REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Amazon Echo, asystent Alexa i usługa Music Unlimited oficjalnie w Polsce

Amazon nie poprzestał na usłudze Prime Video. Wprowadza do naszego kraju kolejne produkty i usługi. W tym kluczowe, takie jak jego głośnik Echo ze sztuczną inteligencją o nazwie Alexa.

08.12.2017
15:37
Amazon w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Tego się nie spodziewaliśmy. To miał być leniwy piątek, w którym nic ciekawego się nie wydarzy. Po niedawnym wprowadzeniu na polski rynek usługi VoD Prime Video przyszła pora na amazonową usługę muzyczną Amazon Music. Jakby tego było mało, Alexę – SI od Amazonu – można już używać w Polsce, a głośnik Echo – sztandarowy produkt Amazonu obok Kindle’a – trafia w Polsce do oficjalnej dystrybucji!

Amazon Music Unlimited, czyli poważny konkurent dla Spotify i Apple Music.

Pierwszą z nowości na polskim rynku jest usługa Amazon Music Unlimited, czyli usługa typu muzyka na żądanie. Amazon chwali się, że już teraz dla użytkowników dostępnych jest ponad 40 mln utworów a także, tu cytat z informacji prasowej, „tysiące list odtwarzania i spersonalizowanych stacji radiowych”, które są tworzone przez muzycznych ekspertów najętych przez firmę.

Amazon chwali się, że w katalogu Amazon Music Unlimited znajdziemy, między innymi, takich wykonawców, jak J Balvin, Katy Perry, Luis Fonsi czy Post Malone. Aplikacja kliencka dla tej usługi dostępna jest na systemy iOS, Android, macOS, Windows i Fire TV. Dostępna jest też jej wersja webowa. Koszt usługi to 3,99 euro miesięcznie za jedną osobę lub 5,99 za plan rodzinny (6 użytkowników). Na zachętę, przez ograniczony czas, pierwsze 3 miesiące dla nowych użytkowników będą kosztować 0,99 euro.

Najlepszym urządzeniem dla Amazon Music Unlimited ma być oczywiście głośnik Amazon Echo z wbudowaną asystentką Alexa.

Ze sklepu Amazonu można już zamawiać głośniki Amazon Echo. I to we wszystkich trzech rodzajach, a więc zwykły Echo, Echo Plus oraz Echo Dot. Ten ostatni mieliśmy okazję już testować, więcej na jego temat dowiecie się z materiału Piotrka Baryckiego. Dla tych, którzy przespali ostatnie ważne wydarzenia w świecie elektroniki użytkowej przypominamy, że Echo okazały się przełomem dla całej branży inteligentnych asystentów. Najtańszy z głośników kosztuje 60 euro. Najdroższy: 150 euro.

Cortana, Siri czy Google Assistant zmagały się z jednym problemem: naszym przyzwyczajeniem. Choć niewątpliwie wygodne, i tak preferujemy na naszych telefonach czy komputerach pracować głównie za pomocą wprowadzania tekstu przez klawiaturę. Echo nie mają ani klawiatury, ani wyświetlacza. Jesteśmy zmuszeni korzystać z Alexy, by je obsłużyć. Przez to, że ich posiadacze nie mieli innej możliwości, zaczęli się do Alexy przyzwyczajać. I ogólnie do asystentów sterowanych głosowo.

Sama Alexa, choć jest już dostępna w polskich wersjach sklepów z aplikacjami, języka polskiego nie rozumie. Musimy się z nią porozumiewać w języku angielskim. Asystentka może jednak być już aktywowana na kontach Amazon zarejestrowanych na Polskę.

REKLAMA

To bardzo ważne wydarzenie.

Głównie mam oczywiście na myśli oficjalną dostępność Alexy. Bo Music Unlimited ma na polskim rynku bardzo mocną konkurencję. Alexa w tej chwili może rywalizować wyłącznie z Siri. Google i Microsoft do tej pory nie zdecydowały się wprowadzić inteligentnych asystentów na nasz rynek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA