REKLAMA

Stało się. Adobe zabiło pudełkowego Lightrooma i prezentuje zupełnie nowego Lightrooma CC

Adobe właśnie zaprezentowało potężną aktualizację Lightrooma, która wywraca do góry nogami to, co znaliśmy. Powitajcie nowego Lightrooma CC.

18.10.2017 16.05
Adobe Lightroom CC
REKLAMA
REKLAMA

Dziś Adobe pokazało zupełnie nowy program Lightroom CC, który bardzo mocno bazuje na chmurze i korzysta z nowego interfejsu użytkownika. Jednocześnie program, który do nosił nazwę Lightroom CC został przemianowany na Lightroom Classic CC.

Do tego pożegnaliśmy pudełkową wersję programu. Od teraz obie odsłony Lightrooma będą sprzedawane tylko w ramach abonamentu Creative Cloud. Wszyscy spodziewaliśmy się, że ten moment w końcu nadejdzie, ale i tak jest zaskoczeniem.

Nowy Lightroom CC to program zbudowany od zera.

Adobe Lightroom CC class="wp-image-611533"

Program zyskał nowy interfejs, który wygląda o wiele nowocześniej od poprzednika. Lightroom CC bardzo mocno skupia się na chmurze i na integracji z innymi urządzeniami. Adobe dołącza do programu 1 TB darmowej przestrzeni na dane.

Docelowo obrabiane fotografie mamy przechowywać w chmurze i odrabiać na dowolnym urządzeniu - komputerze, smartfonie lub tablecie z systemami Android i iOS, a także w przeglądarce na lightroom.adobe.com. Wszystkie zmiany będą synchronizowane na innych urządzeniach w czasie rzeczywistym.

Adobe Lightroom CC class="wp-image-611536"

Możliwościom programu przyjrzę się bliżej w ciągu nadchodzących dni, ale na pierwszy rzut oka wygląda na to, że zakres funkcji jest bardzo zbliżony do dotychczasowego Lightrooma. Widać jednak różnice: m.in. brak modułów Web, Book i Map, czy brak możliwości łączenia zdjęć do panoramy lub do HDR-a.

Lightroom 7.0 to teraz Lightroom Classic CC.

Siódma odsłona programu zmieniła nazwę na Classic CC. W jej przypadku mamy do czynienia z dobrze znanym interfejsem. Classic jest nastawiony na działanie lokalnie, na plikach przechowywanych w pamięci komputera.

Jeśli chodzi o zmiany w nowej wersji, jest ich niewiele. Adobe obiecuje poprawę wydajności, ulepszony obieg pracy w trybie Podgląd i nowe maski tworzone w oparciu o Pędzel dopasowania, Filtry radialne i Filtry stopniowane.

Pojawił się też nowy cennik pakietów Creative Cloud dla fotografów.

Lightrooma możemy teraz kupić w trzech wariantach:

  • pojedyncza aplikacja Lightroom CC wraz z 1 TB przestrzeni na dane za 12,29 euro/mies.,
  • plan fotograficzny obejmujący Lightrooma CC, Lightrooma Classic CC i Photoshopa CC z 1 TB przestrzeni na dane za 24,59 euro/mies.,
  • plan fotograficzny obejmujący Lightrooma CC, Lightrooma Classic CC i Photoshopa CC 20 GB przestrzeni na dane za 12,29 euro/mies.

Nowa wersja Lightrooma CC budzi wiele pytań.

REKLAMA
Adobe Lightroom CC class="wp-image-611539"

Pytań jest mnóstwo, a z pewnością przybędzie ich jeszcze więcej po sprawdzeniu Lightrooma CC. Zmiana jest radykalna. Lightroom jest podstawowym narzędziem wielu fotografów, od którego zależy jakość i szybkość pracy. Zobaczymy, czy profesjonaliści przejdą na nową wersję programu, czy zdecydują się na bardziej klasyczne rozwiązanie pt. Lightroom Classic CC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA