REKLAMA

Smartfon zamiast drugiego monitora do obróbki zdjęć. Tak, jest na to aplikacja

Nie masz drugiego monitora, a chcesz obrabiać zdjęcia jak profejonalista? Wystarczy dodatkowa aplikacja.

10.10.2017 11.29
Control Room ma ambicje, by zastąpić drugi monitor przy edycji zdjęć
REKLAMA
REKLAMA

No dobrze, być może aplikacja Control Room nie zastąpi drugiego monitora, ale jednocześnie nie nadwyręży domowego budżetu. Namiastkę pracy na dwa ekrany uzyskasz za 18 zł, a więc znacznie poniżej ceny jakiegokolwiek zewnętrznego ekranu.

Dwa monitory przy obróbce zdjęć to świetny wybór.

Jeśli obrabiasz zdjęcia na jednym monitorze, musisz zmieścić na nim wszystkie elementy interfejsu programu. To sprawia, że niekończąca się lista suwaczków rywalizuje o miejsce z fotografią, którą własnie obrabiasz.

W przypadku Lightrooma przesiadka na zestaw z dwoma monitorami daje znacznie większe pole manewru. Mamy do dyspozycji kilka użytecznych opcji podglądu, a wśród nich mojego faworyta: podgląd pełnego zdjęcia na drugim monitorze, bez żadnych elementów interfejsu. Jeśli nie masz drugiego monitora, a chcesz podejrzeć ten widok, możesz go zasymulować, włączając w Lightroomie menu „Window” -> „Secondary Display” i wybierając jedną z dostępnych opcji widoku.

 class="wp-image-606776"

Control Room to aplikacja do obsługi Lightrooma.

Control Room to aplikacja, która wyświetla cały panel edycji Lightrooma zawierający wszystkie suwaki i przełączniki. Dzięki temu przy pracy na jednym monitorze możemy powiększyć zdjęcie na cały ekran, a interfejs będziemy widzieć w aplikacji.

Control Room można pobrać na urządzenia mobilne z Androidem i iOS. W pierwszym przypadku kosztuje 17,99 zł, a w drugim 18,99 zł. Aplikacja do działania wymaga również zainstalowania darmowej wtyczki do Lightrooma o nazwie Control Room Plugin. Rozwiązanie działa tylko w Lightroomie 6 lub CC.

Przede wszystkim widać, że aplikacja wyszła spod ręki programisty-pasjonata. Control Room jest funkcjonalnym narzędziem, które działa w czasie rzeczywistym, ale raczej nikogo nie urzeknie swoim wyglądem.

Cztery główne tryby działania obejmują panel Develop, zarządzanie presetami, moduł Library, a także ustawienia aplikacji. Najważniejszy jest panel Develop, dający dostęp do wszystkich narzędzi Lightrooma związanych z obróbką. Panel jest podzielony na sekcje, tak jak w desktopowym programie.

 class="wp-image-606779"

Niestety w aplikacji nie wykorzystamy narzędzi Lightrooma, które w interfejsie znajdują się pod okienkiem histogramu. Jest to m.in. narzędzie do przycinania i pędzel do rysowania warstw. Użyteczność obu tych rozwiązań na smartfonie jest dyskusyjna, ale warto mieć świadomość, że nie uda nam się przeprowadzić całej edycji na ekranie smartfona.

W czym Control Room jest lepszy od Lightroom Mobile?

Lightroom Mobile to „aplikacja towarzysząca”, w której wygodnie ocenimy i przejrzymy zdjęcia, ale pod względem obróbki ustępuje ona możliwościom desktopowego programu. Lista funckji jest stale rozwijana, ale nadal nie pokrywa się z możliwościami panelu Develop w Lightroomie.

REKLAMA

Do tego Lightroom Mobile zakłada pracę na ekranie smartfona. Z kolei Control Room został pomyślany w taki sposób, że zdjęcie oglądamy na monitorze komputera, a obróbkę przeprowadzamy na smartfonie. Mamy więc dwie odrębne filozofie działania.

Control Room zbiera póki co bardzo dobre opinie użytkowników, więc jeśli szukałeś rozwiązania, które poprawi funkcjonalność Lightrooma, nowa aplikacja może być strzałem w dziesiątkę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA