REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mechaniczny burek właśnie nauczył się nowej sztuczki. Robot potrafi otworzyć drzwi

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o SpotMini, potrafiącym się bez problemu poruszać na czterech łapach robocie od Boston Dynamics. 

13.02.2018
21:00
SpotMini
REKLAMA
REKLAMA

SpotMini po raz pierwszy został zaprezentowany w czerwcu 2016 w pierwszej iteracji i w listopadzie 2017 w drugiej. To rozwijana od długiego czasu konstrukcja Boston Dynamics – teraz w zminiaturyzowanej formie – która bez problemu radzi sobie z poruszaniem się w terenie przy użyciu czterech łap. Przy czym nie mamy tu na myśli tylko płaskich powierzchni.

SpotMini, tak jak jego poprzednicy, doskonale radzi sobie na nierównym terenie i z różnymi nawierzchniami. Potrafi je pokonywać bez problemu, przenosząc przy tym ładunek lub sprzęt. Teraz nieco przerażający swoim zaawansowaniem robot nauczył się nowej zdolności.

SpotMini otwiera drzwi. I nie, nie zachowuje się jak taran.

Samo otwieranie drzwi przez robota nie jest niczym nowym, również dla konstrukcji Boston Dynamics. Model Atlas radził sobie z popychaniem wrót już dwa lata temu. SpotMini idzie jednak o wiele kroków dalej.

Na prezentowanym wyżej klipie nie tylko potrafi zlokalizować klamkę, ale też w odpowiedni sposób ją obsłużyć, a nawet zoptymalizować swoje działania tak, by najpierw przepuścić drugiego robota. Odpowiedni chwytak na ramieniu znajduje się w miejscu, w którym według stereotypowych wyobrażeń robot powinien mieć głowę. Wygląda to dziwnie, ale nie o wygląd, a o praktyczne zastosowania tu chodzi.

Boston Dynamics wyraźnie nie ma problemów po zmianie właściciela.

REKLAMA

Firma ta do niedawna należała do Alphabetu, do którego należy również Google. W ubiegłym roku została jednak sprzedana holdingowi SoftBank. Przedsiębiorstwo, niezależnie od mocodawcy, wydaje się nieustannie robić swoje, prezentując coraz bardziej zaawansowane konstrukcje.

Jest to też jeden z liderów rynku robotyki, choć nadal głównie w kwestii rozwoju. Jakkolwiek zaawansowane są roboty BD, są one nadal prototypami, na dodatek bardzo drogimi. Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że to jedna z tych firm, która kreuje naszą przyszłość. Niektórym wydaje się ona przerażająca, ja jednak w SpotMini, Atlasie i podobnych widzę wielki – jeśli nie oczywisty – potencjał. Choć niektórzy pracownicy fizyczni już całkiem niedługo będą musieli szukać nowej pracy…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA