REKLAMA

Google walczy z fragmentacją. Dzięki Project Treble Android zyska 6 lat wsparcia

30.09.2017 08.17
Fragmentacja androida zmierza ku lepszemu. System zyska 6 lat wsparcia
REKLAMA

Wszyscy znamy bolączkę systemu operacyjnego Android, jaką jest jego fragmentacja. Google próbuje z tym walczyć, między innymi przebudowując jego architekturę.

REKLAMA

W tym celu powstał właśnie googlowy projekt o kryptonimie Project Treble, dzięki któremu Google ma nadzieję zmienić swój popularny mobilny system operacyjny tak, że będzie mógł się aktualizować modularnie. Wiąże się to również z wydłużeniem tzw. Long Term Support, który dotąd wynosił w Androidzie jedynie dwa lata.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

To co mamy teraz - ponieważ czas produkcji urządzenia to około rok, często zdarza się, że otrzymuje ono aktualizacje zaledwie przez kolejny rok i już tzw. LTS się kończy.

Dzięki projektowi Treble zaś wsparcie długotrwałe zostanie wydłużone trzykrotnie: aż to sześciu lat. Do tego nie jest to plan na przyszłość, dotyczący jakiś jeszcze nie wydanych urządzeń. Obejmie on nawet urządzenia z Androidem wyposażonym w jądro w wersji 4.4.

Skąd się wziął dotychczasowy termin dwuletni?

Został przejęty z czasu wsparcia jaki otrzymuje jądro Linuksa. Choć na co dzień tego nie pamiętamy, a Android ma na tyle silną indywidualną markę że jest postrzegany jako indywidualny produkt, to jednak jest on oparty o Linuksa i od rozwoju jego jądra zależny.

 class="wp-image-599936"

Android jest rodzajem nakładki na linuksowe jądro i całe zarządzanie pamięcią, procesami czy połączeniami sieciowymi odbywa się za jego pośrednictwem. Kolejne wersje Androida używają kolejnych nowszych wersji jądra - a od tego jak długo dana wersja jądra otrzymywała wsparcie w postaci np. poprawek bezpieczeństwa, zależało długoterminowe wsparcie związanej z nią wersji Androida.

Decyzja o zwiększeniu Long Term Support dla opartych o projekt Treble wersji Androida została ogłoszona w trakcie odbywającej się w San Francisco konferencji Linaro Connect. Decyzję o tym podjął Greg Kroah-Hartmann, który jest oficjalnym administratorem kodu jąder LTS.

Materiały z Linaro Connect (dostępne również za darmo na YouTube) to kopalnia wiedzy dla zainteresowanych technicznymi aspektami rozwoju Linuksa i Androida. Prezentację głównego inżyniera projektu Treble Ilyana Malcheva, w trakcie której ogłosił on plany długoterminowego wsparcia możecie obejrzeć poniżej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA