Oprogramowanie  / News

Koniec z kończącym się pakietem internetu mobilnego. Nowa aplikacja Google pomoże oszczędzać dane

114 interakcji
dołącz do dyskusji

Google wypuścił zupełnie nową aplikację - Datally, bo tak się nazywa program, pomoże użytkownikom na bieżąco oszczędzać dane i wyrabiać nawyki pozwalające robić to jeszcze efektywniej.

Oglądasz film, słuchasz muzyki lub przeglądasz stronę internetową. Nagle tracisz połączenie z siecią. Ikona wyświetlana na ekranie mówi, że nie jest to wina zasięgu. Po chwili dostajesz wiadomość od operatora i wszystko staje się jasne. Twój pakiet właśnie się wyczerpał.

Mimo że paczki danych z każdym rokiem stają się coraz większe i tańsze, każdemu z nas może przydarzyć się taka sytuacja. Zwłaszcza podczas zagranicznej wycieczki, ponieważ operatorzy przeważnie udostępniają relatywnie małe paczki roamingowe swoim klientom. Nie można też zapominać o tym, że na świecie istnieje wiele miejsc, w których dostęp do sieci jest kosztowny.

Google zdaje sobie sprawę z tych wszystkich problemów.

Dlatego postanowił je rozwiązać, przynajmniej częściowo. Ma w tym pomóc upubliczniona właśnie aplikacja Datally, która oferuje trzy istotne funkcje pozwalające ograniczyć zużycie danych.

Pierwsza to możliwość dokładnego analizowania swojego zużycia danych w zakresie godzinowym, dziennym, tygodniowym lub miesięcznym. Użytkownik może też sprawdzić zużycie danych przez konkretne aplikacje, a Google podpowie mu, jak można efektywniej je oszczędzać.

Google Datally

Kolejna to możliwość kontrolowania zużycia danych przy użyciu funkcji Data Saver. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona oszczędzać dane poprzez odcięcie od Internetu aplikacji działających w tle. Dodatkowo podczas korzystania z programów będzie można na bieżąco śledzić, ile danych te zużywają. Odpowiednia informacja będzie dostępna w formie dymku podczas używania programu, a po zakończeniu korzystania z aplikacji zostanie wyświetlone podsumowanie zużycia danych w niej.

Ostatnia istotna funkcja to ograniczanie zużycia danych. Aplikacja Datally będzie informować użytkowników o znajdujących się w pobliżu sieciach Wi-Fi oraz za zgodą ich właścicieli dostarczy hasła, które pozwolą się do nich podłączyć. Po skorzystaniu z Wi-Fi użytkownicy będą mogli ocenić jakość połączenia, by pokazać innym osobom, czy korzystanie z niego jest warte zachodu.

Datally nie jest niczym nowym.

To znane i dotychczas używane rozwiązania umieszczone w jednej aplikacji pochodzącej z zaufanego źródła. Jeżeli zdarza wam się przedwcześnie zużywać pakiet danych, radzę ją zainstalować. Z testów przeprowadzonych przez Google wynika, że korzystając z Datally można zaoszczędzić nawet 30 proc. pakietu danych. Aplikacja jest już dostępna w sklepie Google Play i mogą ją zainstalować osoby korzystające z systemu Android 5.0 Lollipop lub nowszego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst