REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Darktable wprowadzi cię w świat profesjonalnej obróbki zdjęć. Konkurent Lightrooma nareszcie na Windowsie

Program Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma - doczekał się nowej wersji, która po raz pierwszy trafiła na Windowsa.

28.12.2017
12:12
darktable - alternatywa lightrooma - za darmo na windowsa
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy w fotografii chcesz wejść na wyższy poziom, w pewnym momencie będziesz musiał przerzucić się na zdjęcia RAW. Być może kiedyś z nich zrezygnujesz i dojdziesz do wniosku, że JPG ci wystarcza, ale naukę obróbki RAW-ów uważam za bardzo ważny etap w rozwoju fotograficznym.

Kiedy pierwszy raz wrzuciłem paczkę RAW-ów do Lightrooma, byłem w autentycznym szoku. Po kilku latach obróbki JPG-ów okazało się, że to co dotychczas oglądałem było tylko wierzchołkiem góry lodowej. Zdjęcia RAW były jak z gumy. Nagle mogłem gasić przepalenia na niebie z pełnym zachowaniem detali w chmurach, czy praktycznie bezkarnie rozjaśniać cienie bez narażania się na szybką degradację obrazu.

Ten moment był dla mnie jednym z przełomów fotograficznych. Pamiętam do dziś, które zdjęcie RAW obrobiłem jako pierwsze.

Zabawę w RAW-y polecam każdemu, tylko jak się za nią zabrać? Po pierwsze, trzeba wybrać program.

darktable - alternatywa lightrooma - za darmo na windowsa class="wp-image-654265"

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Lightroom od Adobe. Program jest ociężały, zasobożerny, dość wolno rozwijany i miejscami niezbyt logiczny, ale jego popularność nie wzięła się znikąd. To godne zaufania narzędzie, które jest rynkowym standardem i wyznacznikiem tego, co powinien oferować program do wywoływania RAW-ów.

Nic dziwnego, że wiele programów kopiuje Lightrooma. Jedną z takich kopii jest Darktable. Jego interfejs do złudzenia przypomina program Adobe, ale za to sposób dystrybucji jest dokładnym przeciwieństwem amerykańskiej firmy. Darktable to oprogramowanie opensource, dostępne za darmo.

Darktable od teraz można pobrać za darmo także na Windowsa.

Darktable doczekał się wersji 2.4.0, która po raz pierwszy debiutuje na Windowsie. Dotychczas Darktable można było pobrać na macOS i na Linuksa, choć niektóre osoby tworzyły porty na Windowsa. Było to jednak rozwiązanie nieoficjalne.

Na oficjalnym blogu deweloperzy przyznają, że wersja windowsowa ma kilka braków (np. brak obsługi drukowania), ale zespół będzie rozwijał program i naprawiał niedogodności. Darktable na Windowsie jest jednak programem stabilnym, w którym da się pracować.

REKLAMA

Darktable może być dobrym pomysłem na początek przygody z RAW-ami. Możesz sprawdzić za darmo, czy wywoływanie surowych plików jest czymś, co daje ci satysfakcję i poprawia jakość twoich zdjęć. Można też nauczyć się technik edycji i nabrać doświadczenia w obsłudze plików. Taki trening zaowocuje przy przesiadce na Lightrooma, zwłaszcza, że interfejsy są naprawdę zbliżone.

Warto dodać, że Darktable działa w języku polskim (a także 20 innych), czego Lightroom nie potrafi. Instalator najnowszej wersji Darktable na Windowsa znajdziecie na stronie programu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA