1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Możesz zarabiać na fotografii bez aparatu. Wystarczy, że nauczysz się profesjonalnego retuszu zdjęć

Lokowanie produktu

W dzisiejszych czasach wszyscy fotografujemy - choćby smartfonem - ale ilu z nas zarabia na fotografii? Niewielu, a jeszcze mniej wie, że można to robić bez aparatu. Wystarczy nauczyć się retuszu.

25.11.2017
19:44
adobe photoshop cc 2018

„Zarabianie na zdjęciach” to dla wielu osób pojęcie tak abstrakcyjne, że nawet nie rozważają takiej możliwości. Inni zakasają rękawy, inwestują coraz większe pieniądze w sprzęt fotograficzny i powoli pną się po szczeblach tego trudnego - choć satysfakcjonującego! - rynku.

Jest jednak jeszcze jedna, dość nieoczywista, droga do zarabiania na fotografii. Jest nią zawodowy retusz zdjęć.

Aby zostać retuszerem nie trzeba nawet mieć aparatu. Wystarczy komputer z Photoshopem, odpowiednie umiejętności i żyłka artysty, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by być jednocześnie fotografem.

Można jednak z powodzeniem edytować zdjęcia innych fotografów, którzy oficjalnie są zbyt zabiegani, by usiąść przed komputerem. Tak między nami, najczęściej to tylko wymówka maskująca brak umiejętności i odpowiedniej znajomości Photoshopa.

Czym jest, a czym nie jest retusz zdjęć?

Wiele osób myli retusz ze zwykłą obróbką, a w rzeczywistości są to dwa odrębne terminy. Retusz to pojęcie ściśle powiązane z fotografią portretową, modową i beauty.

Na czym to polega? Namiastką retuszu są tryby portretowe w smartfonach, w których aplikacja „poprawia urodę” poprzez wyrównanie koloru twarzy, powiększenie oczu i wygładzenie cery. I choć takie zdjęcia prezentują się lepiej, to widać, że są nienaturalne i przetworzone.

Profesjonalny retusz jest znacznie bardziej skomplikowany. Retuszer poddaje indywidualnej obróbce każdą zmarszczkę i pojedynczą niedoskonałość skóry. Twarz na zdjęciu musi być zdrowa i świetlista, ale jednocześnie skóra nie może zatracić naturalnej porowatości. To skomplikowany i pracochłonny proces, który opanowali tylko nieliczni fotografowie.

Wyobraź sobie, że możesz nadawać ostatni, najważniejszy szlif zdjęciom, które pojawią się na wielkich banerach w przestrzeni miejskiej.

Dobry retusz charakteryzuje się tym, że jest niewidoczny, choć gwarantuję, że jest obecny na lwiej części banerów reklamowych oraz zdjęć w prasie kobiecej i lifestyle’owej. Jeśli odpowiednio opanujesz sztukę retuszu, będziesz mógł pracować przy takich sesjach.

Poza niewątpliwą satysfakcją wiąże się to również z bardzo wysokimi, przynajmniej pięciocyfrowymi zarobkami, zwłaszcza przy pracy dla zagranicznych klientów. Polem działania retuszera może być cały świat, ponieważ taka praca może być całkowicie zdalna.

W nauce najważniejszy jest pierwszy krok.

Obecnie profesjonalny retusz jest na tyle skomplikowaną i wyspecjalizowaną dziedziną, że właściwie nie da się jej nauczyć bez czyjejś pomocy. Techniki takie jak frequency separation i perfekcyjne opanowanie narzędzi dodge i burn to absolutna podstawa.

Skąd czerpać tę wiedzę? Zawodowców, którzy chcą się nią dzielić, jest niewielu, a profesjonalne kursy potrafią kosztować majątek. Pierwsze kroki można jednak postawić w znacznie niższej cenie.

Udemy - profesjonalny retusz zdjęć w Photoshopie class="wp-image-631393"

Kurs profesjonalnego retuszu w Photoshopie to jedna z propozycji na platformie Udemy. Standardowa cena takiego kursu to 610 zł, ale w ramach wyprzedaży z okazji Cyber Poniedziałku został on przeceniony o zawrotne 94 proc. i jest obecnie dostępy za 35 zł. W tej cenie uzyskujemy dostęp do 40 wykładów trwających łącznie prawie 5 godzin. Podobnych ofert jest więcej, bo z tej samej okazji wszystkie szkolenia dostępne na platformie Udemy zostały przecenione do 35 zł.

To skondensowana dawka wiedzy przedstawiająca najważniejsze techniki i pojęcia, które są wymagane w pracy retuszera.

Udemy - profesjonalny retusz zdjęć w Photoshopie class="wp-image-631549"

Kurs pokaże ci obsługę narzędzi do retuszu, pracę z maskami, retusz zdjęć portretowych, beauty, i outdoorowych, pracę z cieniami i światłami, a nawet najważniejsze zasady procesowania zdjęć RAW w programach Adobe i Capture One. Do kursu są dołączone oryginalne zdjęcia RAW, dzięki którym od razu można ćwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce.

Czy po kursie Udemy zostaniesz retuszerem? Tego nikt nie może ci zagwarantować. Potraktuj to jak wędkę, a nie jak rybę. Kurs nakieruje cię na odpowiednie tory, dzięki czemu dalsze zdobywanie wiedzy (i praktyki!) będzie o wiele łatwiejsze.

35 zł za to, by przestać błądzić we mgle i retuszować zdjęcia po omacku? Ta cena jest tak przystępna, że nie trzeba się dwa razy zastanawiać.

Lokowanie produktu
Najnowsze