REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Świetne zmiany w Orange TV - do oferty wchodzi Netflix, Eleven Sports i mnóstwo 4K

Telewizja od Orange stała się właśnie jeszcze bardziej atrakcyjna. Klienci mogą wykupić pakiet Eleven Sports w wysokiej rozdzielczości i dostęp do serwisu Netflix bezpośrednio u operatora. Orange TV zyskuje dzięki temu dużo treści w 4K.

24.11.2017
14:43
orange tv dekoder
REKLAMA
REKLAMA

Orange podczas konferencji zapowiadającej nową ofertę przypomniał pokrótce ewolucję telewizji. Przez ostatnie dekady dostęp do treści wideo stawał się coraz wygodniejszy. Ilość dostępnych treści rosła wykładniczo. Internet jednak zmienił wszystko. Dzisiaj treści możemy konsumować z niemal dowolnego nośnika w niemal dowolnym miejscu na Ziemi.

Telewizja nie znika, telewizja się zmienia.

Konferencję rozpoczął Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. Przypomniał, że Polacy poświęcają na oglądanie telewizji 4 godziny i 22 minuty dziennie. Transmisje w modelu linearnym nadal są chętnie wybierane przez konsumentów. Pojawił się jednak zupełnie nowy sposób konsumpcji treści w modelu na żądanie. Orange TV chce łączyć oba światy.

orange tv netflix eleven sports 4k dekoder class="wp-image-633691"

Telewizja od Orange to oferta zarówno dla widzów, którzy chcą skakać po kanałach i oglądać np. sport na żywo, ale również dla internautów, którzy lubią samodzielnie decydować o tym, co i kiedy oglądają. Niezależnie od modelu dostarczania treści, Orange chce oferować telewizję w najlepszej możliwej jakości. Stąd właśnie partnerstwo z Eleven Sports i serwisem Netflix.

Interfejs w dekoderze Orange TV łączy dawne z nowym.

Interfejs w dekoderze podzielony jest na dwie części składające się z kafelków. Pierwsza z nich pozwala uzyskać dostęp do treści nadawanych na żywo oraz programów TV na życzenie. Trafił tutaj też odnośnik do nagrywarki oraz programu, w którym można podejrzeć planowane audycje.

Druga sekcja interfejsu poświęcona jest usługom wideo na żądanie. Można przeglądać dostępny katalog filmów oraz dotrzeć do treści VOD od partnerów Orange. Swoje własne sekcje ma HBO OD oraz dodany teraz do oferty Netflix. Miłośnicy wideo w wysokiej rozdzielczości mogą oglądać filmy w 4K.

orange tv netflix eleven sports 4k 1 class="wp-image-633673"

Eleven Sports w Orange TV.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Orange dyrektor zarządzający Eleven Sports w Polsce, Krzysztof Świergiel, wyjaśnił, dlaczego jego firma zdecydowała się na partnerstwo z Orange. Od dawna chcieli dostarczyć klientom transmisje 4K, ale napotykali dwa problemy. Pierwszym był brak treści, który wreszcie udało się rozwiązać, ale pozostała kwestia infrastruktury.

Dzięki partnerstwu z Orange i technologii światłowodowej Eleven Sports 1 będzie nadawał na żywo wybrane transmisje w natywnym 4K - przez pół roku na wyłączność w Orange TV, a klienci w Pakiecie Bogatym otrzymają dostęp do kanału bez dodatkowych opłat. Będą na nim transmitowane wybrane mecze hiszpańskiej LaLiga Santander i niemieckiej Bundesligi. Eleven Sports chwali się też prawami do legendarnego El Clasico, czyli meczu Real Madryt - Barcelona.

Coś dla fanów filmów i seriali, czyli Netflix w Orange TV.

Na spotkaniu pojawił się Maria Ferreras, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie serwisu Netflix - największego serwisu VOD świata. W dekoderze Orange znalazł się odnośnik do aplikacji Netflix, która zapewnia dostęp do 1200 godzin treści w rozdzielczości 4K.

orange tv netflix eleven sports 4k 1 class="wp-image-633676"

Dostęp do usługi można wykupić prosto z poziomu dekodera i opłacać Orange TV i Netflix w ramach tej samej umowy. Jak udało mi się ustalić, nic nie stoi też na przeszkodzie, by w dekoderze zalogować się na istniejące konto Netflix opłacone w dowolnie inny sposób, w tym np. z karty podarunkowej.

Netflix to kolejny partner Orange, który dostarczy wideo 4K.

Partnerstwo operatora z usługą VOD jest sposobem na poszerzenie katalogu treści w wysokiej rozdzielczości. Z ostatnich nowości w Polsce sporym zainteresowaniem cieszyły się takie serie jak Ania, nie Anna oraz Mindhunters. Na przyszły rok Netflix zaplanował kolejne 650 premier.

Netflix chętnie inwestuje w nasz rynek. Jak dotąd oferowane w naszym kraju były nowości z innych państw. Już w przyszłym roku pojawi się jednak pierwszy polski serial z cyklu Netflix Originals, za który odpowiada Agnieszka Holland - oczywiście w 4K, jak inne produkcje własne Netfliksa.

orange tv netflix eleven sports 4k 1 class="wp-image-633655"

Orange TV odpowiada na potrzeby konsumentów.

Operator przebadał swoich klientów, by dowiedzieć się, czego tak naprawdę oczekują od telewizji. Sieć spytała, jakie treści najbardziej ich interesują i w jakim modelu je oglądają. Dwie trzecie badanych wskazało, że najbardziej liczą się dla nich filmy i seriale w ramach transmisji linearnych, ale już ponad połowa widzów korzysta z usług VOD.

Sport również jest istotny, ale w przypadku tych transmisji istotny jest czynnik live i 30 proc. klientów ogląda mecze i inne wydarzenia sportowe w modelu linearnym. Klienci wybierający wydarzenia sportowe są nawet bardziej zainteresowani wysoką rozdzielczością (67 proc.) niż widzowie wybierający z ramówki filmy i seriale (54 proc.).

4K to nie przyszłość, to teraźniejszość.

Aż 82 proc. klientów badanych przez Orange, którzy wiedzą, czym jest technologia 4K, chce oglądać telewizję w tak wysokiej rozdzielczości. Sieć przewiduje, że do 2021 roku telewizor 4K będzie miało 5 mln Polaków, a ta rozdzielczość przyjmie się na rynku szybciej niż HD, któremu adopcja zajęła 10 lat. Aż 61 proc. badanych uważa, że 4K to technologia przełomowa, bardziej niż przeskok z SD na HD.

orange tv netflix eleven sports 4k 1 class="wp-image-633670"

Jak dotąd tylko 12 proc. klientów ma telewizor 4K, ale kolejne 29 proc. planuje już zakup. 25 proc. czeka na lepsze ceny, a Orange przy tej okazji przypomniał o promocji na 55-calowy telewizor Smart TV MU6102 4K marki Samsung, razem z którym można kupić smartfon Galaxy S8 za 0 zł na start przy miesięcznej racie 109 zł. Oprócz tego dostępny jest 32-calowy Samsung Full HD Smart TV M5602 - również 0 zł na start z ratą 83 zł za miesiąc.

Telewizja nie tylko na telewizorze.

Orange zdaje sobie sprawę, że coraz więcej osób ogląda telewizję mobilnie. Obserwowany jest 200-procentowy wzrost czasu poświęcanego na oglądanie wideo poza domem i 70 proc. wzrostu, jeśli chodzi o czas poświęcony na tę aktywność w podróży.

Nie oznacza to wcale, że klasyczna telewizja odchodzi do lamusa. Polacy nadal chętnie zasiadają do telewizora, a tylko 18 proc. ankietowanych ogląda wideo za pośrednictwem innych sprzętów, którymi, co nie zaskakuje, najczęściej są smartfony.

orange tv netflix eleven sports 4k 1 class="wp-image-633658"

W blisko trzech przypadkach na cztery telewizję ogląda się w towarzystwie innych osób.

REKLAMA

Wbrew obiegowej opinii nie ma też walki o pilota, a większość klientów badanych przez Orange wybiera jeden program. Widzowie coraz częściej nie poświęcają jednak oglądanym programom pełni swojej uwagi. Wśród klientów przebadanych przez Orange aż 24 proc. podczas siedzenia przed telewizorem korzysta z innych urządzeń elektronicznych, w tym np. smartfonów.

Coraz częściej widzowie decydują się na maratony serialowe, czyli tzw. binge-watching. Spośród badanych aż 60 proc. osób konsumuje telewizję w taki sposób. W przypadku linearnych transmisji rzadko kiedy jest to możliwe, ale tutaj z pomocą przychodzą usługi takie jak dostępny od teraz w Orange TV serwis Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA