Tech  / Lokowanie produktu

Amazon w trakcie konferencji w Gdańsku zaprezentuje programistom swoje najnowsze technologie

Amazon to firma która zadziwia swoją wszechstronnością. Choć dla zwykłego konsumenta wydaje się być jedynie ogromnym i bardzo wygodnym sklepem internetowym oraz dostawcą czytników Kindle i książek do niego, ma ona też drugą twarz, widoczną dla inżynierów i twórców oprogramowania.

Usługi takie jak AWS (Amazon Web Services) to w tej chwili jedna z podstaw współczesnych usług webowych. W Amazon Web Services możemy się wyposażyć w maszyny wirtualne, bazy danych, usługi obliczeniowe, serwery web, składowanie danych i mnóstwo innych rodzajów usług. Na tych skalowalnych i konfigurowalnych usługach działa w tej chwili  „pod podszewką” spora część Internetu.

Dzięki AWS możesz między innymi posłuchać muzyki na Spotify, zarezerwować apartament w Airbnb, czy poczytać wiadomości w aplikacji Flipboard.

Tak naprawdę każdego dnia Amazon zdobywa klientów dla swojej usługi. Dzieje się tak za sprawą inżynierów, którzy rekomendują te usługi (mające zazwyczaj darmową wersję co ważne np. dla startupu). Programiści już poznali i nauczyli się korzystać z tych usług, głównie za sprawą dużej dostępności, dobrej dokumentacji, dobrej społeczności oraz wygodnego API (interfejsu dla programistów), dzięki któremu można oprogramować AWS z każdej platformy. Na co dzień widziałem implementacje w których z AWS korzystały rozwiązania pisane w Node.js, .NET czy w Javie jak również kilka aplikacji mobilnych na różnych platformach - wszystko to w obrębie jednego projektu.

Nic więc dziwnego że zainteresowanie wiedzą o technologiach programistycznych związanych z Amazon jest duże.

Wychodząc na przeciw temu zainteresowaniu firma organizuje (również w Polsce) swoje konferencje dla programistów i inżynierów pod nazwą Innovation@Amazon. W naszym kraju odbędzie się ona po raz drugi, w dniu 30. września w Gdańsku, w centrum kulturalnym Stary Maneż w Gdańsku.

Podczas tej jednodniowej konferencji inżynierowie i programiści z Amazon zaprezentują zagadnienia z zakresu IT rozwijane w różnych działach firmy takie jak coraz bardziej interesujące Machine Learning, Deep Learning, Robotics czy Alexa, często w kontekście AWS właśnie.

Wśród prelegentów znajdą się prawdziwe autorytety technologii Amazon. Będą to między innymi:

  • Jeff Barr, dyrektor ewangelistów Amazon Web Services, znany programistom głównie z oficjalnego bloga AWS na którym dzieli się z nimi informacjami o innowacjach w usłudze,
  • Max Amordeluso z Alexa Skills Set zajmujący się dodawaniem nowych umiejętności do inteligentnego asystenta Alexa,
  • Julien Simon z Amazon Web Services, pracujący wcześniej jako CTO/VP w największych start-upach z branży IT, który opowie o tym jak developerzy mogą korzystać z deep learningu w swoich aplikacjach,
  • Rafał Kukliński, dyrektor zarządzający w gdańskim oddziale R&D, który specjalizuje się z kolei w technologiach text-to-speech (zamiany tekstu na mowę).

Organizacja Innovation@Amazon to nie jest jedyny efekt zainteresowania Amazon tym regionem polski. Tak naprawdę Amazon w Gdańsku jest obecny od kilku lat na stałe. Od kiedy koncern przejął znaną firmę Ivona Software, zmienił ją w swoje centrum badań i rozwoju nad technologiami syntezy mowy, rozpoznawania oraz przetwarzania języka naturalnego.

To właśnie w Gdańsku mieszczą się zespoły rozwijające Alexa oraz budujące nowe usługi dla AWS.

Na imprezę Amazon zaprasza zaprasza przedstawicieli branży IT, inżynierów, programistów, pracowników naukowych, studentów i wszystkich innych fanów technologii. Udział w konferencji jest całkowicie darmowy, jednak liczba miejsc jest ograniczona - nie warto więc zwlekać z rejestracją. Darmowej rejestracji dokonać można na stronie internetowej innovation-amazon.com.

Na konferencji Innovation@Amazon będzie również obecny Spider’s Web i zrelacjonujemy ją dla tych z czytelników, którzy do Gdańska nie będą się mogli udać.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst