REKLAMA

Znamy cenę Tesli Semi. Elektryczna ciężarówka będzie tańsza, niż ktokolwiek się spodziewał

Tesla udostępniła właśnie ceny podstawowych modeli swojej elektrycznej ciężarówki Semi. Jeśli okażą się one prawdziwe, elektryczne ciągniki mają sporą szansę, żeby w niedalekiej przyszłości zastąpić diesle.

24.11.2017 15.13
tesla semi cena
REKLAMA
REKLAMA

Zaraz po premierze elektrycznych ciągników Tesli w sieci pojawiły się spekulacje na temat tego, na ile Musk wycenił swoją elektryczną ciężarówkę. W przeważającej liczbie tekstów mogliśmy przeczytać, że prawdopodobnie koszt zakupu będzie znacznie wyższy, w porównaniu do ciężarówek z silnikiem diesla, ale zakup modelu Semi szybko zwróci się dzięki tańszej eksploatacji.

Tymczasem Tesla postanowiła zaskoczyć wszystkich i... no sami zobaczcie ten cennik.

Tesla Semi będzie tańsza, niż myśleliśmy.

tesla semi cena class="wp-image-628756"

Podstawowa wersja Semi o zasięgu 480 km (300 mil) będzie kosztować 150 tys. dolarów. Wariant zdolny do pokonania prawie dwukrotnie dłuższej trasy, tj. 800 km (500 mil) będzie droższy o 30 tys. dolarów. To oczywiście wstępne ceny modeli w absolutnie podstawowej wersji. W porównaniu do tradycyjnych ciągników z silnikiem diesla Tesla Semi wcale nie kosztuje o wiele drożej.

Tak właściwie, to ciężarówki Volvo z serii VNL kosztują tyle samo, co podstawowa Tesla Semi z zasięgiem 480 km. Co więcej, z wyliczeń na które powołuje się Tesla wynika, że na dystansie 1,6 mln km (1 mln mil) Semi jest tańsza od tradycyjnego diesla o ok. 200 tys. dol.

Kierowcy ciężarówek w Stanach Zjednoczonych rocznie pokonują średnio jakieś 100 - 130 tys mil, tak więc te „zaoszczędzone" 200 tys. dol. zwróci się w 8 do 10 lat. Zakładając oczywiście, że ciężarówki Tesli wytrzymają taki okres użytkowania bez większych problemów.

Cena jest niska, za to wzrosła kwota zaliczki na Teslę Semi.

REKLAMA

Początkowo każdy zainteresowany nowej, elektrycznej ciężarówki Tesli musiał wpłacić 5 tys. dol., żeby dopisać się do listy oczekujących. Kwota ta wzrosła właśnie do 20 tys. dol. Tesla nie udzieliła żadnego komentarza w tej sprawie. Możemy więc tylko zakładać, że Musk chce nieco skrócić listę oczekujących albo potrzebuje więcej środków na wystartowanie z produkcją Semi.

Pamiętajcie również, że podawane przez Teslę ceny mogą się jeszcze zmienić. Musk to mistrz marketingu, któremu w przeszłości zdarzyło się już kilka razy przesadzić z obietnicami dotyczącymi jego produktów i usług. Jeśli rzeczywiście okaże się, że rozsądną wersję Tesli Semi będzie można kupić w cenie poniżej 200 tys. dol., modelem tym z pewnością zainteresuje się wielu przewoźników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA