REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czysty Android czy MIUI? Xiaomi nie spodobała się decyzja fanów

Czysty Android na Xiaomi Mi A1 został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy rezygnują  z rozwijania swojej autorskiej nakładki MIUI. Nawet wbrew oczekiwaniom fanów, którzy bardzo chętnie zobaczyliby flagowca od Xiaomi na platformie Android One.

12.02.2018
20:51
Czysty Android czy MIUI? Xiaomi nie spodobała się decyzja klientów
REKLAMA
REKLAMA

Na jakiej podstawie buduję takie tezy we wstępie? Na podstawie sondy, którą Xiaomi samo umieściło na Twitterze. Producent telefonów zapytał swoich fanów, którą nakładkę preferują. Kilka godzin i tysięcy głosów później okazało się, że na prowadzenie wysunęła się platforma Android One. Dla Chińczyków był to werdykt nie do przyjęcia.

Sonda zniknęła z mediów społecznościowych, ale... w internecie nic nie ginie.

Nie wiem jak social media ninja od Xiaomi mogli przypuszczać, że ta sprawka nie wyjdzie na światło dzienne.

Taka reakcja może oznaczać, że Xiaomi nie zamierza rezygnować z rozwijania swojej własnej nakładki, a Mi A1 pozostanie eksperymentem we współpracy z Google.

Bardzo szkoda. MIUI to jeden z najsłabszych elementów telefonów od Xiaomi.

Swoją opinię opieram na testach kilku telefonów Xiaomi: Mi5, Mi6, Mi A1 i Mi Mix 2. W każdym z nich nic tak nie uprzykrzało mojego życia jak nakładka. Nawet najnowsza, dziewiąta, wersja tego oprogramowania znajduje się kilka kroków za czystym Androidem.

Co mi po tonie opcji, dzięki którym mogę zmienić najmniejszy detal, kiedy nakładka pozbawiona jest kilku przydatnych funkcji. Rozczarowuje zarządzanie powiadomieniami, a na dodatek nie na wszystkie z nich można odpowiedzieć bezpośrednio z poziomu ściąganej belki. Miałem też wrażenie, że MIUI gryzło się z niektórymi aplikacjami, bo bardzo często używając Facebooka czy Gmaila aplikacja się zawieszała albo lądowałem na pulpicie. Być może ma to związek ze słabszym zarządzaniem RAM-em.

Brakuje również znanej z Androida funkcji Doze, która dba o kondycję akumulatora. Xiaomi lansuje tu swoje rozwiązanie, ale w mojej ocenie po kilku miesiącach korzystania z telefonu, przestaje ono zdawać egzamin. Google zrobił to lepiej.

Do MIUI da się przyzwyczaić, ale po co, skoro czysty Android jest lepszy?

REKLAMA

MIUI jest szybka i oferuje możliwość dostosowania najmniejszego detalu do potrzeb użytkownika, ale nie dostarcza takiego komfortu użytkowania jak Android One. Chodzi tu także o spójność pod względem designu, który nie współgra z Material Design lansowanym przez Google'a. A o niego swoje aplikacje opierają developerzy.

Niestety na horyzoncie brak wieści dających nadzieje na Xiaomi Mi7 na Androidzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA