Mały SUV z wielkim wyposażeniem. Volvo XC40 łatwo pomylić z autem znacznie wyższej klasy

Lokowanie produktu

Volvo XC40 to najmniejszy i najtańszy SUV z rodziny Volvo. Szwedzi jednak bardzo się postarali, żeby te dwie cechy jak najmniej rzucały się w oczy. Jak to zrobili?

23.02.2018 19.45
volvo xc40 systemy

Wszystko sprowadza się do bardzo bogatego wyposażenia XC40. Mając na pokładzie wszystkie wymienione poniżej systemy, czterdziestkę bardzo łatwo pomylić z autem wyraźnie wyższej klasy. I przyznam się, że nawet mnie to strasznie nie dziwi - Szwedzi mają niebywały talent, jeśli chodzi o projektowanie SUV-ów. No, ale przejdźmy już do tych systemów.

Volvo On Call

volvo xc40 systemy class="wp-image-682531"

Ten system powinien być instalowany na pokładzie wszystkich nowych samochodów. Dzięki aplikacji Volvo On Call właściciel pozostaje w stałym kontakcie ze swoim samochodem. Zapomnijcie o takich problemach, jak szukanie swojego samochodu na parkingu przed supermarketem (aplikacja wskaże nam dokładne miejsce), czy wsiadanie do zimnego (w zimę) albo gorącego (latem) auta. Wszystkim zajmie się aplikacja. W przypadku poważniejszych problemów, takich jak wypadek samochodowy, dzięki Volvo On Call możemy liczyć na automatyczny kontakt z operatorem Volvo, który zajmie się np. zawiadomieniem służb ratowniczych.

Rodzinny Car Sharing

volvo xc40 systemy class="wp-image-682540"

Kolejna, bardzo użyteczna opcja oferowana w XC40. Rodzinny Car Sharing jest rozwinięciem Volvo On Call i pozwala na korzystanie z auta całej rodzinie lub zaufanej grupie użytkowników. Do małego SUV-a będzie można zamówić dodatkowy, czerwony kluczyk, który zadziała tylko po podaniu cyfrowego kodu wygenerowanego i udostępnionego przez właściciela. Można go wysyłać zaufanej osobie, która nawet nie mając fizycznego kluczyka, może zobaczyć, gdzie samochód jest zaparkowany, a potem z niego skorzystać.

City Safety

volvo xc40 systemy class="wp-image-682630"

Bajery bajerami, ale przejdźmy do systemów odpowiadających za nasze bezpieczeństwo w XC40. City Safety nieustannie monitoruje przestrzeń przed samochodem. Potrafi wykrywać inne pojazdy, pieszych, rowerzystów i duże zwierzęta, ostrzegając przed możliwością zderzenia. A jeśli kierowca nie zareaguje na czas, samochód zahamuje automatycznie.

Cross Trafic Alert

volvo xc40 systemy class="wp-image-682636"

Ten system doceni każdy, kto często bywa na ciasnych parkingach. Wiecie, jak wygląda najwięcej stłuczek parkingowych? Dochodzi do nich, kiedy kierowca, który wyjeżdża z ciasnego miejsca parkingowego, nie widzi zbliżającego się innego uczestnika ruchu. Cross Trafic Alert zapobiega właśnie takim sytuacjom. Kiedy system wykryje, że z boku zbliża się inny pojazd, wyemituje sygnał dźwiękowy (w lewym lub prawym głośniku) oraz wyświetli ostrzeżenie na ekranie.

Kamera 360

Skoro jesteśmy przy parkowaniu, nie sposób nie wspomnieć też o kamerze 360 stopni. Na podstawie obrazu pobieranego z kilku kamer, opcja ta generuje obraz naszego samochodu z góry. Zupełnie jak w grze komputerowej. Przydaje się to szczególnie podczas parkowania w ciasnych miejscach.

Pilot Assist

volvo xc40 systemy class="wp-image-682582"

Półautonomiczny system wspomagania kierowcy w XC40 składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest adaptacyjny tempomat, bez którego powoli przestaję sobie wyobrażać jazdę po autostradzie. Do tego dochodzi Pilot Assist, który pomaga nam utrzymać samochód na środku pasa ruchu. Kombinacja tych dwóch rozwiązań sprawia, że każda dłuższa podróż w XC40 jest bardzo relaksująca nie tylko dla pasażerów.

Lokowanie produktu
Najnowsze