1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

A więc tak wygląda Święty Graal wśród gramofonów. Oto Technics SL 1200GR

Patronat medialny

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby najlepszy z najlepszych gramofonów, w którym żaden element nie wymagałby jakichkolwiek poprawek? Inżynierowie firmy Technics również dumali nad tą kwestią. Owocem tych rozważań jest model SL 1200GR.

18.11.2017
16:24
Technics SL 1200GR

Największą wadą konwencjonalnych gramofonów analogowych jest tzw. degradacja dźwięku, powodowana przez mikro-drgania i wachania prędkości obrotowej ich napędów. Technics rozwiązał ten problem projektując napęd Direct-Drive z całkowicie nowym układem kontroli silnika, dzięki czemu dźwięk zapisany w rowkach winyli odtwarzany jest bez jakichkolwiek zniekształceń, czy artefaktów.

Technics SL 1200G - Święty Graal miłośników czarnych płyt.

Napęd Direct-Drive do dzisiaj kojarzony jest z SL 1200G. Firma Technics zaprojektowała go, jako referencyjny model dla nowej generacji gramofonów z bezpośrednim napędem talerza. Na tegorocznych targach Audio Video Show & Smart Home odbywających się w Warszawie, można zobaczyć następcę SL 1200G — srebrny model SL 1200GR.

Układ sterowania obrotami zastosowany w tym modelu kontroluje i koryguje precyzję silnika za sprawą technologii sterowania używanej w napędach Blu-ray. Ponadto dopracowano obwody elektryczne w celu zagwarantowania maksymalnych parametrów tego nadzwyczajnego silnika.

Jak poprawić ideał?

Technics SL 1200GR class="wp-image-629671"

Następca SL 1200G charakteryzuje się tymi samymi cechami, które sprawiły, że jego poprzednik stał się tak popularny m.in wśród DJ-ów: trwałość, odporność na uderzenia, niezawodny bezpośredni napęd i regulowana prędkość obrotu. Nie oznacza to jednak, że firma Technics spoczęła na laurach. SL 1200GR został wykonany z nowych, lepszych materiałów i ma zupełnie inną stylistykę.

Części, które zaprojektowano od nowa na potrzeby tego modelu to m.in: bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego i precyzyjna technologia sterowania silnikiem, talerz o dużej sztywności i niezwykle czułe ramię gramofonu. Wszystko w imię jak najwyższej jakości dźwięku.

W celu zwiększenia masy biernej i zminimalizowania wibracji przeprowadzono symulację, aby określić kształt odlanej aluminiowej części talerza. Ważący 2,5 kg (razem z gumową matą) talerz modelu SL 1200GR jest o 0,8 kg cięższy niż np. w modelu SL 1200MK5.

Precyzja, która graniczy z obsesją.

Również na tylnej powierzchni talerza zastosowano rozwiązania zwiększające jego sztywność. Zwiększenie powierzchni kontaktu z wytłumiającą gumą pozwala na osiągnięcie charakterystyki wytłumiania ponad dwa razy lepszej niż w jego poprzedniku.

Technics SL 1200GR class="wp-image-629674"

W izolatorach wspierających obudowy gramofonów SL 1200GR/SL 1210GR, podobnie jak w modelu SL 1200G, zastosowano specjalną gumę silikonową, która gwarantuje zarówno charakterystykę wysokiego tłumienia, jak i niezawodność w długim okresie użytkowania.

Drgania poziome są pochłaniane przez wzmocnienia wykonane z cylindrycznych rurek z polimerów mikrokomórkowych. W przejętej z modelu SL 1200G technologii dokonano modyfikacji izolatorów, aby konkretnie dopasować je do specyfiki SL 1200GR.

Jeszcze przez chwilę można obejrzeć i posłuchać tego dzieła sztuki.

Technics SL 1200GR prezentowany jest na targach Audio Video Show & Smart Home organizowanych w Warszawie. Warto się na nie pofatygować, żeby zobaczyć ten sprzęt na żywo.

Ze względu na duże zainteresowanie ze strony fanów czarnych płyt, model ten staje się powoli białym krukiem. Targi Audio Video Show & Smart Home potrwają do niedzieli.

Patronat medialny
Najnowsze