nowego. Excel będzie przyjmował więcej typów danych, a te nowe będą opierać się na mechanizmie niespotykanym w tym programie. Microsoftowy edytor arkuszy kalkulacyjnych rozpoczął głębszą integrację z chmurą.

Excel geografia finanse

Excel to przykład na to, jak relatywne jest określenie doskonały. Najlepszy złożony kalkulator na rynku cały czas ewoluuje, stając się jeszcze lepszym. Jego przyszła wersja wprowadzi jednak coś, co dla Excela będzie zupełną nowością. Będzie to obsługa dwóch zupełnie nowych typów danych. A konkretniej, obsługa danych geograficznych i giełdowych.

Oba mechanizmy wykorzystują oparty na sztucznej inteligencji Microsoft Knowledge Graph i pozwalają na wstawianie do arkuszy kalkulacyjnych rozbudowanych danych związanych z lokacją czy finansami.

Rich data, czyli automatyzacja i sztuczna inteligencja w Microsoft Excel. Na początku w geografii i finansach.

Dla przykładu, typ danych geograficznych jest rozumiany przez Excela, program wie  co to kraj, miasto, województwo, kod pocztowy, region czy kontynent. To oznacza, że bez wprowadzania przez nas dodatkowych danych Excel wie również, ilu ludzi mieszka w danym rejonie, kto jest ich politycznym liderem, gdzie to miejsce się znajduje czy w jakiej strefie czasowej.

Excel geografia finanse

Dzięki temu możemy chociażby w łatwy sposób tworzyć nowe tabele i wykresy, znacząco oszczędzając nasz czas, które zawierają dane, które wcześniej mozolnie sami musielibyśmy wypełniać. Na podobnej zasadzie działa finansowy typ danych, a jednym z przykładowych rich data są ceny akcji giełdowych.

Geografia i finanse Te dwa nowe typy danych działać będą z normalnymi formułami Excela.

Możemy więc ich używać tworząc dowolne funkcje. Dynamiczne rich data mogą być automatycznie odświeżane, by nasz arkusz był zawsze aktualny, lub ręcznie, jeżeli potrzebujemy przedstawić wyłącznie stan na dany okres. Będzie działać też autowykrywanie rodzajów danych: Excel sam się domyśli, że wpisana Polska to kraj, a PKNORLEN to identyfikator giełdowy polskiego lidera naftowego.

Excel geografia finanse

Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie Excel otrzyma wspomniane nowości. Prawie na pewno trafią one wraz z odświeżeniem aplikacji klienckich Office’a, które zmienią oznaczenie wersji na 2019. Ta zmiana spodziewana jest na koniec bieżącego roku.