NS-5000, czyli ukoronowanie wieloletniej tradycji Yamahy

Patronat medialny

NS-5000 to sztandarowe kolumny Yamahy. Ich producent zapewnia, że są konstrukcją wieńczącą jego budzące podziw doświadczenie w branży. A my mamy niepowtarzalną okazję ich posłuchać.

18.11.2017 08.59
Yamaha NS-5000

Rozwój NS-5000, kolumn prezentowanych na targach Audio Video Show & Smart Home, rozpoczął się od wyboru nowego materiału membran przetworników. Padło na Zylon, a więc syntetyczny polimer, który znacząco odróżnia się swoją  charakterystyką akustyczną od jakiegokolwiek innego materiału. O jego wyborze zadecydowaly jego wysoka wytrzymałość na rozciąganie i szybkość akustyczna. Zaletą jest również możliwość odwzorowania dźwięku porównywalna z potencjałem berylu, ale przy jednoczesnym ograniczeniu rezonansu nieodłącznego w przypadku tak twardego materiału.

Efektem jego zastosowania jest liniowa odpowiedź częstotliwościowa, wyrównana charakterystyka barwowa i akustyczna szybkość w całym zakresie odtwarzanych częstotliwości. Ów Zylon użyty został do przygotowania membran każdego z trzech przetworników - wysokotonowego, średniotonowego i niskotonowego.

Na szczególną uwagę zasługuje potężny głośnik niskotonowy o średnicy 300 mm. NS-5000 jest trójdrożną kolumną z systemem bass-reflex. Tunel wentylacyjny wyprowadzony został na tylnej ściance i wykorzystuje autorskie rozwiązanie Yamahy - Twisted Flare Port.

Yamaha NS-5000 class="wp-image-629506"

Yamaha NS-5000 to również nowatorski sposób na rozpraszanie niepożądanego rezonansu tubowego.

Komora R.S. Chamber (Resonance Suppression Chamber), wykorzystując autorską analizę akustyczną, pozwala wyeliminować rezonans tubowy i uzyskać wyższą rozdzielczość odtwarzanego dźwięku dzięki ograniczeniu potrzeby stosowania dużej ilości materiałów dźwiękochłonnych wewnątrz obudowy. Ponadto konstruktorzy zastosowali nowy akustyczny tłumik drgań, zaprojektowany specjalnie dla NS-5000. Jego zadaniem jest złagodzenie fal stojących bez potrzeby wykorzystywania dużej ilości materiału wytłumiającego.

Szukając optymalnego materiału na samą obudowę, projektanci sięgnęli po laminowane panele z białej brzozy z wyspy Hokkaido. Drewno to zostało wybrane ze względu na swoją mechaniczną wytrzymałość i właściwości akustyczne.

Yamaha NS-5000 class="wp-image-629509"

Kolumny te dostępne są do obejrzenia i odsłuchu na targach Audio Video Show & Smart Home organizowanych w Warszawie. Impreza potrwa do niedzieli, a NS-5000 to tylko jeden z wielu prezentowanych tam niesamowitych sprzętów.

Patronat medialny
Najnowsze