REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Potężna aktualizacja Final Cut Pro X. Filmowcy dostali do rąk masę nowych, świetnych narzędzi

Nareszcie się doczekałem! Zapowiadana aktualizacja Final Cut Pro X wprowadza ogrom nowych możliwości przy edycji filmów.

15.12.2017
12:42
Final Cut Pro X
REKLAMA
REKLAMA

Final Cut Pro X - jeden z najlepszych programów do edycji filmów - został właśnie zaktualizowany do wersji 10.4. Darmowa aktualizacja wnosi potężną dawkę usprawnień i nowych funkcji.

Największa nowość w Final Cut 10.4 to rozbudowane zarządzanie kolorem. Możesz już odinstalować swoje wtyczki do kolorowania klipów.

W oknie Inspectora pojawiła się nowa zakładka Color Inspector, dająca dostęp do zaawansowanych opcji kolorowania klipów. Do dyspozycji mamy krzywe kolorów, koła kolorów i krzywe z rozbiciem na odcień i nasycenie (Hue/Saturation Curves).

Dzięki tym narzędziom możemy szybko dostosować balans bieli, poziomy czerni, średnich tonów i świateł, głębię cieni, jak i kolorystykę z rozbiciem na światła, cienie i środek. Na to wszystko możemy nakładać maski koloru, więc opcji jest nieskończenie wiele.

Pojawiła się też drobna, acz kapitalna nowość, czyli pipeta balansu bieli. Moje testy przeprowadzone „na gorąco” dały bardzo pozytywne rezultaty, mechanizm działa bardzo zadowalająco.

Nowość to też HDR.

final cut pro x 10.4 class="wp-image-647383"

Final Cut Pro 10.4 wnosi też wsparcie dla technologii HDR. Możemy pracować przestrzeni Rec. 2020 HLG lub Rec. 2020 PQ, a wideo eksportować do formatu HDR10.

Final Cut zapewnia kompleksowe wsparcie dla całego procesu pracy nad materiałem HDR, włączając w to podgląd waveform zoptymalizowany pod ekrany HDR z maksymalną jasnością 10 tys. nitów. To rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ dziś ekran iMaca Pro osiąga… dwudziestokrotnie niższą jasność!

Final Cut 10.4 wspiera filmy 360.

final cut pro x 10.4 class="wp-image-647392"

Nowy Final Cut pozwala na pełną edycję filmów VR/360. W programie obrobisz wideo nagrane w Full HD, 4K, 8K i nawet w jeszcze wyższych rozdzielczościach. Pojawiła się też możliwość podglądu filmów przed renderem w HTC Vive.

Jest też wsparcie dla HEVC!

Nowy Final Cut wspiera już wideo zakodowane w HEVC/H.265, który staje się coraz popularniejszym standardem. Wystarczy napisać, że to domyślny format kodowania w nowych iPhone’ach. HEVC znajdziemy też w innych popularnych urządzeniach, np. w kamerze GoPro Hero 6.

Mnóstwo, mnóstwo innych nowości.

final cut pro x 10.4 class="wp-image-647380"

Z ciekawostek warto wymienić jeszcze możliwość importu projektów wideo z iMovie na iOS. Projekt można więc zacząć składać na iPhonie, a dopieścić go na komputerze w FCPX.

Do tego pojawiła się lepsza obsługa wtyczki Logic Pro X, wsparcie Canon Cinema RAW i XML 1.7. Lista nowości jest przepotężna, a wszystkie znajdziecie na stronie Apple.

REKLAMA
 class="wp-image-647428"

Zaktualizowałem już program i póki co jestem bardzo zadowolony z pipety wyboru balansu bieli. Nowe opcje związane z kolorem będę sprawdzał przy kolejnych montażach. Najważniejsze pytanie brzmi jednak, czy program nie stał się bardziej ociężały po tak dużej aktualizacji. Na razie nie odczuwam żadnych spadków płynności, ale będę miał pewność dopiero po pełnym montażu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA