REKLAMA

Współpraca AMD i Qualcomma ożywi rynek laptopów. Swoje trzy grosze dołoży również Intel

AMD całkiem dobrze radzi sobie na rynku komputerów stacjonarnych, ale nie potrafi przebić się do znacznie popularniejszego i bardziej dochodowego segmentu laptopów. To jednak niebawem może się zmienić.

06.12.2017 15.36
AMD Ryzen R7 1800X to obecnie najwydajniejszy procesor od AMD.
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia rynku urządzeń przenośnych było wydanie procesorów Ryzen. Okazało się, że cechują się one nie tylko wysoką wydajnością, ale też małym zużyciem energii. Sama wydajność jednak nie wystarczy do zmiany nawyków zakupowych, kształtowanych przez wiele lat. AMD, by zaistnieć w segmencie mobilnym, musi zaoferować użytkownikom rozwiązania praktyczne, przydatne w codziennym życiu.

Jednym z nich może być wbudowany modem LTE. Dzięki niemu praca na komputerze nie wymagałaby szukania sieci WiFi lub tworzenia własnego HotSpota. By korzystać z Internetu, trzeba byłoby po prostu włączyć peceta. Moglibyśmy do niego nie tylko włożyć kartę nanoSIM, ale też aktywować wcześniej kupioną ofertę przy użyciu modułu eSIM. To z kolei umożliwiłoby swobodne używanie sieci w praktycznie każdym zakątku świata.

AMD podpisało umowę z Qualcommem.

Umożliwi to tworzenie laptopów wyposażonych w procesory Ryzen oraz modemy LTE. Bardzo podobne rozwiązanie mają zaprezentowane właśnie laptopy z procesorami Qualcomm Snapdragon. W nich także zamontowano modem X16 LTE obsługujący standardy eSIM oraz nanoSIM.

Modele te jednak cechują się bardzo niską wydajnością i sprawdzają się wyłącznie w najprostszych zadaniach. Z tego powodu nie zdobędą uznania wymagających użytkowników. W tym momencie na scenę wchodzi AMD, całe na biało. Firma zaoferuje komputery, które będą zarówno mobilne, jak też wydajne. Dzięki temu trafią w konkretną niszę, którą będzie można szybko zagospodarować. Niestety firmy nie podzieliły się szczegółowymi informacjami dotyczącymi tego projektu. Wiadomo tylko, że modele wyposażone w to rozwiązanie pojawią się na rynku w 2018 roku.

Co na to Intel?

REKLAMA

Niewprawnym obserwatorom rynku może wydawać się, że Intel pozostaje w tyle za konkurencją, ale nie jest to prawda. Przypomnijmy, że już od jakiegoś czasu produkuje on modemy LTE. Co więcej, są one stosowane w iPhone'ach X. Jakby tego było mało, firma zamierza poważnie inwestować w sieci 5G. Wszystkie elementy tej układanki pasują do siebie i pozwalają przewidywać, że Intel może wdrożyć modemy LTE do nowych urządzeń w praktycznie każdym momencie. I zapewne zrobi to w ciągu kilku miesięcy.

To dobra wiadomość i być może kolejny powiew świeżości na rynku laptopów. Nowe funkcje sprawią, że nadchodzące modele komputerów będą zdecydowanie lepsze od sprzętów już dostępnych na rynku. Tak istotny dodatek, jak wbudowany modem LTE, może być cechą, która przekona część użytkowników do wymiany komputera na nowy. W dłuższej perspektywie może to z kolei sprawić, że sprzedaż laptopów zacznie rosnąć lub przynajmniej przestanie spadać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA