REKLAMA

Dzieło sztuki, które zmienia dwutlenek węgla w tlen. To nie żart, to się dzieje naprawdę

Dzieło sztuki zamieniające dwutlenek węgla w tlen – takie rozwiązanie z Doliny Krzemowej wygrało trzecią edycję Smogathonu, największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie.

30.11.2017 08.08
artveoli
REKLAMA
REKLAMA

Smogathon to konkurs organizowany w Polsce. Jego pomysłodawcą jest Maciej Ryś, którego celem jest zaangażowanie jak największej liczby naukowców do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Inicjatywy takie jak Smogathon są nam bardzo potrzebne. W końcu 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.

Sztuka kontra smog

„Obraz” wyprodukowany w San Francisco wykorzystuje proces podobny do fotosyntezy, żeby zamieniać CO2 w czysty tlen. Jego autorka, Alina Adams, która jest współzałożycielem firmy Artveoli, potrzebowała 2,5 roku, żeby dopracować swój pomysł. Rozwiązanie jest ciekawe ze względu na oryginalny wygląd.

Mówimy tu w końcu o urządzeniu wieszanym na ścianie, które oprócz oczyszczania powietrza w danym pomieszczeniu po prostu ładnie wygląda. Przedni panel jest oczywiście wymienny, dzięki czemu klienci zainteresowani zakupem Fotobioreaktora (przydałoby się zmienić nazwę) sami mogą wybrać prezentowaną na nim grafikę.

smogathon class="wp-image-636553"

Droga do zwycięstwa nie była łatwa. Pomysły zgłoszone do Smogathonu prezentowano wcześniej w pięciu lokalizacjach: w Hongkongu, Indiach, Wielkiej Brytanii, Warszawie i Stanach Zjednoczonych.

Zespół Artveoli był jednym z dwunastu finalistów, którzy przyjechali w miniony weekend do Krakowa. Po dwudniowych indywidualnych spotkaniach i wyłonieniu sześciu najlepszych pomysłów, ostatnim sprawdzianem była poniedziałkowa prezentacja przed publicznością i jury składającym się m.in. z komisarz Unii Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej, marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy i wiceprezydent Krakowa Elżbiety Koterby.

Oprócz głównej wygranej Artveoli zdobył również nagrodę specjalną w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez markę Otrivin. Kwota ta zostanie przeznaczona na zainstalowanie paneli w Żywcu.

Smogathon to bardzo potrzebna inicjatywa.

Wielki finał Smogathonu poprzedziła całodniowa konferencja Global Clean Air Summit 2017, współorganizowana przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie. Wśród panelistów panowała zgodność co do tego, że podstawą skutecznych działań antysmogowych jest edukacja społeczna oraz zacieśnienie współpracy na szczeblu samorządowym i rządowym.

Konieczne jest też myślenie strategiczne oraz odwaga decydentów wparta opiniami niezależnych specjalistów oraz postawą społeczeństwa, które od rządzących będzie wymagało działań w tym kierunku.

REKLAMA

Piotr Woźny z Ministerstwa Rozwoju zaznaczył, że należy odejść od polityki „niepodejmowania trudnych decyzji”. Zanieczyszczenie powietrza, będące przyczyną ok. 7 mln przedwczesnych śmierci rocznie, to problem globalny.

Bardzo cieszy mnie fakt, że w końcu przestaliśmy ignorować ten problem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA