REKLAMA

Nadchodzi Material Design 2. Google unowocześni wygląd swoich stron i aplikacji

Material Design to język projektowania, który został pokazany w 2014 roku i stopniowo trafiał do kolejnych usług i aplikacji. Teraz czas na jego unowocześnienie. Nadchodzi Material Design 2.

05.02.2018 19.41
Material Design
REKLAMA
REKLAMA

Material Design był bardzo potrzebną nowością, która na całe lata wyznaczyła standardy tego, jak powinny wyglądać nowoczesne aplikacje mobilne i usługi internetowe. Z wytycznych Material Design korzystają już nie tylko projektanci Google’a, ale także zewnętrzni deweloperzy i graficy.

Ten język projektowy zadebiutował wraz z Androidem 5.0 Lollipop i od tego czasu widzimy go w tym systemie operacyjnym. Trwało to długo, ale z biegiem czasu trafił też do najważniejszych usług Google’a: Gmaila, YouTube’a, Dysku Google, Dokumentów Google, Map, etc.

Przez cztery lata Material Design nie postarzał się szczególnie mocno, ale na pewno zdążył się opatrzeć. Czas na odświeżenie: Material Design 2.

Material Design class="wp-image-673873"

Wytyczne Material Design 2 pojawiły się w nowej dokumentacji projektu Chromium Gerrit. Na razie widzimy tylko ich fragmenty. Zmiany nie wyglądają na rewolucyjne, ale są miłe dla oka.

Główne nowości to mocniejsze kolory i kontrasty. W materiale na XDA pojawiło się zestawienie nowych i starych barw. Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć różnice. Nowe kolory będą bardziej nasycone, a kontrasty między nimi większe.

Material Design class="wp-image-673870"
Material Design class="wp-image-673867"

Zastosowanie tych zmian w praktyce dobrze obrazuje przykład paska nawigacyjnego w przeglądarce. W Material Design 2 biel zastąpiła szarości, a tryb Incognito jest ciemniejszy niż dotychczas.

Material Design class="wp-image-673876"

Nowy standard poświęca sporo uwagi obsłudze dotykowej. Pasek kart w przeglądarce będzie szerszy, aby łatwiej można było trafić palcem w konkretne elementy. Zmieni się też rozstaw kart oraz sposób ich nachodzenia na siebie.

Poznaliśmy prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej.

REKLAMA

Na ogłoszenie pełnej specyfikacji języka projektowania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Znając Google’a, Material Design 2 zostanie szerzej zaprezentowany podczas imprezy Google I/O 2018, która odbędzie się w maju. Być może zobaczymy wtedy nowego Androida P, który według przecieków, będzie miał nazwę nawiązującą do ananasa (ang. pineapple).

Zmiany póki co wyglądają na delikatne, ale odświeżenie wyglądu aplikacji na pewno nie zaszkodzi. Od czterech lat nie widzieliśmy żadnych większych zmian, a tyle czasu w świecie nowych technologii to naprawdę sporo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA