REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Nie zdziw się, jeśli po nowym roku zaczniesz odbierać połączenia z numerów zaczynających się od 45

Polscy operatorzy będą mogli wydawać karty SIM z numerami telefonów, które zaczynają się od 45. Ministerstwo Cyfryzacji oddało do ich dyspozycji 10 milionów nowych numerów.

29.12.2017
17:50
Obowiązek rejestracji numeru prepaid - jak działa?
REKLAMA
REKLAMA

Ze względu na topniejącą pulę dostępnych numerów w sieciach ruchomych Minister Cyfryzacji opublikował znowelizowane rozporządzenie w sprawie planu numeracji krajowej. Dzięki niemu polscy operatorzy będą mogli przekazać w ręce klientów karty SIM identyfikujące się jednym z 10 milionów nowych numerów.

Polskie numery komórkowe zaczynające się od cyfr 45.

Już rok temu rozpoczęto wprowadzanie pierwszych numerów zaczynających się prefiksem 450. Korzysta z nich teraz np. nowy mobilny operator Folx. Do tej pory rzadko jednak odbieraliśmy połączenia z takich numerów.

Wśród 10 milionów nowych numerów znalazły się kolejne ciągi cyfr zaczynające się od 45. Już niedługo pojawią się posiadacze numerów z prefiksami 451, 452 itp.

Po co polskim sieciom nowe numery telefonów komórkowych?

Na polskim aktywowano już tyle kart SIM, że powoli zaczęła się kończyć dotychczasowa pula numerów przydzielonych operatorom. Nowe numery mają pozwolić na „likwidację ograniczeń dla rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych wynikających z braku numeracji”. Decyzja ma mieć „korzystny wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości”.

Numery telefoniczne w Polsce nie są losowym zbiorem liczb.

Jeszcze kilka lat temu pierwsze cyfry pozwalały określić, z usług którego operatora korzysta dzwoniąca do nas osoba oraz do której sieci będzie kierowane połączenie, gdy my wykręcaliśmy numer.

Było to o tyle istotne, że koszt połączeń często był zależny od tego, do jakiej sieci się dzwoniło. Ze względu na łatwość przenoszenia numerów między sieciami i zryczałtowane taryfy typu no-limit, nie ma to już większego znaczenia. Nadal warto jednak uważać na to, jaki numer się wykręca.

Nowe prefiksy polskich numerów telefonów.

REKLAMA

Prefiksy składające się z cyfr 50, 51, 53, 57, 60, 66, 69, 72, 73, 78, 79, 88 nikogo już nie zaskakują, bo są w użyciu od lat. Użytkownicy telefonów komórkowych reagują jednak podejrzliwie na telefony z numerów z innym początkiem. Słusznie, bo często z nietypowych numerów dzwonią różnej maści naciągacze.

Po nowym roku warto po prostu pamiętać, że połączenia z i na numery zaczynające się od cyfr 45, których w przyszłym roku może się pojawić całkiem sporo, nie powinny być powodem do obaw.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA