REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Ineę i T-Mobile łączy jedno: oferują najszybszy Internet w Polsce

Speedtest.pl opublikował styczniową edycję swojego raportu na temat szybkości Internetu w Polsce. W zestawieniu pojawiają się najwięksi dostawcy Internetu w kraju. Choć niekoniecznie na pierwszym miejscu.

07.02.2018
20:26
Ineę i T-Mobile łączy jedno: oferują najszybszy Internet w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Co jest najważniejsze w przypadku oceny atrakcyjności oferty danego dostawcy internetowego? To pytanie z dość oczywistą odpowiedzią: liczy się wydajność łącza oraz cena, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić. Wszystko inne to mniej lub bardziej miłe dodatki.

Speedtest.pl regularnie sprawdza z pomocą użytkowników jego aplikacji jakość łącz internetowych oferowanych w naszym kraju, co pomaga nam podjąć właściwą decyzję przy wyborze jednego z dostawców. Redakcja serwisu właśnie opublikowała raport z przeprowadzonego w styczniu badania.

Należy pamiętać o jednym: wyniki przedstawione w raporcie są uśrednione w skali kraju. To oznacza, że w danym regionie ranking ten może wyglądać zupełnie inaczej. Traktujmy go więc jako dobrą sugestię, a nie wyrocznię.

Najszybszy Internet w Polsce oferuje Inea.

najszybszy Internet w Polsce class="wp-image-675658"

Inea jako jedyna oferuje średnią prędkość pobierania wynoszącą niemal 100 Mb/s. Na drugim miejscu znajduje się Toya, która wyraźnie poprawia jakość swoich usług: w tym miesiącu średnia prędkość pobierania plików w tej sieci wynosiła 89,41 Mb/s, a więc o kilka proc. więcej, niż w poprzednim miesiącu. A co z gigantami rynku, promującymi się w mediach?

UPC zajął trzecie miejsce, na dodatek dość odległe od swojej rynkowo mniejszej konkurencji. Klienci tego operatora pobierali pliki ze średnią prędkością 69,45 Mb/s. Z kolei Vectra, zajęła jeszcze niższe miejsce w rankingu, zapewniając łącza o średniej wydajności 51,04 Mb/s.

najszybszy Internet w Polsce class="wp-image-675661"

Co ciekawe, wielu z nas nie jest w stanie i tak wykorzystać możliwości, jakie zapewnia nam łącze od operatora. Niejednokrotnie wykorzystujemy stare routery i urządzenia odbiorcze, które nie obsługują nowoczesnych metod wysyłania danych bezprzewodowo. Drugi wykres, widoczny powyżej, prezentuje dane z nałożonym filtrem na sposób łączenia się z siecią. Jeżeli założymy, że większość klientów korzysta z routerów zapewnionych przez dostawcę internetowego, to okazuje się, że UPC oferuje najlepsze rozwiązania. Choć wpływ na to badanie może mieć też fakt, że wiele sprzętów nadal nie rozpoznaje sieci 5 GHz i standardu 802.11ac.

Najszybszy Internet mobilny w Polsce oferuje T-Mobile. Choć przewaga nad konkurencją nie jest znacząca.

najszybszy Internet w Polsce class="wp-image-675664"

Każdy z dostawców Internetu mobilnego w Polsce zwiększa sukcesywnie przepustowość swojej sieci, co widać w styczniowym rankingu Speed Testu. Same pozycje w tym rankingu jednak się nie zmieniają. Standardowo już najwydajniejszą sieć oferuje T-Mobile, choć jego przewaga nad siecią Orange maleje. Plus również inwestuje w swoją sieć, oddalając się coraz bardziej od znajdującego się na czwartym miejscu Playa.

najszybszy Internet w Polsce class="wp-image-675667"

Jeżeli mieszkamy w dużych aglomeracjach miejskich, prawdopodobnie jesteśmy w zasięgu sieci LTE. To oznacza, że nie interesują nas ogólnopolskie rankingi przewidujące pracę w wielu standardach, w tym 3G i 2G, a wyłącznie najnowsza technologia. Tu jednak niespodzianek nie będzie. Ponownie liderem (patrz wyżej) jest T-Mobile, a Play znajduje się na szarym końcu.

Wzbogaćmy raport Speed Test o nasze dane.

REKLAMA

To dodatkowo może pomóc niektórym Czytelnikom w wyborze właściwego dostawcy. Osobiście korzystam z sieci osiedlowej Elart na warszawskim Mokotowie. Wykorzystując nowoczesny router TP-Link osiągam 94,23 Mb/s prędkości pobierania. W tej samej lokalizacji w sieci T-Mobile LTE mój telefon komórkowy według aplikacji Speed Test pobiera dane z prędkością 165,2 Mb/s.

Namawiam do podawania w komentarzach podobnych informacji. Kto wie, może nieopodal was mieszka osoba, która rozważa podpisanie umowy z waszym dostawcą? Tego typu informacje mogą się okazać dla tej osoby całkiem przydatne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA