REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Podkładka chłodząca do laptopa na wypasie. Cooler Master MasterNotepal Maker - recenzja Spider's Web

MasterNotepal Maker to chłodząca podkładka do laptopa, która diametralnie różni się od większości podobnych gadżetów, jakie widzimy w sklepach i marketach. Cooler Master postanowił stworzyć produkt typu premium, z masą dodatkowych usprawnień oraz funkcjonalności.

14.09.2017
14:26
MasterNotepal Maker to podkładka chłodząca na grubym wypasie
REKLAMA
REKLAMA

MasterNotepal Maker to najbardziej rozbudowana edycja podkładki znajdującej się w ofercie Cooler Mastera. Zestaw składa się z aluminiowej tacki, solidnego plastikowego spodu umożliwiającego regulację wysokości, ale również dodatkowego hubu z gniazdami USB oraz dwóch wentylatorów. Wszystko to można złączyć w jedną, spójną i trwałą konstrukcję. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z dodatkowych gadżetów pokroju hubu USB, odciążając w ten sposób podstawkę. Użytkownik ma tutaj pełną dowolność konfiguracji, co jest wielkim atutem produktu za około 250 zł.

Pierwsze, co rzuca się w oczy przy podkładce MasterNotepal Maker, to estetyka produktu.

 class="wp-image-591387"

Nie ukrywam, że to właśnie za sprawą wyglądu zainteresowałem się tym modelem. Zamiast czarnej, plastikowej, płaskiej tacki jakich masa na rynku, dostajemy aluminiową podkładkę o przyjemnie chropowatej fakturze w eleganckim, chłodnym, mocno biurowym kolorze. Tacka posiada przy tym masę okrągłych otworów, które pełnią ciekawą dodatkową funkcję, o czym poniżej.

W parze z podstawką znajdują się gumowe elementy - dwa dolne uchwyty oraz jedna pozioma belka. Ich instalacja jest opcjonalna, szybka i bajecznie prosta. Dzięki gumowym akcesoriom podstawka jest w stanie utrzymać najcięższe, 17,3 calowe gamingowe laptopy w niemal pionowej pozycji. Takie ułożenie docenią nie tylko gracze, ale również graficy oraz osoby pracujące przy rozmaitych projektach twórczych. Dzięki nóżce oraz gumowym chwytakom możemy podnieść ekran laptopa na wysokość swoich oczu, co jest bardzo ważnym udogodnieniem. Dzięki temu przestajemy się garbić, a sylwetka ulega wyprostowaniu.

 class="wp-image-591389"

Osoby, którym brakuje gniazd dla urządzeń USB, docenią dodatkowy hub wsuwany w obudowę podstawki.

Podłużny zbiór gniazd składa się z trzech złącz USB 2.0, jednego złącza USB 3.0 oraz jednego złącza micro USB. Do tego jest jeszcze gniazdo micro 3.0, za pomocą którego hub podstawki jest połączony z laptopem przy pomocy kabla dodanego do zestawu. Cooler Master jest przy tym niezwykle praktyczny, nawet do końcówki tego kabla dodając dodatkowe złącze USB. Co by tylko nie zabrać użytkownikowi cennego gniazda. Podoba mi się takie podejście.

Oczywiście hub wraz z dodatkowym kablem można wypiąć. Podłużny element jest wysuwany z ogumionej kieszonki. Co najlepsze, dodatkowe akcesorium potrafi wtedy służyć jako element zwiększający kąt nachylenia aluminiowej podstawki. Wygląda na to, że projektując MasterNotepal Makera nie pozostawiono żadnego miejsca na przypadkowość. Tyczy się to również okablowania - w tylną, gumową kieszeń został wszyty organizer, dzięki któremu wyeliminujemy plątaninę wokół laptopa.

 class="wp-image-591405"

Z punktu widzenia graczy, najważniejszym elementem zestawu będą dwa wentylatory.

Te mogą być zasilane zarówno z hubu USB, jak również złącza bezpośrednio w laptopie. Świetnym pomysłem jest to, aby oddać w ręce użytkownika możliwość decyzji, gdzie umieścić wentylatory. Te montuje się za pomocą gumowych wypustek, które wchodzą w otwory umieszczone w aluminiowej podstawce. Co za tym idzie, gracz ma pełną swobodę wyboru, gdzie je rozlokować. Pozwala to dopasować wentylację do architektury gamingowego laptopa. Jego układów CPU oraz GPU. Bardzo praktyczne rozwiązanie.

Będąc przy wentylatorach, mówimy o parze 8-centymetrowych urządzeń o mocy obrotowej 2000rpm. Wentylatory są przy tym stosunkowo ciche. Troszkę głośniejsze od sugerowanych przez producenta 28 dBA, ale wciąż nieporównywalnie cichsze od modeli wbudowanych w gamingowe laptopy. Do tego łopatki zostały schowane za aluminiową siatką. Dzięki temu nie ma mowy o żadnym przypadkowym wsadzeniu palca tam, gdzie nie trzeba. Sprzęt jest dziecio-koto-pso odporny.

 class="wp-image-591382"

MasterNotepal Maker to rozwiązanie kompletne. Od A do Z.

Aluminiowa podstawka świetnie radzi sobie z przewodnictwem ciepła. Hub USB to świetny prezent dla osób korzystających z wielu peryferyjnych urządzeń. Możliwość własnoręcznego rozłożenia wentylatorów jest istotna dla każdego gracza. Sześć ustawień nachylenia pozwoli dostosować podkładkę do własnych oczekiwań. Organizer na kable pozwala zachować porządek w miejscu pracy. Do tego zestaw Cooler Mastera po prostu dobrze wygląda.

Urządzenie jest eleganckie, solidne, wykonane ze świetnych materiałów, wszechstronne oraz konfigurowalne. Jedyne, co może w nim przeszkadzać, to masa. MasterNotepal Maker to aż 1,2 kg aluminium, gumy oraz plastiku. Nie ma to znaczenia podczas pracy przy biurku, ale już na kolana takiego molocha raczej nie weźmiemy. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypiąć wtedy samą tackę, która gwarantuje stały kąt nachylenia na poziomie 8 stopni.

Największe zalety:

  • Aluminiowe, eleganckie i solidne wykonanie
  • Wentylatory z możliwością ustawienia ich położenia
  • Opcjonalny hub USB oraz organizer okablowania
  • Sześć wysokości podstawki
  • Zestaw w pełni konfigurowalny, dobrze przemyślany

Największe wady: 

REKLAMA
  • Masa całego zestawu to 1,2 kg
  • 250 zł to dużo jak na chłodzącą podstawkę

Posiadając chłodzącą podstawkę MasterNotepal Maker, przestaje się myśleć o innych rozwiązaniach. To produkt przemyślany od A do Z. Taki, który w stu procentach zaspokaja potrzeby użytkowników chcących nabyć podkładkę pod laptopa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA