REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Sparaliżowane usługi operatorskie w znacznej części Polski. Awarie w sieciach: Orange, T-Mobile, Play, Plus, Netia i UPC

Masa Polaków została odciętych od dostępu do sieci komórkowej oraz Internetu. Plus, Orange, UPC, Netia, T-Mobile, Play - klienci najważniejszych usługodawców działających w naszym kraju skarżą się na niedziałające usługi. Gdzie występują awarie i co właściwie nie działa?

06.10.2017
15:14
Sparaliżowane usługi telekomunikacyjne w znacznej części Polski. Awarie w sieciach: Orange, T-Mobile, Play, Plus, Netia i UPC
REKLAMA
REKLAMA

Niedogodności związane z brakiem dostępu do sieci mogą być skutkiem przejścia orkanu Ksawerego przez Polskę. Jak podaje TVN24, silny wiatr o mocy zbliżonej do huraganu doprowadził do śmierci dwóch osób, obrażeń kilkudziesięciu kolejnych oraz zniszczeń wielu instalacji. W tym infrastruktury odpowiedzialnej za sieć komórkową oraz dostęp do Internetu. Które firmy mają największy problem ze zniszczeniami i awariami? Podsumowujemy:

Awaria w sieci Plus

Awaria Plus - brak zasięgu, nie działa internet class="wp-image-604967"
Awaria Plus: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

Klienci Plusa w wielu miejscach Polski raportują, że od rana nie mają dostępu do sieci. Prawie 40 proc. wszystkich zgłoszeń z ostatnich 24 godzin dotyczy problemów z Internetem. Niektóre obszary zostały również w całości wyłączone z zasięgu komórkowego, jak na przykład Żary w województwie lubuskim.

Dodzwaniając się na infolinię operatora, ten przyznaje, że zmaga się z awariami o ogólnopolskim zasięgu. Plus twierdzi, że naprawa może potrwać kilka dni, ale wiele regionów odzyska zasięg komórkowy oraz dostęp do sieci jeszcze w piątek.

Najwięcej zgłoszeń awarii Plusa pochodzi z miast: Poznań, Warszawa, Wrocław, Żagań, Kraków, Łódź, Gdańsk i Zielona Góra.

Orange - nie działa internet

Awaria Orange - nie działa internet  class="wp-image-604952"
Awaria Orange: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

Klienci sieci Orange zmagają się z problemami od około 8:00 rano. Aż 40 proc. zgłoszeń dotyczy mobilnego Internetu. Do tego dochodzą problemy z zasięgiem sieci komórkowej oraz Internetem stacjonarnym. W oparciu o zgłoszenia klientów wynika, że najwięcej problemów występuje w województwach wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Raportów awarii jest jednak porównywalnie mniej niż w sieci Plus (mniej więcej o 1/3).

Najwięcej zgłoszeń o problemach z Orange pochodzi z miast: Kraków, Wrocław, Warszawa, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Lublin.

Play: problemy z internetem

Awaria Play - nie działa internet mobilny class="wp-image-604958"
Awaria Play: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

Jeszcze mniej problemów odnotowują klienci Playa, chociaż w przypadku tego operatora również doszło do większej niż zwykle intensyfikacji zgłoszeń o problemach. Klienci tego operatora od 7:00 uskarżają się na problem z mobilnym Internetem, który aktualnie jest przedmiotem ponad połowy wszystkich zgłoszeń. Tak jak w przypadku Plusa, najbardziej dotknięte awariami wydaje się województwo lubuskie.

Najwięcej zgłoszeń o problemach w sieci Play pochodzi z miast: Łódź, Siedlce, Rypin, Kraków, Wrocław, Poznać i Warszawa.

Brak zasięgu w T-Mobile

TMobile - brak zasięgu, awaria sieci class="wp-image-604931"
Awaria T-Mobile: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

W przeciwieństwie do poprzednich telekomów, użytkownicy T-Mobile najbardziej uskarżają się na zasięg sieci komórkowej oraz przerywane połączenia głosowe. Tych problemów dotyczy aż 46 proc. zgłoszeń z ostatnich 24 godzin. Podobnie jak w przypadku Playa i Plusa, w najgorszej sytuacji wydają się być abonenci z województwa lubuskiego.

Najwięcej zgłoszeń o problemach w sieci T-Mobile pochodzi z miast: Kostrzyn nad Odrą, Lublin, Szczecin, Poznań, Gdańsk i Wrocław

UPC: awaria internetu

Awaria UPC: nie ma internetu class="wp-image-604937"
Awaria UPC: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

Klienci sieci kablowej UPC mają problem z dostępem do Internetu oraz powiązanych usług dodatkowych, takich jak odbiór telewizji. Podobnie jak w przypadku innych usługodawców, awarie są odnotowywane od godziny 8:00. Spora grupa użytkowników dotkniętych awariami pochodzi ze Śląska. UPC twierdzi, że do godzin wieczornych powinno uporać się z większością zaistniałych problemów.

Najwięcej zgłoszeń o problemach z UPC pochodzi z miast: Katowice, Tychy, Zielona Góra, Warszawa, Bydgoszcz i Kraków.

Netia: brak internetu

Netia - awaria internetu class="wp-image-604955"
Awaria Netia: mapa pokazuje, gdzie występują problemy z dostępem do usług. źródło: downdetector.pl

Również abonenci Netii odnotowują problemy spowodowane nocnymi zawieruchami. Aż 80 proc. wszystkich zgłoszeń w stosunku do tego usługodawcy dotyczy problemów z dostępem do Internetu. Jak zwykle najbardzej dotkniętym regionem wydaje się być województwo lubuskie. Infolinia Netii tłumaczy, że jest świadoma problemów, a naprawy usterek zostały już rozpoczęte.

Najwięcej zgłoszeń o problemach z Netią pochodzi z miast: Żagań, Tychy, Nowa Sól, Zamość, Wrocław, Legnica, Katowice.

Inne awarie i problemy

Mniejsze awarie dotknęły klientów firm Vectra, Multimedia i Cyfrowy Polsat.

W wielu regionach Polski nie było też prądu przez wiele godzin.

W terenie pracuje już ponad 1600 energetyków, którzy z użyciem sprzętu ciężkiego usuwają awarie. Sytuacja jest trudna. W okolicach Zawiercia na linię energetyczną runęło w jednym momencie 30 drzew. Jest wiele złamanych i powalonych słupów oraz zerwanych przewodów elektrycznych - informuje Tauron.

Dostawcy energii przywracają prąd w kolejnych miastach i miejscowościach, ale prace postępują stosunkowo wolno ze względu na rozległe zniszczenia, których skutki odczuły setki tysięcy Polaków.

W kulminacyjnym momencie orkanu na obszarze spółki bez zasilania było ponad 318 tys. odbiorców. W ciągu ostatnich godzin zasilanie zostało przywrócone do 240 tys. gospodarstw domowych - informuje Tauron.

AKTUALIZACJA 18:00

Touron przekazał mediom następującą informację:

TAURON przywrócił zasilanie u ponad 90% klientów

Energetycy TAURON Dystrybucji od kilkunastu godzin nieprzerwanie pracują nad przywróceniem energii elektrycznej dla klientów południowej Polski. Od czwartkowego wieczoru spółka zarejestrowała ponad 4700 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. Awarie usuwa blisko 2000 energetyków.

Pierwsze uderzenie żywiołu i silne podmuchy wiatru spowodowały wyłączenia 33 linii wysokiego napięcia i ponad 5 tys. stacji elektroenergetycznych. W konsekwencji w czwartek późnym wieczorem ponad 318 tys. odbiorców na południu Polski pozostawało bez prądu. W ciągu ostatnich godzin zasilanie zostało przywrócone do 290 tys. gospodarstw domowych.

TAURON zmobilizował wszystkie siły do walki z żywiołem, zarówno brygady własne, jak i firm zewnętrznych. W terenie nieprzerwanie awarie usuwa blisko 2000 osób. Do lokalizacji miejsc awarii energetycy używali specjalnych śmigłowców przystosowanych do tego celu. Do usuwania uszkodzeń skierowano ok 950 pojazdów koniecznych do odbudowy infrastruktury, w tym sprzęt specjalistyczny w postaci koparek, dźwigów, podnośników i dłużyc.

REKLAMA

W wyniku działania niszczycielskiej siły wiatru zostało uszkodzonych ponad 130 słupów energetycznych, zerwanych blisko 500 przewodów, wyłączonych ponad 400 ciągów linii energetycznych, uszkodzonych 8 stacji transformatorowych.

Na godzinę 16.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA wciąż bez zasilania pozostaje ok 30 tysięcy klientów. Nadal najtrudniejsza jest sytuacja w województwach śląskim i dolnośląskim, gdzie bez zasilania pozostaje jeszcze odpowiednio 10 i 13 tys. odbiorców. W województwach małopolskim i opolskim bez zasilania jest jeszcze 6 i 2 tys. odbiorców. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych może potrwać do późnych godzin wieczornych, natomiast uszkodzenia na niskim napięciu będą jeszcze usuwane w sobotę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA