REKLAMA

Surface Pro z LTE Advanced oficjalnie zadebiutował. Łatwo go nie kupisz

Najciekawszy sprzęt do pracy od Microsoftu w końcu został oficjalnie zaprezentowany. Jedna z najlepszych hybryd na rynku została wzbogacona o modem LTE i… nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży.

31.10.2017 18.01
Surface Pro z LTE Advanced już oficjalnie dostępny
REKLAMA
REKLAMA

Surface Pro z LTE został dziś oficjalnie zapowiedziany przez firmę Microsoft. Co prawda producent ten wspominał już otwarcie o istnieniu takiego urządzenia, a my za każdym razem raportowaliśmy o jakichkolwiek wzmiankach na jego temat. Teraz jednak wiemy już o nim wszystko. No, a przynajmniej to, co Microsoft był łaskaw pokazać na oficjalnej prezentacji.

Najpierw pierwsze, najważniejsze i ciut rozczarowujące: Surface Pro z LTE nie będzie dostępny w wolnej sprzedaży. Z sobie tylko znanych przyczyn Microsoft wprowadzi tę hybrydę do oferty wyłącznie w modelu B2B. A więc będzie ona dostępna wyłącznie dla klientów firmowych. Szkoda, bo zapowiada się świetnie.

Hybryda zostanie wprowadzona do oferty w grudniu. Microsoft nie podał konkretnej daty, jednak należy zakładać, że będzie ona dostępna już od początku miesiąca.

Czym jest Surface Pro z LTE Advanced?

Odpowiedź na to pytanie musi być banalna: to najnowsza edycja Surface Pro, która będzie posiadała wbudowany modem LTE Advanced cat 9. Obsługuje 20 zakresów częstotliwości, będzie więc współpracować z każdym operatorem na świecie. Modem, wspierany przez 7 anten znajdujących się na górze wyświetlacza, ma pozwalać na maksymalną prędkość pobierania wynoszącą 450 Mb/s.

Zastosowano jednostkę firmy Qualcomm, zamiast tej od Intela. Choć Surface Pro z LTE Advanced posiada na pokładzie procesor Intel Core i5 najnowszej generacji, to Microsoft zdecydował się na moduł Snapdragon X16. Jak argumentuje producent, zastosowanie tego modemu umożliwiło osiągnięcie tak wysokich prędkości pobierania, tryb Always Connected (do którego wrócimy za chwilę), brak aktywnego chłodzenia i brak konieczności zwiększania grubości całej hybrydy.

Surface Pro z LTE Advanced będzie zarówno obsługiwał łączność aktywowaną za pośrednictwem karty nano-SIM, jak i też umożliwi subskrypcję za pośrednictwem eSIM. Ta druga opcja pozwala na kupienie przez Sklep Microsoft pakietu danych od dowolnego operatora obsługującego ten standard (na razie żaden polski operator go nie obsługuje) bez konieczności kupowania karty SIM.

Hybryda obsługuje też stan zasilania, który Microsoft nazywa Always Connected. Oznacza to, że nawet gdy uśpimy Surface’a, to i tak będzie on mógł dalej synchronizować dane przy śladowym zużyciu energii. Dzięki temu po wybudzeniu Surface Pro z LTE Advanced będzie miał już zsynchronizowaną pocztę, kalendarz i inne dane z odpowiednich aplikacji. Czas pracy na akumulatorze ma się nie różnić ani na jotę względem tradycyjnego Surface Pro, a jeżeli uruchomimy modem, ma on być niższy o 10 proc.

REKLAMA

Ceny i dostępne wersje Surface Pro z LTE Advanced?

Niestety nie znamy jeszcze polskich cen tej hybrydy. Na razie możemy przekazać tylko te amerykańskie. Za wersję z Core i5, 4 GB RAM i 128 GB pamięci masowej będziemy musieli zapłacić 1150 dol. Z kolei za wersję z Core i5, 8 GB RAM i 256 GB pamięci masowej zapłacimy 1450 dol.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA