REKLAMA

Mówisz procesor, myślisz Intel? Czas zmienić nawyki. To Samsung jest liderem branży

Coraz więcej ekspertów sugeruje, że dni architektury x86 są policzone, tak jak zbliża się koniec dominacji Intela na rynku procesorów. Tendencje rynkowe wydają się to potwierdzać, Samsung właśnie stał się liderem rynku układów scalonych.

31.01.2018 13.50
Samsung Intel
REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym roku byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, wręcz o znaczeniu historycznym dla rynku elektroniki użytkowej. I nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Nie mam na myśli faktu, że Intel odnotował rekordowe wyniki finansowe. Bo te, jak zauważył Bloomberg, i tak były niższe od tych, jakie odnotował dział procesorów w Samsungu.

Intel raportował 62,8 mld przychodu, dział układów scalonych w Samsungu pobił go o całe 6,3 mld dol. Z zastrzeżeniem, że obie firmy mają nieco inne priorytety w produkcji chipów. Samsung ma zdecydowanie bardziej rozbudowaną sekcję pamięci, podczas gdy Intel – choć obecny w zasadzie na każdym rynku układów scalonych – koncentruje się na produkcji procesorów o architekturze x86.

Niestety, z uwagi na brak szczegółowych danych księgowych obu firm, nie możemy bezpośrednio zestawić wyników finansowych procesorów ARM Samsunga i procesorów x86 Intela. Nie zapominajmy jednak, że Samsung to tylko jeden ich producent. Istnieją jeszcze Apple, Qualcomm, Huawei i wielu innych. Układami x86 z liczących się na rynku graczy zajmuje się jeszcze tylko AMD i – choć jego produkty jest za co chwalić – nie ma przesadnie wielkich udziałów rynkowych.

Procesory Samsunga znajdziemy w zasadzie wszędzie.

W telefonach, tabletach, urządzeniach IoT, inteligentnych telewizorach i wielu innych rodzajach urządzeń. Intel tymczasem jest ograniczony głównie do komputerów PC i serwerów. Samsung dodatkowo ma olbrzymie zaplecze finansowe dzięki znacznie większemu naciskowi położonemu na produkcję wszelakiego rodzaju pamięci.

Trudno znaleźć urządzenie mobilne, które ma pamięć operacyjną od innego producenta, niż Samsung. Co więcej, co trzeci dysk SSD sprzedawany na rynku to jednostka stworzona przez Samsunga. Firma szykuje się też do podboju procesorów serwerowych i przeznaczonych na rynek motoryzacyjny.

To oczywiście wytrąca nam z ręki naukowe dowody na koniec ery x86, ale nie zapominajmy o jednym.

Nie o tym, że istnieje znacznie więcej układów ARM. Przypomnijmy sobie wszystkie ostatnie rewolucje na rynku elektroniki użytkowej. Inteligentne opaski, głośniki, systemy cyfrowe w samochodach. W praktycznie wszystkich tych wynalazkach działa procesor ARM, nie x86.

Co więcej, jestem przekonany, że większość z was również ma znacznie więcej urządzeń z ARM niż z procesorami Intela czy AMD. Jeden komputer z x86, a do tego zegarek, telewizor i tablet z ARM. Nawet konsola Switch nie wykorzystuje intelowskiej architektury. Nawet Microsoft zaczął poważnie traktować tę architekturę, tworząc pełnoprawnego Windowsa na procesory tego rodzaju.

REKLAMA

Na dodatek na tym zostawianie Intela w tyle się nie kończy. Samsung, świętując swoje zwycięstwo, właśnie ogłosił rozpoczęcie produkcji układów ASIC zaprojektowanych z myślą o kopaniu kryptowalut. Firma inwestuje w innowacje, a tymczasem gdzie jest Intel?

Obiektywnie, przyszły układ sił na rynku jest nadal trudny do przewidzenia. Wystarczy jednak zdać się na instynkt, by widzieć, że architektura x86 może odejść do przeszłości szybciej, niż nam się to wydaje. Nadal nie ma sobie równych, jeśli chodzi o moc obliczeniową, jednak to również może powoli być kwestią czasu. Zwłaszcza że najnowszy iPad już dziś zawiera procesor wydajniejszy od najnowszego i najmocniejszego Surface’a Pro.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA