Sprzęt  / Artykuł

Xiaomi Mi Note 3 wygląda jak Mi 6, ale nie daj się nabrać - te smartfony dzieli naprawdę sporo

Picture of the author

Podczas dzisiejszej konferencji zaprezentowano Xiaomi Mi Note 3, czyli większą wersję sztandarowego modelu Xiaomi Mi 6 obecnego na rynku od kilku miesięcy.

Przyznam, w porównaniu tym jest nieco przesady, mimo że w swoich materiałach promocyjnych użyło go nawet Xiaomi. Mamy tu do czynienia z podobnie wyglądającym telefonem. Sprzętem opakowanym w niemal identyczną obudowę wykonaną ze szkła. Jest on także wyposażony w aparat znany z Xiaomi Mi 6, który robi naprawdę ładne zdjęcia.

Jednak okazuje się, że różnice między tymi modelami są naprawdę spore i nie ograniczają się wyłącznie do wielkości wyświetlacza.

Czym Xiaomi Mi Note 3 różni się od Xiaomi Mi 6?

Przede wszystkim rozmiarem. Xiaomi Mi 6 to dosyć mały smartfon, wyposażony w 5,15-calowy wyświetlacz. Mi Note 3 jest od niego zauważalnie większy i ma ekran o przekątnej 5,5”. Przez to obsługa nowego telefonu przy użyciu jednej ręki może być dosyć trudna. Warto o tym pamiętać przed zdecydowaniem się na jego kupno.

Jakością wykonania.

Bardzo istotną zaletą Xiaomi Mi 6 była szklana obudowa ze stalową ramką. Element ten znacznie zwiększał odporność telefonu na czynniki zewnętrzne, na przykład na upadki. Xiaomi Mi Note 3 ma podobnie wyglądającą obudowę z aluminiową ramką, która jest znacznie mniej wytrzymała. Oznacza to, że może być sprzętem znacznie bardziej podatnym na uszkodzenia niż Xiaomi Mi 6.

Akumulatorem.

Większa obudowa to też więcej miejsca na ogniwa. Dlatego właśnie Xiaomi Mi Note 3 wyposażono w akumulator o pojemności 3500 mAh. Nie jest to duża różnica względem Xiaomi Mi 6, którego akumulator charakteryzowała pojemność 3350 mAh i który oferował znacznie mniejszy ekran. Istnieje więc obawa, że Xiaomi Mi Note 3 będzie działał bez ładowania krócej niż mniejszy model.

Podzespołami.

Jest ona tym bardziej zasadna, że sercem Xiaomi Mi Note 3 nie jest procesor Qualcomm Snapdragon 835, a Qualcomm Snapdragon 660. Z jednej strony jest to słabszy układ, więc powinien cechować się mniejszy apetytem na prąd. Z drugiej strony jest on wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym, podczas gdy Snapdragon 835 jest wykonany w nowocześniejszej i bardziej energooszczędnej litografii 10-nanometrowej.

Trudno jest przewidzieć, czy Xiaomi Mi Note 3 będzie działać na ładowaniu krócej od Mi 6. Możemy być tylko pewni tego, że większy model będzie zauważalnie wolniejszy.  I co tu dużo mówić, nie jest to dobra informacja.

Xiaomi Mi Note 3 i Xiaomi Mi 6 to zupełnie różne telefony.

Mogą wyglądać tak samo, Xiaomi może zaklinać się, że to niemal bliźniacze modele, ale prawda jest zupełnie inna. Xiaomi Mi Note 3 najprawdopodobniej będzie cechować sią gorszą jakością wykonania niż Mi 6, będzie od niego wolniejszy i będzie też krócej działał bez ładowania.

Co więcej, cena startowa obu modeli wynosi 2499 juanów, przez co w mojej opinii Xiaomi Mi Note 3 jest modelem zupełnie nieopłacalnym. Gdybym miał teraz wybierać między tymi dwoma urządzeniami, nie wahałbym się ani chwili i wydałbym pieniądze na znacznie lepsze Xiaomi Mi 6.

Obejrzyj naszą recenzję Xiaomi Mi6:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst