REKLAMA

Jak właściwie obsługuje się nowego iPhone'a X? Pokazujemy na 10 świetnych GIF-ach

iPhone X jest już u nas w redakcji. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę dla osób, które zdecydowały się na zakup nowego telefonu Apple’a. Smartfon ze względu na brak przycisku Home wymaga zmiany przyzwyczajeń.

03.11.2017 11.50
iphone x
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż iPhone X działa pod kontrolą iOS 11, to działa nieco inaczej niż pozostałe telefony z tym systemem. Po dziesięciu latach z iPhone’a zniknął przycisk Home. Do obsługi telefonu w jeszcze większym stopniu, niż do tej pory są wykorzystywane gesty.

Jak wybudzić iPhone’a X ze stanu uśpienia?

Nie można już nacisnąć przycisku Home, żeby odblokować telefon. Na szczęście wyświetlić ekran blokady można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wciśnięcie przycisku bocznego. Można też telefon po prostu podnieść, jak poprzedni model - jeśli wykryje ruch, wybudzi się. Nowością w iPhonie X jest aktywowanie ekranu telefonu poprzez dotknięcie wyświetlacza.

Jak odblokować iPhone’a X?

Face ID zastąpiło Touch ID. Muśnięcie przycisku Home nie autoryzuje użytkownika, bo tego przycisku już nie ma. Teraz trzeba spojrzeć w kierunku iPhone’a, by kamera zeskanowała twarz. Dopiero po autoryzacji można wykonać gest przechodzenia do pulpitu.

Jak przejść do ekranu głównego bez przycisku Home?

By przejść do ekranu głównego, trzeba przesunąć delikatnie palcem od dolnej krawędzi do góry. Działa to na ekranie blokady, jak i w każdej aplikacji. Kreska na dole ekranu nazywa się Home indicator i ma kilka dodatkowych funkcji. Przesuwając po niej palcem, można przechodzić szybko pomiędzy ostatnio otwartymi aplikacjami.

Jak wejść do ekranu ostatnio otwartych aplikacji?

W tym celu nie da się już podwójnie wcisnąć przycisku blokady. Da się jednak wywołać menu ostatnio otwartych programów, przesuwając palec od dolnej krawędzi do połowy wysokości wyświetlacza i chwilę go tam przytrzymując. Aplikacje można zamknąć nie ruchem do góry, a przytrzymaniem chwilę palca na karcie. Pojawi się wtedy ikona z minusem, która pozwala zakończyć program.

Jak uruchomić Siri i jak płacić z Apple Pay?

Obie funkcje w Polsce nie są zbyt przydatne, ale wyjaśnię, jak działają - dla porządku i na poczet przyszłych pokoleń. Siri uruchamia się komendą głosową Hey Siri lub poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku blokady, a Apple Pay wywołuje się dwukrotnym wciśnięciem tego samego guzika. Trzeba tylko pamiętać, by podczas dokonywania płatności kamera Face ID miała możliwość zeskanowania twarzy. W przeciwnym razie trzeba podać hasło.

Gdzie się podziały Centrum Sterowania i Centrum Powiadomień?

Centrum Sterowania do tej pory wysuwało się z dołu ekranu. Teraz ten gest wyświetla ekran główny. Aby dostać się do listy przełączników, trzeba przesunąć palcem w dół z prawego górnego rogu. Centrum Powiadomień wysuwa się po przeciwnej stronie notcha oraz po środku, zaraz spod niego.

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

Z ekranu głównego zniknął procentowy wskaźnik naładowania akumulatora. iPhone X pozwala jednak go wyświetlić. W tym celu należy aktywować Centrum Sterowania. Niestety nie da się wyświetlić go już na ekranie głównym, ale można włączyć sobie widżet stanu baterii.

Jak maksymalizować wideo?

iPhone X ma ekran o proporcjach 19,5:9. Najczęściej filmy, seriale i klipy wideo w internecie publikowane są w formacie 16:9. Podczas ich oglądania po bokach wyświetlane będą czarne pasy (które w dodatku ukryją notch). Jest jednak sposób, by rozciągnąć wideo - w zależności od aplikacji dwukrotnym tapnięciem w ekran (np. Netflix) lub gestem rozsuwania (YouTube). Trzeba tylko pamiętać, że utnie to część obrazu z góry i z dołu.

Jak robić zrzuty ekranu?

Brak przycisku Home może sprawić problem użytkownikom, którzy chcieliby wykonać zrzut ekranu. Na szczęście ta funkcja nie zniknęła całkowicie. W iPhonie X, by ją wywołać, trzeba przytrzymać guzik blokady, a potem wcisnąć przycisk Vol. Up.

Jak wyłączyć iPhone’a X i włączyć tryb SOS?

Przytrzymanie przycisku blokady aktywuje Siri, chociaż do tej pory w ten sposób wyłączało się telefon. By wyłączyć iPhone’a X, trzeba przytrzymać przycisk blokady oraz guzik Vol. Down. W menu pojawi się też przycisk uruchamiania trybu SOS. Alternatywnym sposobem wyłączenia telefonu jest kliknięcie odpowiedniej opcji w ustawieniach.

Jak zrestartować iPhone’a X?

REKLAMA

Jeśli urządzenie przestanie odpowiadać, można wymusić na nim ponowne uruchomienie. W tym celu trzeba najpierw wcisnąć przycisk Vol. Up, potem Vol. Down, a później przytrzymać przycisk blokady, aż na ekranie pojawi się logo producenta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA