1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Gry

Katowice polską stolicą e-sportu. W 2018 dwie wielkie imprezy: ESL One oraz IEM

Intel Extreme Masters nie będzie jedyną imprezą e-sportową, która w przyszłym roku zawita do katowickiego Spodka. Tydzień przed IEM odbędzie się równie ważny turniej ESL One Katowice, na którym zobaczymy najlepsze drużyny grające w Dotę 2.

esl facebook

Katowicki Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe po raz kolejny staną się arenami jednych z najbardziej prestiżowych turniejów – ESL One Katowice powered by Intel (24-25 lutego) oraz Intel Extreme Masters World Championship Katowice (2-4 marca).

Zmagania te przyciągną najlepsze drużyny i zawodników Dota 2, CS:GO i StarCraft II. Podobnie jak w poprzednich latach wstęp na oba wydarzenia będzie całkowicie darmowy. Już niebawem w sprzedaży pojawią się bilety wcześniejszego wstępu, których część gwarantuje także gadżety, miejsca siedzące czy nocleg. Ale na pewno zainteresowało was coś zupełnie innego...

Po raz pierwszy na Intel Extreme Masters nie odbędzie się turniej w League of Legends.

Oficjalny komentarz w tej sprawie, jeszcze w maju wydał Michał „Carmac” Blicharz:

— Zrezygnowaliśmy z organizacji wydarzeń IEM-owych będąc podporządkowanym do kalendarza Riot. Obecnie podczas off-sezonu zachodni gracze mają przerwę od gry lub decydują się na transfery, zaś w Chinach oraz Korei prowadzone są inne rozgrywki. Próba obejścia tych ograniczeń nie wydaje się właściwym wyborem w kwestii rozwoju.

Fani League of Legends z pewnością muszą być zawiedzeni takim rozwojem spraw, ale nie ma tego złego. W przyszłym roku, zamiast LoL-a w Katowicach, będziemy oglądać rozgrywki w o wiele ciekawszą grę z gatunku MOBA. Dota 2 wywodzi się bezpośrednio z produkcji, która zapoczątkowała ten gatunek.

intel extreme masters 2018

Chodzi oczywiście o Dota Allstars, która w zamierzchłych czasach powstała jako mod do Warcrafta 3. W 2009 r. firma Valve skontaktowała się z jednym z twórców Doty - Icefrogiem i zaproponowała mu stworzenie wiernej kopii Doty na silniku Source. Tak narodziła się Dota 2, która obecnie jest najbardziej dochodową dyscypliną e-sportową na świecie. Najlepszym tego dowodem jest tegoroczna pula turnieju The International - 24,78 mln dol.

Turniej organizowany w Katowicach przez ESL i firmę Intel będzie pierwszym turniejem typu Major w Dotę 2 organizowanym w Polsce. Szesnaście najlepszych drużyn z całego świata powalczy o lwią część puli nagród. W tej znajdzie się ok. 3 600 000 złotych oraz 1 500 punktów rankingowych, mogących dać awans na kolejną imprezę z cyklu The International. Zawody potrwają w sumie sześć dni, a faza pucharowa zagości na dużej scenie w Spodku 24-25 lutego 2018.

Tydzień później rozpocznie się Intel Extreme Masters 2018.

intel extreme masters 2018

Światowe finały dwunastego sezonu Intel Extreme Masters, najbardziej prestiżowego i najdłużej działającego gamingowego cyklu turniejów, mają być największym i najbardziej lukratywnym wydarzeniem w historii IEM.

Podczas Intel Extreme Masters World Championship Katowice wyłonieni zostaną mistrzowie świata w Counter-Strike: Global Offensive i StarCraft II. Zmagania będą trwały sześć dni, a same play-offy odbędą się 2-4 marca 2018 roku w Spodku. Szesnaście najlepszych drużyn CS:GO z całego globu rywalizować będzie o najwyższą w historii cyklu pulę nagród wynoszącą ok. 2 mln zł. Z kolei zawodnicy StarCraft II będą walczyć o 900 tys. zł. Zwycięzca turnieju w SC2 uzyska również bezpośredni awans na WCS Global Finals.

Oprócz ESL One i IEM, do Katowic wrócą największe targi utrzymane w tematyce e-sportowej – IEM Expo, które ponownie odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jednak tym razem odwiedzający będą mogli obcować z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w gamingu przez oba weekendy. Na IEM Expo składać się będzie ponad 8000 m2 przestrzeni wystawienniczej, na której znajdą się chociażby trzy e-sportowe sceny, Intel Experience Zone oraz strefa biznesowa.

W Intel Experience Zone odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, zagrać w niedawno wydane gry, przetestować sprzęt i wypróbować technologię VR. IEM Expo to także świetna szansa do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Przedstawiciele firm będą mogli się bowiem spotkać w stworzonej w tym celu strefie.

Bilety na ESL One Katowice i na Intel Extreme Masters 2018

intel extreme masters 2018

Bilety wcześniejszego wstępu na ESL One Katowice powered by Intel oraz na Intel Extreme Masters Katowice World Championship i IEM Expo będą dostępne od 2 listopada na stronie Ticketmaster. Przypominam, że są to bilety typu VIP, których nie musicie kupować. Wstęp na oba wydarzenia jest całkowicie bezpłatny. Niestety wiąże się to ze staniem w długiej kolejce do wejścia.