REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Dzieło sztuki, które zmienia dwutlenek węgla w tlen. To nie żart, to się dzieje naprawdę

Dzieło sztuki zamieniające dwutlenek węgla w tlen – takie rozwiązanie z Doliny Krzemowej wygrało trzecią edycję Smogathonu, największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie.

artveoli
REKLAMA
146 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Smogathon to konkurs organizowany w Polsce. Jego pomysłodawcą jest Maciej Ryś, którego celem jest zaangażowanie jak największej liczby naukowców do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Inicjatywy takie jak Smogathon są nam bardzo potrzebne. W końcu 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.

Sztuka kontra smog

„Obraz” wyprodukowany w San Francisco wykorzystuje proces podobny do fotosyntezy, żeby zamieniać CO2 w czysty tlen. Jego autorka, Alina Adams, która jest współzałożycielem firmy Artveoli, potrzebowała 2,5 roku, żeby dopracować swój pomysł. Rozwiązanie jest ciekawe ze względu na oryginalny wygląd.

Mówimy tu w końcu o urządzeniu wieszanym na ścianie, które oprócz oczyszczania powietrza w danym pomieszczeniu po prostu ładnie wygląda. Przedni panel jest oczywiście wymienny, dzięki czemu klienci zainteresowani zakupem Fotobioreaktora (przydałoby się zmienić nazwę) sami mogą wybrać prezentowaną na nim grafikę.

smogathon

Droga do zwycięstwa nie była łatwa. Pomysły zgłoszone do Smogathonu prezentowano wcześniej w pięciu lokalizacjach: w Hongkongu, Indiach, Wielkiej Brytanii, Warszawie i Stanach Zjednoczonych.

Chcieliśmy mieć pewność, że wybierzemy najlepsze pomysły z całego świata. I rzeczywiście – wśród 120 zgłoszeń zabrakło jedynie przedstawicieli Antarktydy – opowiada Maciej Ryś.

Zespół Artveoli był jednym z dwunastu finalistów, którzy przyjechali w miniony weekend do Krakowa. Po dwudniowych indywidualnych spotkaniach i wyłonieniu sześciu najlepszych pomysłów, ostatnim sprawdzianem była poniedziałkowa prezentacja przed publicznością i jury składającym się m.in. z komisarz Unii Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej, marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy i wiceprezydent Krakowa Elżbiety Koterby.

Oprócz głównej wygranej Artveoli zdobył również nagrodę specjalną w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez markę Otrivin. Kwota ta zostanie przeznaczona na zainstalowanie paneli w Żywcu.

Smogathon to bardzo potrzebna inicjatywa.

Wielki finał Smogathonu poprzedziła całodniowa konferencja Global Clean Air Summit 2017, współorganizowana przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie. Wśród panelistów panowała zgodność co do tego, że podstawą skutecznych działań antysmogowych jest edukacja społeczna oraz zacieśnienie współpracy na szczeblu samorządowym i rządowym.

Konieczne jest też myślenie strategiczne oraz odwaga decydentów wparta opiniami niezależnych specjalistów oraz postawą społeczeństwa, które od rządzących będzie wymagało działań w tym kierunku.

Od dawna wiemy, co powinniśmy zrobić, aby oddychać czystym powietrzem: wykonać rekomendacje wynikające z raportów Najwyższej Izby Kontroli. Podjąć uchwały antysmogowe, wyznaczyć normy dla paliw i kotłów – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Decyzja o odchodzeniu od węgla jest niezbędna. Chiny mierzące się ze znacznie większym niż Polska problemem zanieczyszczenia powietrza miały odwagę ogłosić oficjalnie politykę zmniejszania zużycia węgla i wprowadzania samochodów elektrycznych – podkreślał prof. Michał Krzyżanowski, były dyrektor WHO.

REKLAMA

Piotr Woźny z Ministerstwa Rozwoju zaznaczył, że należy odejść od polityki „niepodejmowania trudnych decyzji”. Zanieczyszczenie powietrza, będące przyczyną ok. 7 mln przedwczesnych śmierci rocznie, to problem globalny.

Bardzo cieszy mnie fakt, że w końcu przestaliśmy ignorować ten problem.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA