1. Spider's Web
  2. Technologie

Polska chmura obliczeniowa za darmo. Oktawave inwestuje w rozwój rynku cloud computingu

Lokowanie produktu

Dla większości osób żywo zainteresowanych usługami chmurowymi nie jest tajemnicą fakt, że nasz lokalny rynek nie rozwija się tak szybko, jak te zachodnie.

08.01.2018
14:31
oktawave

Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty. Nadrabiamy stracone lata uwikłania w systemy, o których wiele możemy powiedzieć, ale na pewno nie to, że były rynkowe.

Nie inaczej ma się sprawa z chmurą obliczeniową. Podczas gdy Gartner konstatuje, że firmy w USA przestają inwestować w centra danych na rzecz chmur publicznych (niech gratami zajmuje się ktoś inny), w Polsce trwa wyścig na najpiękniejszą serwerownię, a rynek DC rozwija się w tempie około 20 proc.

Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo. W Oktawave wiedzieliśmy o tym od samego początku, dlatego postawiliśmy na bliskie i bezpośrednie relacje z klientami, którym mogliśmy przekazywać wiedzę na temat przewag cloud computingu. Z tego podejścia zrodziła się nasza baza wiedzy, nasze meetupy czy webinaria. Stąd też podjęliśmy decyzję o wspieraniu startupów, a także zbudowaliśmy dział wsparcia, który pomaga klientom w budowaniu architektury chmurowej.

Dziś idziemy o krok dalej. Chcemy, by wszystkie osoby i podmioty zainteresowane cloud computingiem miały szansę wejść w ten świat bez ponoszenia nakładów finansowych. Dlatego oddajemy w ręce użytkowników usługę Freetier, w ramach której można uruchomić nawet 10 instancji w chmurze Oktawave całkowicie za darmo przez okres 12 miesięcy.

Po co to robimy?

Otóż wierzymy, że cloud computing jest obecnie najlepszą formą korzystania z infrastruktury IT, zapewniającą jej poprawne działanie, skalowanie i nieprzeciętne bezpieczeństwo. Wierzymy, że każda osoba, która "zasmakuje" tych przewag, będzie z nich korzystała.

Chcemy więc zburzyć bariery wejścia w ten świat. Głównie bariery cenowe. Chcemy, byście - jako osoby oszczędne - nie musieli korzystać z substytutów, które nie dają wam wolności chmury obliczeniowej. Byście mogli uczyć się tworzenia środowisk HA, korzystania z API czy wysoko wydajnego storage'u blokowego.

Co konkretnie dostajecie?

W ramach programu Freetier użytkownicy Oktawave otrzymują bezpłatnie pulę zasobów o następujących parametrach:

1. do 10 instancji, do 750 godzin, do 2 GHz CPU, instancje typu v1.standard-1.05 lub v1.standard-1.09,
2. 25 GB transferu danych i 1 x adres IPv6,
3. 20 GB storage'u obiektowego i 25 GB transferu do niego,
4. 5 GB i do 750 godzin storage'u blokowego Tier1 do 150 IOPS i 60 MB/s.

Jakie są ograniczenia?

W ramach programu Freetier korzystasz z puli zasobów, które ogranicza miesięczny czas uruchomienia instancji v1.standard-1.09, tj. 750 godzin. Oznacza to, że możesz uruchomić np. jedną instancję tego typu na cały miesiąc oraz dwie instancje typu v1.standard-1.05 na taki sam czas (2 x v1.standard-1.05 == v1.standard-1.09).

W każdym nowym cyklu liczba godzin w puli jest uzupełniana do 750. Jeśli chcesz uruchomić trzy instancje typu v1.standard-1.09, również możesz to zrobić, przy czym należy pamiętać, że przypisany czas uruchomienia dla całej puli (750 godzin) zostanie podzielony między trzy takie instancje, a więc ich maksymalny ciągły czas działania bez opłat wyniesie 250 godzin w miesiącu.

Czy mogę na tym postawić system produkcyjny?

Tak. Maszyny w ramach programu Freetier nie są ograniczone funkcjonalnie, tj. możliwa jest na nich instalacja dowolnego systemu operacyjnego oferowanego przez Oktawave, a także dowolnej aplikacji, która nie narusza naszego regulaminu.

Najwięcej informacji na temat naszego nowego programu znajdziecie na stronie, gdzie zebraliśmy FAQ, instrukcję uruchomienia oraz regulamin.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze