REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Sieć 5G w Polsce już za dwa lata. Prawdopodobnie zaczniemy od Łodzi

Czy macie już dostęp do bezprzewodowej sieci 4G? Zapewne większość z was odpowie, że tak. To dobrze. Bo czas szykować się już na 5G.

05.01.2018
19:08
strategia 5g dla polski
REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wstępną wersję wytycznych Strategii 5G dla Polski. Lektura długa i nużąca, dlatego też postaramy się przekazać wam tylko najważniejsze informacje w niej zawarte. Najistotniejszy wydaje się być harmonogram wdrożeniowy. Ministerstwo zakłada, że dzięki sprzyjającym warunkom do inwestycji, pierwsi Polacy będą mogli już korzystać z dobrodziejstw sieci 5G już w 2020 roku.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji obrało sobie za cel, tu wiernie cytuję dokument: przyspieszenie i usprawnienie procesu inwestycyjnego, obniżenie kosztów utrzymania wybudowanej infrastruktury, terminowe udostępnienie widma radiowego a także aktywne uczestnictwo na arenie międzynarodowej w zakresie wdrożenia sieci 5G oraz przegląd obowiązujących rozwiązań regulacyjnych w zakresie telekomunikacji w celu zapewnienia, że są one przystosowane do nadchodzących potrzeb związanych z rozwojem technologii mobilnych.

Strategia 5G dla Polski: pierwsze miasto w sieci 5G już w 2020 r. Większość miast w 2025 r.

Strategia 5G dla Polski zakłada, że w 2020 r. sieć 5G ma być dostępna co najmniej w jednym dużym ośrodku miejskim. Co ciekawe, rekomendowanym miastem pokazowym ma nie być stolica, a Łódź. Główne szlaki komunikacyjne i pozostałe duże miasta mają być objęte zasięgiem sieci 5G już w 2025 r.

Już w tym roku Ministerstwo chce pod względem legislacyjnym przygotować grunt pod przyszłe inwestycje. Prezentowanych planów w dokumencie jest wiele. Tym kontrowersyjnym może być zakaz powielania infrastruktury telekomunikacyjnej przez instytucje publiczne z uwagi na potencjalny konflikt z unijnym rozporządzeniem WiFi4EU, motywującym te instytucje do zapewniania nieodpłatnego bezprzewodowego lokalnego dostępu do Internetu w miejscach publicznych.

Problemów z jakimi będzie musiało się zmierzyć Ministerstwo Cyfryzacji jest wiele. Należą do nich polskie normy promieniowania elektromagnetycznego, które ograniczają możliwości rozbudowy sieciowej infrastruktury, oraz prawo budowlane, z powodu którego dostęp do publicznej infrastruktury – w tym komunalnej – jest dla operatorów utrudniony lub kosztowny.

Częstotliwości, jakie mają być wykorzystane, to zakresy 700 MHz. 3,4-3,8 GHz i 26 GHz.

5G to rewolucja. Ale nie taka jak myślisz.

Każda kolejna generacja sieci komórkowej zawsze wiązała się z jedną, prostą, praktyczną dla użytkownika zaletą: Internet działa szybciej. 5G jest tworzona z nieco inną myślą. Naturalnie, przepustowość sieci ponownie zostanie zwiększona. Filmy będą nam się szybciej ładowały na telefonach, będzie można szybciej pobierać pliki.

REKLAMA

Samo zwiększenie przepustowości sieci to bez wątpienia wspaniałe wieści. 5G przybliży nam jednak świat, w którym wszystko wokół nas jest inteligentne i połączone. Innymi słowy, jest przystosowana do obsługi wielu małych urządzeń podłączonych do sieci, a więc do tak zwanego Internetu rzeczy.

Na czym polega ta rewolucja? O szczegółach dowiecie się z mojego dość obszernego materiału o sieci 5G.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA