REKLAMA

Oszuści przygotowali niemiłą niespodziankę na Święta. Fałszywe maile od kurierów blokują komputery

Święta za pasem. Czas zarobić na prezenty, a że hakerzy też muszą położyć coś pod drzewkiem, mamy nowy atak mailowy. Uważaj na fałszywe maile od kurierów.

12.12.2017 13.02
Fałszywe maile od kurierów.
REKLAMA
REKLAMA

Coraz więcej świątecznych zakupów robimy przez internet. Grudzień już w połowie i nerwowość wzrasta, bo nie wiadomo, czy paczka dotrze na czas. Każda wiadomość od kuriera jest jak światełko w tunelu. W pośpiechu łatwo o chwilę nieuwagi i pomyłkę, a oszuści tylko na to czekają.

Fałszywe maile od kurierów

W najnowszym ataku przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie.

kurier wiadomość atak class="wp-image-644610"

Fałszywy mail od kuriera - źródło zaufanatrzeciastrona.pl

Do maila informującego o nadaniu paczki dołączony jest plik z rzekomymi szczegółami dotyczącymi wysyłki. Zaufana Trzecia Strona przyjrzała się bliżej załącznikowi. Zakodowane skrypty ściągają notatnik.exe albo not.exe, które zawierają ransomware szyfrujący zawartość dysku i wysyłają żądanie okupu.

Podszywanie się pod inną firmę to standardowa metoda działania oszustów. W kwietniu tego roku złodzieje internetowi podawali się za DHL, wysyłając masowo maile z linkiem do strony, z której mogli kraść dane do logowania, i z załączonym ransomwarem. Rok temu InPost opublikował notkę do klientów, w której ostrzegał przed atakiem hakerów. W tym wypadku link w mailu odsyłał na stronę wyłudzającą SMS-y zasilające konta oszustów.

Są też fałszywe faktury

Firmy kurierskie nie są jedynymi ulubieńcami hakerów. Oszuści podają się za znaną firmę, która ma wielu klientów i której nazwa budzi zaufanie. Tworzą potencjalnie wiarygodne adresy mailowe i odsyłają do stron, które wyglądają identycznie jak prawdziwe.

Jakiś czas temu oszuści na celownik wzięli operatorów komórkowych, którzy regularnie wysyłają swoim klientom informacje o fakturach i zaległościach w płatnościach. Podszywając się pod takie wiadomości i strasząc użytkowników potencjalnym ryzykiem zablokowania dostępu do usług, wyłudzają regularnie niemałe kwoty.

Jak nie dać się oszukać?

Operatorzy regularnie ostrzegają o takich przypadkach i zalecają klientom, aby nie klikali w linki i załączniki znajdujące się w podejrzanych mailach. Aby bezpiecznie zalogować się na konto operatora lub banku, najlepiej wejść bezpośrednio na stronę danej firmy i tam przejść do formularza logowania.

REKLAMA

Pomijając przy tym wiadomości, które przychodzą na skrzynkę mailową oraz wyniki wyszukiwania w Google, gdyż oszuści próbują podszywać się pod znane firmy również za pomocą wyszukiwarki. Wykupują w tym celu kampanie reklamowe, które zapewniają fałszywym stronom dobrą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Trwa przedświąteczne szaleństwo zakupowe, które dodatkowo nie pomaga w zachowaniu chłodnej głowy i sprawia, żę znacznie łatwiej stać się ofiarą oszustwa. Sprawdźcie, czy na pewno oczekujecie przesyłki od danej firmy i nie róbcie sobie przykrej niespodzianki na Święta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA