REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft zabiera firmom Skype’a. Oferuje za to firmowego… Windowsa 10 S

Microsoft wykorzystał konferencję Ignite by ostatecznie potwierdzić: Skype dla Firm (dawniej Lync) przestanie istnieć. Zaskoczył jednak przygotowaniem nowej dystrybucji Windows: Windows 10 S Enterprise.

26.09.2017
13:12
Skype dla Firm Microsoft Teams Windows 10 S Enterprise
REKLAMA
187 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

O zakończeniu rozwoju Skype’a dla Firm mówiono już od jakiegoś czasu. Właściwie, to nawet pracownicy Microsoftu półoficjalnie o tym wspominali. Teraz wiemy już na pewno: komunikator dla firm przestaje istnieć, bo zacznie się dublować ze znacznie ważniejszą dla Microsoftu usługą. Naturalnie, nie zniknie od razu; firmy mają jeszcze bardzo wiele czasu na przesiadkę na nowsze rozwiązanie. Co więcej, wkrótce pojawi się nowy serwer Skype dla Firm dla przedsiębiorstw, które chcą usługę hostować u siebie. Czas jednak zacząć myśleć o przesiadce na nowy komunikator.

Tym nowym komunikatorem jest Microsoft Teams, a więc odpowiedź Microsoftu na Slacka.

Teams już teraz przejmuje wszystkie funkcjonalności Skype’a dla Firm i – co szczególnie ważne – ruch ten spotyka się z aprobatą klientów. Bo Teams okazały się sukcesem. Niezupełnie detronizującym Slacka, jednak będącym dla niego poważnym zagrożeniem.

Slack nadal króluje w małych firmach, które nie wykorzystują korporacyjnych wersji usług Office 365. Jednak te firmy, które i tak płacą abonament za biurowe usługi Microsoftu, nie widzą powodu by dopłacać do Slacka, skoro mają bliźniacze Teams już w pakiecie, pięknie zintegrowane z pozostałymi rozwiązaniami firmowymi Microsoftu. Teraz, gdy Teams przejmie funkcjonalność Skype’a dla Firm, Slackowi będzie jeszcze trudniej walczyć o klientów w postaci dużych firm.

Wchłonięcie Skype dla Firm przez Microsoft Teams to nie koniec. Microsoft wprowadza korporacyjną wersję Windows 10 S.

Na konferencji Ignite ogłoszono również rychłą dostępność komputerów dla pracowników pracujących w terenie, które będą pracować pod kontrolą Windows 10 S Enterprise. Komputery te będą produkować Fujitsu, HP i Lenovo, a ich ceny mają zaczynać się od 275 dol. Pojawią się też droższe urządzenia z tym systemem, w tym Microsoft Surface Laptop.

Skype dla Firm Microsoft Teams Windows 10 S Enterprise class="wp-image-596912"
REKLAMA

Wszystkie komputery z Windows 10 S prezentowane na Ignite będą dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku (za wyjątkiem Lenovo, które wprowadzi do sprzedaży model V330 z Windows 10 S Enterprise na początku przyszłego roku). Co ciekawe, wszystkie prezentowane laptopy mają 14-calowe wyświetlacze.

Obie zapowiedzi nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Microsoft od dawna mówi o unifikacji platform komunikacyjnych w firmach (ciekawe co w takim razie się stanie z Yammerem), a Windows 10 S – jak wielokrotnie powtarzałem – to przyszłość systemu Windows i przyszła podstawowa wersja tego systemu operacyjnego. Tyle że tak jak dalszy rozwój Teams jest bez wątpienia mile widziany przez większość klientów, tak popularność Windows 10 S Enterprise w firmach – systemu teoretycznie wymarzonego przez sysadminów – pozostaje pod znakiem zapytania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA