REKLAMA

Konto Microsoft albo nic. Microsoft usuwa alternatywne formy logowania do Skype'a

Microsoft upraszcza sposób, w jaki logujemy się na jego sztandarowy komunikator. Będzie znacznie mniej zamieszania. Choć w tym wypadku nie uważam tego za najlepszy z pomysłów.

28.11.2017 11.46
Skype
REKLAMA
REKLAMA

Gdy Skype po raz pierwszy pojawił się na rynku, miał – jak każdy komunikator – swoje własne loginy identyfikujące konta użytkowników. Z czasem, by ułatwić rejestrację nowych użytkowników, dodano do komunikatora możliwość rejestracji poprzez konto Facebooka. Później, gdy Microsoft przejął Skype’a, doszła opcja logowania się i rejestracji przez Konto Microsoft. Wkrótce tylko ta ostatnia metoda będzie obsługiwana.

Microsoft rozpoczyna bowiem to, co zapowiadał już jakiś czas temu i czego efekty już widać w dużej części aplikacji klienckich Skype. Tradycyjne loginy tego komunikatora przestaną działać (o tym już było wiadomo od dawna), usunięta zostanie też możliwość logowania przez Facebooka (co w większości aplikacji klienckich i tak było usunięte). Zmiany zostaną wprowadzone od stycznia

Jedno Konto Microsoft by rządzić wszystkimi usługami. W tym logowaniem się na komunikator Skype.

Po prawdzie zmiana ta dla wielu będzie niezauważalna. Microsoft już jakiś czas temu usunął alternatywne metody logowania z aplikacji dla Windows 10, Androida, iOS-a, macPS-a i Linuksa. Innymi słowy, jeżeli aktualizujesz aplikacje klienckie Skype i nie korzystasz z jego wersji webowej, to alternatywne drogi logowania i tak zostały jakiś czas temu zamknięte. Zmianę odczują osoby, które z premedytacją blokują aktualizacje aplikacji klienckich.

Intuicja podpowiada mi, że to błąd. Skype jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie, może się pochwalić 300 mln aktywnych użytkowników. Tyle że wartość ta utrzymuje się już od dłuższego czasu na tym poziomie. Nowych użytkowników usługi nie przybywa od – uwaga – czterech lat!

To oznacza, że Microsoft powinien szukać nowych metod na ich pozyskiwanie zamiast odbierać kolejne możliwości tworzenia kont użytkowników.

Stare loginy Skype’a faktycznie już nie mają sensu, motywacja do naganiania użytkowników na Konta Microsoft – które przecież można również wykorzystać do OneDrive’a, OneNote’a, Xbox Live, Outlooka i tak dalej – jest słuszna, przynajmniej z punktu widzenia interesów firmy.

REKLAMA

Facebookowe logowanie na Skype nie tylko nie powinno znikać. Microsoft powinien ułatwiać tworzenie Kont Microsoft pozwalając na import danych ze wszystkich popularnych usług. Tak, w tym za pomocą Konta Google.

Skype nie tylko jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów na rynku. Jest również jednym z lepszych. Tymczasem na razie nie ma szans w starciu na trendy z takimi platformami, jak Messenger czy WhatsApp. Pora to zmienić, bo inaczej te 300 mln użytkowników zacznie najzwyczajniej w świecie wymierać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA