REKLAMA

Marsjańscy kolonizatorzy nie powinni mieć większych problemów z dostępem do wody

Dobra wiadomość. Zasoby wody na Marsie znajdują się na tyle płytko pod jego powierzchnią, że przyszli kolonizatorzy tej planety nie będą mieli problemów z ich wydobyciem. 

13.01.2018 09.04
wyścig kosmiczny
REKLAMA
REKLAMA

Naukowcy od dawna podejrzewali, że Mars skrywa w sobie spore rezerwy wody. W 2002 r. dzięki skanon z sondy Odyssey, odkryliśmy płytkie pokłady lodu, zgromadzone na wyżynach Czerwonej Planety. W 2008 r. okazało się, że woda w stanie stałym znajduje się też na północnym biegunie Marsa. W 2016 r.  z kolei, dzięki obrazom dostarczonym przez Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) znaleźliśmy wodę na marsjańskich równinach.

Do niedawna jednak, nie wiedzieliśmy, czy te podpowierzchniowe zasoby zamrożonej wody są na tyle łatwo dostępne, żeby przyszli marsjańscy kolonizatorzy byli w stanie z nich korzystać. Colin Dundas, geolog z United States Geological Survey postanowił zbadać ten temat. Jego publikacja właśnie ukazała się w magazynie Science.

Woda na Marsie umożliwi jego kolonizację.

woda na marsie class="wp-image-661942"
Zdjęcia wykonane przez sondę MRO. Źródło: NASA, JPL-CALTECH, UNIVERSITY OF ARIZONA

Dundas przenalizował osiem marsjańskich lokalizacji sfotografowanych przez MRO, charakteryzujących się stromymi zboczami. Takie ukształtowanie terenu pozwala "zajrzeć" pod wierzchnią warstwę gleby, czyli w miejsce, w którym powinna znajdować się woda.

Z badań geologa wynika, że pierwsze warstwy lodu znajdują się na głębokości od 1 do 2 metrów pod powierzchnią. To potwierdza teorię o tym, że kilka mln lat temu, na terenach Marsa położonych na średniej wysokości, bardzo często występowały obfite opady śniegu.

Ale nie odbiegajmy od tematu. Najważniejszą wiadomością jest to, że zasoby wody na Marsie znajdują się na dość płytkiej głębokości. Dzięki temu uczestnicy przyszłych misji załogowych nie powinni mieć problemów z ich wydobyciem. To znacznie ułatwia sprawę, jeśli chodzi o możliwości kolonizacyjne Czerwonej Planety.

REKLAMA

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów, który przyda nam się w przyszłości, kiedy będziemy w stanie zacząć wysyłać na Marsa misje załogowe. Takie przedsięwzięcie jest oczywiście o wiele bardziej złożone i pojedyncza publikacja, na temat dostępności wody na Marsie to jedno z tysięcy zagadnień, którymi musimy się zająć przed rozpoczęciem finalnego odliczania do startu.

Niemniej jednak, jest to bardzo dobra wiadomość, dzięki której te nasze - nie do końca jeszcze sprecyzowane - plany kolonizacji Marsa wydają się być możliwe do zrealizowania. Szkoda tylko, że nie stanie się to tak szybko, jakbym chciał.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA