1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Kindle Oasis 2 spełnieniem marzeń każdego fana e-booków. To pierwszy wodoodporny czytnik Amazonu

Amazon pokazał właśnie zupełnie nowy czytnik e-booków. Kindle Oasis 2 z wodoodporną obudową jest nie tylko większy i lepszy od poprzednika, ale również tańszy.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków
175 interakcji
dołącz do dyskusji

Czytniki e-booków dzielą się na rodzinę Kindle i… wszystko inne. Producenci urządzeń tego typu dwoją się i troją, by dorównać Amazonowi, ale gigant ze Stanów Zjednoczonych nie daje się strącić z pozycji lidera. Stosunek ceny do jakości produktów tej firmy jest nadal nie do przeskoczenia.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków

Kindle Oasis 2 ugruntuje pozycję Amazonu.

Dość wiarygodne plotki o pierwszym wodoodpornym Kindle’u pojawiały się od kilku dni. Amazon postanowił odsłonić karty i zaprezentował właśnie Kindle Oasis 2, czyli bezpośredniego następcę swojego sztandarowego czytnika o niesymetrycznej obudowie.

Kindle Oasis 2 jest wyjątkowy pod kilkoma względami. Nie tylko łączy w sobie najlepsze cechy poprzednich czytników Amazonu, ale wprowadza po raz pierwszy w historii firmy obudowę odporną na działanie wody. Amazon dogania tym samym konkurencję, bo od dawna są dostępne wodoodporne czytniki innych firm.

Amazon zdecydował się też wreszcie na większy wyświetlacz.

Do tej pory nie licząc modeli sprzed wielu lat, czytniki z rodziny Kindle miały ekrany o przekątnej długości 6 cali. Kolejne generacje różniły się zagęszczeniem pikseli i jakością obrazu, a w nowszych modelach stosowano podświetlenie, ale przekątna pozostawała niezmienna.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków

Kindle Oasis zrywa z tradycją. Najnowszy sztandarowy czytnik Amazonu ma wyświetlacz Carta o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1680 na 1264 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie ok. 300 ppi - takie samo jak w dotychczasowych czytnikach.

Ponieważ poprzedni model miał już bardzo niewielkie ramki dookoła wyświetlacza, to Kindle Oasis 2 jest od niego wyraźnie większy.

Nie uznaję gabarytów Kindle Oasis 2 za wadę. Stary Oasis jest naprawdę filigranowym czytnikiem. Wolę większe urządzenie, na którym zmieści się więcej treści. Wymiary Kindle Oasis 2 to 159 mm na 141 mm na 8.3 mm (w najgrubszym miejscu) lub 3,4 mm (w najcieńszym). Urządzenie waży 194 gram.

Cieszy fakt, że Amazon zdecydował się zastosować w Kindle Oasis 2 znaną z poprzednika niesymetryczną obudowę. Jedna strona ma grubszą ramkę, na której znalazły się przyciski, a urządzenie można trzymać tak samo wygodnie lewą i prawą dłonią. Urządzenie jest grubsze pod palcami i cieniutkie na pozostałej powierzchni.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków

Czytnik Kindle Oasis 2 spełnia normę IPX8. Urządzenie można zanurzyć na godzinę na głębokość do 2 metrów i nic mu się nie stanie. Pozwoli to korzystać z czytnika bez stresu np. na plaży lub w wannie. Kindle Oasis 2 nawet jeśli wpadnie do wanny to nie uszkodzi się tak, jak jego poprzednik lub… papierowa książka.

Amazon stworzył urządzenie do e-booków i audiobooków w jednym.

Producent czytników Kindle jest właścicielem sklepu Audibile, w którym można kupować audiobooki na podobnych zasadach, co w polskiej Audiotece. Sklep spięty jest z ekosystemem Kindle i pozwala na synchronizację postępów w czytaniu pomiędzy książką w wersji elektronicznej oraz audio.

Kindle Oasis 2 pogłębia tę integrację. Książki audio z Audible będzie można pobierać do pamięci czytnika na podobnej zasadzie, co do aplikacji Kindle lub Audible na smartfony. W urządzeniu nie ma co prawda portu minijack, ale słuchawki można podłączyć poprzez moduł Bluetooth.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków

Cena Kindle Oasis 2 jest niższa niż w przypadku poprzednika.

Dotychczasowy najdroższy czytnik kosztował w Stanach Zjednoczonych 289,99 dol. Kindle Oasis 2 sprzedawany jest w cenie 249,99 dol. Na pierwszy rzut oka taniej, ale jest jednak haczyk: poprzedni model był dostępny wyłącznie w zestawie z oryginalnym etui z dodatkowym akumulatorem.

Zwykłe etui (w nowej wersji z podstawką) do Kindle Oasis 2 to koszt 44,99 dol. Cena zestawu rośnie 294,99 dol. Nieco więcej niż w przypadku poprzednika, ale zarazem mniej, niż się spodziewałem, biorąc pod uwagę liczne nowości. Ciekaw jestem jak teraz spadną ceny Kindle Oasis pierwszej generacji.

Kindle Oasis 2 można już zamowić w Europie. Nowy model wyceniono na 249,99 euro w wersji z 8 GB pamięci, 279,99 euro w wersji z 32 GB pamięci i 319,99 euro za czytnik z 32 GB pamięci i modułem LTE (za okładkę trzeba zapłacić 44,99 euro w wersji zwykłej lub 59,99 euro w wariancie premium). Wysyłka rusza 31 października.

amazon kindle oasis 2 czytnik e-booków

Zamawiając do Polski, za Kindle Oasis 2 w najprostszej wersji trzeba będzie zapłacić nieco ponad tysiąc złotych.

Urządzeniu na papierze niewiele brakuje do ideału. Amazon nie byłby jednak sobą, gdyby jego czytnik nie miał jednej malutkiej wady. W przypadku pierwszej wersji Kindle Oasis zabrakło znanej z Kindle Voyage automatycznej regulacji podświetlenia ekranu, którą dodano dopiero w 2. generacji.

Niestety i tym razem Amazon coś przeoczył. Kindle Oasis ładowany jest za pośrednictwem kabla microUSB. Ponieważ taki czytnik to zakup na lata, to szkoda, że Amazon nie zdecydował się na przyszłościowy port USB-C, do którego można byłoby podłączyć też przewodowe słuchawki.