REKLAMA

Szukasz nowej tapety? NASA ma coś dla ciebie

Jeśli szukasz nowej tapety, odwiedź stronę NASA. Nie każdy wie, że znajduje się tam rewelacyjny zbiór tapet.

21.11.2017 08.02
Szukasz nowej tapety? NASA ma coś dla ciebie
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli chodzi o tapety na ekranie komputera i smartfona, raczej nie przeskakuję z kwiatka na kwiatek. Zmieniam je rzadko i tylko w momencie, kiedy trafię na coś wyjątkowego.

Pocztówkowe klimaty, krajobrazy, przyrodnicze fotografie makro i architektura szybko się nudzą, dlatego od kilku lat na moich ekranach znajduję się zdjęcia (jakże by inaczej…), ale pokazujące ten rodzaj fotografii, którego prawdopodobnie sam nigdy nie będę mógł uprawiać. Mowa o zdjęciach kosmosu.

tapeta nasa class="wp-image-630619"

Z tego względu nowe misje NASA przeważnie oznaczały dla mnie nowe tapety. Tak też jest w przypadku misji sondy Juno, która w ubiegłym roku dotarła do orbity Jowisza i zaczęła przesyłać nam zdjęcia tej planety.

Najnowsze zdjęcie z sondy Juno to właściwie tapeta idealna.

Zrzut materiałów z sondy Juno jest dostępny na stronie NASA jako surowe, nieprzetworzone dane zarejestrowane przez kamery sondy. NASA zachęca do przetwarzania, łączenia i obróbki tych zdjęć.

tapeta nasa class="wp-image-630613"

Niektóre fotografie obrobione przez społeczność są na tyle dobre, że NASA publikuje je na swojej stronie głównej. Tak też było w przypadku zdjęcia przetworzonego przez dwóch naukowców, Geralda Eichstädta i Seána Dorana, które możecie zobaczyć powyżej.

Efekt ich pracy jest naprawdę wyjątkowy, a pełną rozdzielczość zdjęcia można pobrać z tego adresu. Polecam również przejrzenie innych wyróżnionych zdjęć. Niektóre to prawdziwe perełki, choć nie wszystkie nadają się na tapety.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale NASA ma specjalną podstronę z tapetami.

Dobrych zdjęć w zasobach NASA nie brakuje, dlatego istnieje specjalna strona, z której pobierzemy gotowe tapety. Wiele tapet przedstawia ciała niebieskie na idealnie czarnym tle, co prezentuje się wybornie na ekranach OLED w smartfonach.

Strona jest aktualizowana, a w najnowszych obrazkach znajdują się m.in. świetne zdjęcia Plutona w wysokiej rozdzielczości, dostarczone w 2016 roku przez sondę New Horizons.

nasa jowisz class="wp-image-630634"

Zdjęcia najczęściej mają rozdzielczość 1900x1200 pikseli, ale gdyby komuś zależało na wyższej jakości, wiele fotografii znajdziemy w znacznie wyższych rozdzielczościach. Przykładowo, wspomniane zdjęcie Plutona jest dostępne nawet w 8000x8000 pikseli. Uwaga, plik waży 70 MB.

Nie chcesz sam wybierać tapet? Jest na to aplikacja.

Nie każdy ma czas i chęci, żeby przeszukiwać obszerne zasoby NASA. Do tego niektórzy po prostu lubią być zaskakiwani. Dla takich osób powstała aplikacja Muzei Live Wallpaper dostępna na Androida.

tapeta nasa class="wp-image-630616"
REKLAMA

Muzei ustawia nową tapetę na smartfonie każdego dnia. Możemy ustalić stopień rozmycie i przyciemnienia tapety, jeśli mamy obawy, czy ikonki aplikacji będą czytelne.

Do Muzei możemy pobrać wiele źródeł tapet, a jednym z repozytoriów jest zdjęcie dnia NASA! Wystarczy doinstalować wtyczkę APOD Muzei (NASA’s Astronomy Picture of the Day) i cieszyć się nową kosmiczną tapetą każdego dnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA