REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android P może pomóc w walce z oszustami. Wkrótce pojawi się deweloperska wersja systemu

Prewencyjne blokowanie nie tylko konkretnych numerów telefonów, ale całych ich kategorii może pojawić się w Androidzie P.

05.03.2018
12:39
Android P może pomóc w walce z telefonicznymi oszustami
REKLAMA
REKLAMA

Android P od początku stawiać ma na zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Nowa wersja, idzie także w tym kierunku. Jak donosi XDA Developers, istnieje realna szansa, że w kolejnej edycji systemu operacyjnego z zielonym ludzikiem będzie można prewencyjnie blokować określony typ numerów telefonów.

Nie wiadomo jeszcze, czy te zmiany na pewno się pojawią. Na razie jest to jedynie commit zaproponowany przez inżynierów Sony, którzy od dawna biorą aktywny udział w pracach nad AOSP (Android Open Source Project). Choć commit nie został jeszcze scalony (merge), to inżynierowie z Google komentują, że taka opcja byłaby pożądaną zmianą, która pchnie system w dobrym kierunku.

W commicie znalazła się opcja blokowania całych kategorii numerów. Są to telefony spoza listy kontaktów, numery prywatne, automaty lub numery nieposiadające informacji o tym, na kogo są zarejestrowane.

Blokowanie po fakcie nie wystarcza.

Blokowanie określonych kategorii numerów utrudniłoby życie oszustom, próbującym naciągnąć telefonicznie swoje ofiary. Jak na razie możemy blokować jedynie określone numery telefonów, a nie ich kategorie. To pozwala się uchronić przed jednym nachalnym oszustem albo spamerem, ale nie przed całą grupą.

Ponieważ numer do zablokowania trzeba samemu wpisać na czarną listę, można to zrobić, dopiero znając go, a wtedy często jest już za późno. W obecnej formie opcja ta działa tylko w formie reakcji i chroni raczej przed natrętami, a nie telefonicznymi oszustami. Czasami wystarczy jedynie chwila nieuwagi, żeby się obudzić z ręką w długach.

REKLAMA

W Google Play można pobrać aplikacje, które umożliwiają takie blokowanie numerów, ale wymagają one zezwolenia na dostęp do historii połączeń. To ten rodzaj danych, z którymi niekoniecznie chcę się dzielić z większą ilością podmiotów niż to konieczne.

O tym, jakie ta opcja ma szansę na pojawienie się w następnej wersji systemu operacyjnego, dowiemy się więcej w połowie marca. Wtedy powinien ukazać się pierwszy developer preview Androida P.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA